kvetináče

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: kvetináče

Příspěvekod Tea Racer » 11 dub 2019 22:30

Je to na chvíli, myslim že by to slo, ale lepsi je neco vyššího a ne širšího... ideál 0,5 l kelímek.

janči.n.
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 17 bře 2020 14:15
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: kvetináče

Příspěvekod janči.n. » 17 dub 2020 08:03

Zdar dámy a páni. Chcem sa opýtať, aký kvetináč (myslím objem) je vhodný na finálne presadenie papričiek typu chinense? Prečítal som si snáď celé vlákno, lenže mám dilemu, pretože niektorí píšu že stačí 4 l nádoba, niektorí píšu 10 l a niektorí uvádzajú 20 l kvetináče. Jedna rastlina = jeden kvetináč. Pestujem doma za oknom. Poprosím o odpoveď skúsených pestovateľov. Dík 😉

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: kvetináče

Příspěvekod MartinS » 17 dub 2020 09:36

Vse zalezi jak ma byt rostlina velika.
Venku klidne 12-25litru kvetinac, hlavne i z duvodu ze v lete pak nejaky 10l clovek ani nemusi stihat zalevat.
Pokud to ma byt drobnejsi kerik jen za okno doma, volil bych neco mensiho a rostlinu bych zastrihaval.
Prepokladam ze doma na parapetu nechces metr a pul vysoky a metr siroky ker. Tak totiz je rostlinka klidne venku schopna narust pri dostatku svetla a s velkym kvetinacem. Samozrejme zalezi i na hnojeni.

Takze k dotazu, doma za oknem bych volil klidne jen neco mezi 6-8l. S tim ze uroda bude mensi nez venku mnohonasobne.

Za okno bych tedy ja osobne volil neco jineho nez chinense.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: kvetináče

Příspěvekod chris » 17 dub 2020 09:37

S typickou chineskou bych já osobně pod 2 litry nešel i kdyby mi nezáleželo na množství plodů a měl jí jen na ozdobu. Byla-li by možnost tak bych nešel pod 4-5 l. Což by být měla protože typická chineska bude potřebovat poměrně hluboké parapety aby mohla alespoň trošku roztáhnout své poměrně veliké listy a nemačkala se celou svojí polovinou na sklo.

Nicméně myslím že je po roce opět čas připomenout klasické video: https://www.youtube.com/watch?v=URPPQi903ZY :-)

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: kvetináče

Příspěvekod Tea Racer » 17 dub 2020 10:07

Já jsem trochu jiného názoru...
dělal jsem velké množství pokusů stejných rostlin, kvetníky od 0,5 l do 10 l. Ideální je 4 až 6 l a mnohdy je to s plodností opačně.
Má to vyhody i nevyhody
Menší rychleji vysychají, ale snadno se přemokří nebo zasolí.
Větší pomaleji vysychají a tudíž přelití uděla větší škody.
V neposlední řadě, zabírají mnoho místa.
Co se týká kořenů: Malý prokoření více, kořeny jsou zamotané do sebe a vyplní homogeně celý prostor u velkých jedou do té doby než narazí na stěnu a to budí mnohdy dojem, že potřebují větší... Chtělo by to více vzorků, ale také mám fotky, viz mé starší vlákna, kde v malém má ta sama kytka 100 plodů a v 2 násobném třeba jen 30... jindy opačně. Navíc více kořenů nebo větší koruna také neznamená více plodů, neni to jen o kvantitě a co je větší, ne vždy je větší lepsi, nekdy i na skodu :-)))
Pár let zpet tu nekdo daval report jak mala kytka ve velkém dokonce pomaleji roste... chce to vše s mírou a trochu s tou rostlinou komunikovat, rozumě jí. Jestli chce větší kvetnik, vice hnojiva, mene závlahy.
Velikost kvetníků je trošku vytrhnuta z kontextu, je zde celá řada faktorů, zejména kvalitní hlína (nedoženeš hnojivem), dále světlo, teplo, hnojivo, škůdci, vhodný a kvalitní genetický materiál atd...
Někdo ma 10 l nebo vetsi kvetníky a 100 plodů, mozná by jiny z té samé kytky mel v 5 l jeste více plodů a možná v 20 l by ta kytka mela plodů jeste méně.
Je zcela nutné, sladit všechny faktory a sbírat poznatky primo u sebe, kde pěstuješ. JInak se pestuje na Šumavě, jinak na Hané a jinak v hlavním městě. :tiphat:

janči.n.
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 17 bře 2020 14:15
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: kvetináče

Příspěvekod janči.n. » 17 dub 2020 11:12

Díky moc 😉

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: kvetináče

Příspěvekod Bonebreakers » 17 dub 2020 17:10

Podívej se ke mně na fotky, loňské a hlavně letošní vlákno. Jedu většinou indoor na parapetu v práci s květináčema do 10l, mám truhlík, klasické květináče i samozavlažováky, kulaté i hranaté a nepozoroval jsem nějaké problémy co se týče velikosti nebo tvaru. Spíš musíš přizpůsobit velikosti nádoby hnojení a zálivku s ostatním se rostlina pochlapí většinou sama. Musíš ale počítat s tím, že Ti chili udělá takovou divnou placku nalepenou na skle okna, dál budeš mít sklo opatlané (za což Tě bytná zabije) a to dost, obzvláště když budeš stříkat na listy wuxal nebo hnojivo. Mám parapet, kam se mi vejde rozměr max 24x24 cm podmisky, potom by už přesahoval. To jen pro představu rozměrů co jsou na fotkách.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Jazwec
Stálý člen
Příspěvky: 119
Registrován: 28 dub 2020 21:17
Reputace: 192
Obrázky: 0

Re: kvetináče

Příspěvekod Jazwec » 04 kvě 2020 20:52

chris píše:
17 dub 2020 09:37
S typickou chineskou bych já osobně pod 2 litry nešel i kdyby mi nezáleželo na množství plodů a měl jí jen na ozdobu. Byla-li by možnost tak bych nešel pod 4-5 l. Což by být měla protože typická chineska bude potřebovat poměrně hluboké parapety aby mohla alespoň trošku roztáhnout své poměrně veliké listy a nemačkala se celou svojí polovinou na sklo.

Nicméně myslím že je po roce opět čas připomenout klasické video: https://www.youtube.com/watch?v=URPPQi903ZY :-)
Paradne videjko, cim to tie rastliny zalievaju 😀😀


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů