TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 21 pro 2019 20:14

...Dažbog se o zimním slunovratu jako dítě rodí, během jara dospívá, o letním slunovratu nabude vrcholné síly a začíná postupně stárnout, až o zimním slunovratu umírá. Co se ale děje mezi jeho úmrtím a narozením, v době, kdy je pozemský svět bez jeho ochrany? Tehdy na světě nastává chaos, mizí hranice mezi světem a podsvětím a mohou se k nám dostat nebezpečné bytosti, běsi a čerti. V noci chodí po světě upíři, vlkodlaci a víly. Kromě toho můžete potkat i duše svých zemřelých předků.
Jak tomuto chaosu zabránit? Slované k tomu měli spolehlivý prostředek… oheň...
(citace odtud http://www.e-stredovek.cz/view.php?naze ... 2007120002)

Mno a protože slunovrat je už za pár hodin a dlouhá noc právě začala, tak si vezmu na pomoc tohle fórum a oheň použiju v podobě tekuté a konzumovatelné (letošní sriracha bohužel neobsahuje kvalitní český česnek, takže otvírám jednu z posledních jednodruhovek z baccatum z loňska), napatlám si řádnou dávku na dnešní večeři abych odehnal ty všemožné upíry a jiné běsi... a protože je dnešní noc nejen zrádná a nebezpečná, ale také magická, příznivá nahlédnutí do budoucnosti, tak si založím pěstební vlákno na sezónu 2020 už dnes. :D

Takže:
Hlavní výzva pro letošek bude pro mne udržet přiměřeně malý playlist, následně trefit správné datum klíčení jednotlivých odrůd, a nakonec (doufejme) zdravé a vitální sazeničky nevyhnat přiliš brzy ven. Tj. riskovat s jarním mrazem o trošku méně než v posledních dvou letech (kdy to sice vyšlo, ale bylo to oba roky hodně těsné).
Protože narozdíl od předchozích let kdy jsem pro chilli měl 11-13 pěstebních pozic (natlačené jednu na druhou co to jen jde) budu mít v sezóně 2020 jen cca 7 pozic (±1), takže kmínky jednotlivých odrůd by tak letos měli (doufám) mít cca 35 cm rozestup, aby těch pár šťastných odrůd které projdou sítem nelítostného výběru mohlo alespoň jednu sezónu trochu ukázat jak úrodné dokáží u mne na balkóně být.

Což znamená především a hlavně: Opravdu nesmím dát klíčit víc než maximálně 9 odrůd a následně hned dělat důslednou selekci semenáčků pokud vyklíčí víc než jedno semínko. Jinak to dopadne jako letos kdy jsem měl už na začátku roku stejné předsevzetí... a pak to dopadlo dle očekávání, nesebral jsem koncem jara morál na to sazeničky zahlušit nebo rozdat odrůdy pro které už teoreticky nebylo místo.. a jal se místo toho vymýšlel kam a jak se vlastně "ještě v pohodě vejdou" a proč to vlastně vůbec nevadí :wink:

Ostatní věci okolo pěstu mám v plánu zopakovat dle loňska a letoška, osvědčily se. Snad jen úvazkům a oporám kytek budu muset koncem jara věnovat trochu více pozornosti a péče, díky rozumnějšímu sponu kytky pravděpodovně prorostou a propletou se do jednolité stěny (která pak už spolehlivě odolává větru při bouřkách) až o několik týdnů později než předchozích letech (tj. nejdřív tak v půlce června), a to už je doba kdy tu mívám časté bouřky a hodně silné nárazy větru v důsledku nástupu letních veder.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod petr.polasek » 21 pro 2019 21:15

Hodně štěstí v nové sezóně, ať se daří. BTW - musím taky dát report do svého vlákna a nějak to letos uzavřít. Moc hezké čtení to ovšem nebude :(

Uživatelský avatar
mexi
Stálý člen
Příspěvky: 143
Registrován: 07 led 2017 14:49
Reputace: 365
Obrázky: 0
Bydliště: Praha Komořany

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod mexi » 24 pro 2019 11:29

Přeji klidné a pohodové vánoční svátky a těším se na playlist 2020.

Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Bullets » 06 led 2020 09:24

Nahoď playlist ať se můžeme těšit na tu nádheru ;)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 07 led 2020 00:59

Náhodil bych, ale poté co jsem vytvořil jeho první verzi tak jsem zijistil že je o 2 odrůdy rozsáhlejší než byl ten loňský. :-O :-(
Tohle by nešlo, aktuálně jsem ve fázi bolestného seškrtávání, kam se hrabe decimace legií, budu muset udělat daleko větší masakr než že si vystoupí každý desátý.

Tohle je šestá sedmá, už výsledná verze mého letošního playlistu po ukončení klíčení.

CHILLI:
Anumky - hotovo. (6 semínek vyseto, 6 semínek vyklíčilo :-) )
1) Peperoncino (heirloom Italy, semínka gen2.) -- už loni jsem chtěl občerstvit semínka ale nakonec nevyšlo místo, letos už jim budou 3 roky, takže je čas, tuhle genetiku chci mít napořád. A taky zásoba sušených plodů z roku 2017 už není veliká, někdy v druhé půlce roku 2020 už bych jí pravděpodobně všechnu spotřeboval.
2) Shishito (stejná genetika jako loni) -- dostane druhou šanci, v r. 2019 jí přerostly a zcela zastínily sousedící kytky, a asi se i trochu nelíbilo severní místo.
3) Mulato Isleno (semínka gen2. tj. rok 2018) - přidáno až během klíčení, protože kimchi a to jak se do něj imho hodí :-)
Numex Joe E. Parker (ZATÍM CHYBÍ SEMÍNKA) -- poté co jsem udělal revizi zásob srirachy jsem usoudil že přecijen musím dát i něco klasického, tak jsem se rozhodl že dám místo osvědčených univerzálních padrónek něco, co jsem ještě neměl.

Baccatum - hotovo.
4) El Oro de Ecuador (semínka petr.polášek tj. rok 2019) -- tady není co řešit, jedna z nejchutnějších baccatum
5) Jamaican(Nepalese) Bell (semínka gen2 tj. rok 2018.) -- plodná osvědčená baccatum stálice které se u mne líbí, jen ta její výška a rozlezlost je poněkud brutál.
5) Aji Guyana (semínka 2017 nákup náplavka) -- platí totéž co u El Ora. - V první várce nevylezla (stejné jako loni), další semínka nemám, letos odpadá. Půjde příští rok a z nějakého jiného, prověřeného zdroje genetiky.
6) Aji Mango (semínka gen2. tj. rok 2018) -- nahrazuje Guyanu která nevylezla, je vyseta až ve druhá várce.
7) Aji Chinchi Amarillo (semínka od Erbena) -- výrazně kratší doba zrání proti klasickému Amarillu, otázka je jestli to nebude zaplaceno slabší chutí.
V první várce nevylezla, vysévám druhou várku. V druhé vlně vylezla s nesundatelnou helmou, letos odpadá.

7) Po 28 dnech vylezl z omylem ponechané tablety z první vlny, s už zcela nečitelnou popiskou, jakýsi chcípáček neduživý. Ze studijních důvodů ponechávám. Je to buď guyana nebo chinchi. edit: po uschnutí se popiska stala jakžtakž čitelnou - je to Chinchi Amarillo. V případě že přežije z něj skoro jistě nebudu brát semínka. edit: nepřežilo, letos odpadá.

Chinesky - hotovo. (4 semínka vyseta v první várce, 4 semínka vyklíčila :-) )
8) Aji Margariteno (yellow) (semínka gen2. tj. rok 2019) -- loni se mi osvědčila (jen bacha na mšice)
9) CGN 21500 (semínka semillas.de 2019) -- dle popisu: The CGN21500 chile plants grow 2-3 feet tall. Takže nejspíš půjde nejblíže ke dveřím na balkón na pozici kam kdybych dal klasickou baccatum tak se cca od konce května už na balkón nedostanu :-)
? - Aji Limo Rojo (semínka od Erbena) -- je v pozici prvního náhradníka kdyby něco nevyklíčilo, pokud vyleze vše, tak půjde až příští rok


RAJČATA - hotovo:
1) Datlo (zkusím semínka gen2.) -- osvědčená stálice na jeho západní pozici
2) Subarctic Plenty (semínka gen3.) -- osvědčená stálice na jeho severní pozici
3) Green Tiger - (šlechtitel: Fred Hempel, semínka z plodu 2019 od Baculy) -- loni mi omylem chybělo, místo něj bylo omylem vyseto dvakrát Green Zebra, a to je sice plodné, ale moc mne neoslovilo.
4) Kumato (semínka gen2.) -- trochu moc tvrdé ale jinak výborné. A překvapilo tím jak zaplodilo i na severní pozici.
5) Andy's Forty (semínka gen2.) -- optimální velikost a šťavnatost plodů, chuť nepatrně slabší než Kumato ale furt výborná. Nejspíše na stejné pozici a pravděpodobně ve dvojici s něčím relativně ranným.
6) Jahodo -- (semínka Semo, nákup 2020) bude ve dvojici s Andy's, přesně tak jak bylo loni Stupické.
7) Fuego Rosa (semínka gen2.) -- sice suší nešťavnaté, ale úrodné, odolné a úžasně vypadající. Zkusit letos taky něco usušit. Nemá to úplně jisté, furt uvažuju jestli nedám místo ní nějakého dalšího dwarfa nebo tradiční odrůdu.
8) Orange Caprese (šlechtitel: Fred Hempel, semínka: eshop 2018) -- loni na něj nevyšlo místo, tím pádem je to letos skoro povinnost, Fred Hempel rajčata šlechtit opravdu umí, viz Green Tiger nebo třeba tady https://www.vertiloom.com/en/tomatoes/b ... ed-hempel/ - bohužel nevylezlo ani z dosevu a už nemám další semínka :-(
8) PIng Tiger - původem taky od F. Hempela a když Chozee77 jinak nedal a semínka mi poslal... :-) - půjde na pozici Ora. Capr. které nevylezlo.
9) Cherokee Purple -- doplněno do druhé vlny výsevu jako pojistka, bylo první v pořadí náhradníků - nevylezlo, letos odpadá, půjde určitě příští rok.
Cherokee Purple, Black Krim, Galapagos tomato (semínka gen2.), Black Cherry a něco z projektu trpaslíků nakoupeného v minulém roce se letos přetahovali o pozici prvního náhradníka.

A k tomu po loňské ojíněné letos jedna Mochyně peruánská. :-)

Plus nějaké to zelené salátové lupení do kuchyně.
Naposledy upravil 15 dne chris; celkem upraveno 7x.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 07 led 2020 20:43

No, vypadá to, že se ani letos u tvého vlákna nebudeme nudit. Jsem zvědav na finální playlist. 😂
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Chozee77 » 07 led 2020 21:13

Profesor doktor chilli CSc Chris nikdy nezklame 👍😎všechno na akademické úrovni s ohledem na mnohaleté zkušenosti 👍👍😇
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 08 led 2020 23:16

Jak se tak pokouším finalizovat playlist a koukám na inetu po doplňujících informacích, tak zjišťuju že nejsem sám komu nedá Amarillo (velikost vs doba dozrávání) spát. :-)
https://store.growartisan.com/product/a ... llo-grande
vs
https://store.growartisan.com/product/a ... llo-pepper


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů