Bone - bezzemkova sezona 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Bone - bezzemkova sezona 2019

Příspěvekod Bonebreakers » 19 srp 2019 19:17

Tak jsem se tak trochu také nakazil chilli-šílenstvím. Jsem z Plzně, nějaký ten pátek stár, i když ta paní co u ní bydlím (zdejší název velevtipná) říká, že rozumem jsem na tom jako mladej (9r.). Proč jej zmiňuji, on vlastně tak trochu je důvodem, že zde teď píši. Jako školní projekt měl něco na pěstování a Velevtipná mu toho dala do školy do jogurťáků moc (měl přinést 2 ks donesl asi deset nebo tak nějak) a tak přinesl zase zbytek domů, když jim to ve škole až moc zaplnilo parapet, bylo mi to líto vyhodit, tak se koupil truhlík a dalo se to na balkón, mysím, že to bylo někdy v květnu. No a vyrosla z toho šílenost v podobě nějakých Kozích rohů-pálivých (Velevtipná vyhodila sáček s názvem – kupováno někde v OBI). A protože tatínek je soutěživej, tak s prckem dal „soutěž v pěstování“. Tak trochu podvod ze začátku, abych dohnal ztrátu, zakoupeny sazenice od semínka-chilli.cz (Jalapeno Early, Manzano Rocoto Red) a tím se ten kolotoč roztočil. Jakožto bezzemek jsem odkázán na indoor a balkón, který je navíc velice vtipně otočení na severo-západ. A další faily budou následovat, proto se zpětně divím, že se mi to možná tak trochu povedlo, ale to musí posoudit někdo jiný, já se sice mohu plácat pravou rukou na levé rameno, ale nevím …. . Abych pokračoval, Velevtipná prohlásila, že na bolkónu jí bordel dělat nebudeme a ty květináče budou nějak vypadat, chjo, takže se koupili Flower Lover Quadrato 25x25x24 cm 7,8 l země, 2l vody, vím samozavlažováky :(, ale vypadaly hezky tak jsem si je mohl pořídit. Prvotně bylo Jalapeno a Rocoto u sebe v jednom truhlíku (blbost začátečnická), ale hned jsem je rozsadil do uvedených samozavlažováků. Kupodivu se jim dařilo a po vychytání závlahy (tímto děkuji Chrisovi za pomoc) jsem i něco vypěstoval. Dokonce Rocoto nasadilo bambilióm květů na přelomu červen/červenec samo všechny shodilo a nasadilo další v srpnu, trochu jsem byl smutný, že nebude žádné červené rocoto-jablíčko, ale dle zdejšího fóra se první a někdy i druhý rok nic neurodí. Jak se říká, čím hloupější sedlák, tím větší chilli, a ejhle jedno se ujalo a zatím bude alespoň to jedno. Rocoto celou dobu co se o něj láskyplně starám jen šíleně roste, jak do výšky, má už skoro 180cm, tak do šířky cca. 100 cm., protože je u stěny balkonu, tak trochu kopíruje stěnu, nijak jsem jej nezaštipoval, tedy myslím asi jednou po přesazení a potom jsem jej nechal být. Jalapeno bylo jen zaléváno vodovkou a a občas hnojeno (Lignohumát, Natura pro celou zahradu, Vitality komplex, Chilli focus vše v dávkách tak ¼ doporučeného tedy mimo Lignohumát a Vitality tam něco méně jak ½ dávky).
Při všem jsem se řídil krásným zdejším heslem : „Je to jen kytka, ne atomová věda „ (díky Pedro) dobré životní moudro a díky tomu se u papriček dobře bavím. Takže na balkoně se rozjely prckovo Beraní rohy, měl radost, že jich má více než tatínek, tatínek jen koukal na zelenou záplavu listí a nic, Velevtipná sklidila pár jahůdek a prohlásila, že jsme oba pitomečkové, že toho nebudeme mít více než ona. Realita byla trochu jiná, malému ty Rohy jely jak šílené, i přes to v čem to bylo zasazené. Jalapeno začalo nasazovat první papričky někdy v červenci a v srpnu už byly první dvě červené utrženy na ochutnání. Zase tolik zkušeností nemám, ale dle tabulek měly mít kolem 6000SHU, ale pálili více než Stumpy a Sparkler co mám v práci (o tom další report), uděláno s hermelínem a brusinkovou polevou, ale pálilo to docela dost a ještě dlouho potom jsem cítil jemně na rtech to šimrání, tím nechci říci, že to bylo nepříjemné nebo špatné. Nebo nejsem ještě ten správnej chilli šílenec s plechovou hubou. Prckovo rohy jsem sklízel postupně celej červenec posledních pár tam ještě je na dozrání. Na křupání ty Rohy byly dobré, a protože jich bylo docela dost, tak jsem dal do nálevu s mrkví a cibulí do 8ks zavařovaček. Nálev co jsem našel na chili-semínka.cz. Do těch zbylých dvou dám z balkonu do oleje ty Jalapena s hermelínem. Těch je na tom malém stromečku, co je sotva třetinovej oproti Rocotu, asi tak kolem 30ks, něco půjde rovnou na talíř a ten zbytem do skla.
Takže tohle je report z balkonu, sice nic moc, ale vzhledem k tomu, že to bylo takhle na rychlo a vlastně jen tak trochu z hecu, si myslím, že to docela ušlo.
Substrát byl použit Zahradnický od AGRO, vodu jsem lil po odstátí kohoutkovku, občas byla dešťovka co napršela na papriky, asi dvakrát postřik Wuxal Super od AgroBio, plazící a lítacící potvory se mně nějak zázrakem vyhnuly, jen nachápu jak ti mrňaví parchanti mravenci vylezli do 5. patra na balkon, naštěstí s sebou nepřinesli mšice. Do dalšího roku Velevtipná místo svých jahod vymyslela rajčata a povolila dva kýble a pár textiláků, jupí, obstarány od Gronest textiláky 15l, takže na balkon si mohu přístě dát max. do 8 nádob, takže 2x rajče, 2x sladkou co pojede prcek a tatínek 4x něco pálivého, ale protože mi zbydou ještě dva samozavl. truhlíky prdnu tam nějaké miniaturní Annuunky a dám to na vnější balkonový parapet před okno jako okrasky, takže asi tak.
Fotky jsem dal do odkazu níže na celkovou galerii, snad to bude přehlednější.
Moderátorům se rovnou omlouvám, pokud bych nevědomky něco zblbnul :wave: díky.

gallery/album/3309
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2119
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2402
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Bone - bezzemkova sezona 2019

Příspěvekod gandalf » 19 srp 2019 20:30

Jen tak dál :-)

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Bone - bezzemkova sezona 2019

Příspěvekod Erben61 » 19 srp 2019 20:34

Tak tě tady vítám, je fajn, že má zde Plzeň dalšího borce. Taky je vidět, že to tu máš pročtený. Fotky jsou fajn, i když nevím, jak jsi je tam vložil. Kdybys něco potřeboval, nebo chtěl ochutnat nějaký papriky, semínka, omáčky atd neváhej se na mě obrátit. :wave: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Pedro
Stálý člen
Příspěvky: 2173
Registrován: 09 zář 2014 21:20
Reputace: 4428
Obrázky: 0

Re: Bone - bezzemkova sezona 2019

Příspěvekod Pedro » 19 srp 2019 20:57

Vítej. To že se tu chvíli motáš potvrzují hlášky, které jsi použil. Dobře napsáno a jen tak dál do dalších let...třeba tě to nepustí jako spoustu lidí tady, vyzkoušíš další odrůdy a pak nastane čas na pánský víkend :-)

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Bone - bezzemkova sezona 2019

Příspěvekod Erben61 » 19 srp 2019 21:13

Pedro píše:
19 srp 2019 20:57
Vítej. To že se tu chvíli motáš potvrzují hlášky, které jsi použil. Dobře napsáno a jen tak dál do dalších let...třeba tě to nepustí jako spoustu lidí tady, vyzkoušíš další odrůdy a pak nastane čas na pánský víkend :-)
Jasně, ale nejdřív ho odchytím a angažuji také v naší malé plzeňské komunitě. :-D :-D

https://www.facebook.com/groups/163642507765944/
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Bone - bezzemkova sezona 2019

Příspěvekod Bonebreakers » 19 srp 2019 21:29

Děkuji za přijetí, předně zdravím Gandalfa do jižních čech a díky za plus. Jasně, že i zdejší Plzeňáky a snad se někdy někde uvidíme naživo. S chilli doufám, že mi to vydrží alespoň na několik hodně hodně sezon, to také bude zřejmé až dotlačím další povídání, jak to válím v práci a co jsem si pořídil za obludárium.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.


Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Bone - bezzemkova sezona 2019

Příspěvekod Bonebreakers » 19 srp 2019 23:42

Report – pěstování indoor práce

17.6.2019 – no asi bez rozumu, začít takto pozdě, ale co říkal, jsem si, že to bude vyloženě Indoor a může to dojít klidně i na Vánoce. Protože jsem měl už něco málo doma na balkonu a v práci jsem nějak neměl nic, tak muselo příjít nevyhnutné. Jo jo, nákup sazeniček (přeci jen nejsem takový nerozuma) a i nějakých semínek, dále trochu vybavení a protože v práci opravdu nemohu dát textiláky a kýble, muselo to mít nějakou štábní kulturu, bohužel jsem ani nemohl nechat květináče aby mně tam protékala voda, takže zase samozavlažováky. Byl jsem limitovaný prostorem na chodbě – hlavně šířkou parapetu a trochu prostorem v kanceláři. Sazenice zakoupeny Stumpy a Sparkler zasazeny do samozavlažováku od Plastia, jak květináče tak truhlíky, na spodek dána vrstvička Keramzitu jen na vyrovnání, asi tak na úroveň těch plastovejch výstupků, aby se to moc nepromáčelo od toho zásobníku s vodou a potom Perlit s výsevním substrátem od Agra v poměru cca.1:3. Na semínka pařníček, k tomu jsem dostal nějaké kokosové tablety, ty jsem vyhodil od pohledu byly divné a ani moc pěkně nevoněly, tedy jako kokosově a tak jsem koupil jiffy v growshopu (tam to byla prča, ale to je na delší vyprávění). Pár semínek jsem chtěl dát jen na zkoušku co kdyby, namočil jsem je do heřmánkového čaje nechal 24 hodin a dal do pařníčku 21.6.2019, ťuk ťuk na hlavu asi jo, ale říkal jsem si indoor je indoor stejně jako freestyle je free. Kupodivu zázrak už 25.6.2019 vylézaly z jiffů a za další dva dny byly všechny venku kromě jednoho, ten byl pohřben i s tím jiffem do nějakého květináče, aby nepřišel nazmar. V pařníčku jsem držel stálou teplotu 25°C a vlhkost odhadem, prostě bylo tam vlhko rosily se stěny a občas za den jsem vyvětral, aby se to neutopilo, uvnitř pařníčku sklenička s vodou, aby držela vlkost. Prostě všechno tak nějak přiměřeně. V rozporu se všema zkušenostma a zvyklostma, jsem hned jak klíčky udělaly první dva lístky, je dal rovnou do konečného květníku a šup s nima na parapet, aby se ukázaly, možná tam máme skla s nějakým UV filtrem nevím, ale kupodivu je to nespálilo a po nějakém čase to rozjely, jo ten Rýmovník je tam jen proto, že kdyby se ni neuchytilo, tak aby tam alespoň něco zůstalo a nebyl jsem za blbce, už 3.7. se začaly dělat další lístky a nebylo na ně potřeba lupa, další výrazný pokrok 9.7. začaly nasazovat druhou řadu lístků a 14.7. už to vypadalo jako, že by to mohlo být i chilli a začátkem srpna se objevovaly první květy. Protože jsem si chytře popisky dal stranou, co by, když v pařníčku s nimi nebudu hýbat a ten papír co to tam mám napsáno potom přepíši, tak jsem o něj přišel, jo když se v úřadu uklízí, tak se uklízí, nicméně jsem dal klíčit Jalapano Maylon, Demon Red (asi ta houština v tom truhlíku), African Devil a asi i další Sparkler, ale to si teď nejsem jistej i když podle listů by to mohl být (v malých květnících, ale nejsem schopen teď rozlišit, kdo je kde, osobně já laik až podle nasazených plodů). Dal jsem více semínek od každého a když to vylezlo, tak jsem všem dal šanci a přesadil je. Na chodbě je asi vyhovující prostředí, okna natočena na jiho-jiho-západ, starší budova bez klimatizace, kde v létě jako ve skleníku i když se otevřou okna, prostě klasika úřad. Sazenice Stumpy a Sparkler prospívaly a kolem 9.7. začaly první papričky trochu ukazovat náznaky červenání se, tohle nebylo ani tak mojí zásluhou, protože přišli už s nasazenými plody, ale potom laskavou péčí se trochu více rozrostly a postupně zčervenaly. Sparkler byl otrhán a již nasazuje podruhé a podle mého více plodů než poprvé. Stumpy také nasazuje podruhé, ale již ne tolik. Ta Jalapena v tom truhlíku jsem nějak nevychytal a musel jsem je rozsadit, přeci jen to jsou trochu větší rostlinky. A aby blbostí nebylo dost, tak kolega prohlásil, že si také něco pořídí a objednal sazenice (Trinidad Scorpion Butch Taylor a ještě nějakou druhou vraždu co z hlavy nevím), tak jsem si k němu přisadil a do balíčku doobjednal sazenice Ring of Fire a Habanero Bonda Ma Jacques, opět šly do samozavlažováku od Plastia. Ring se adaptoval rychle a aktuálně má nasazeno zatím cca. 10 plodů, u toho Habanera to je nějaké zvláštní vše v pohodě obsypáno květy a ty najednou začaly zasychat a všechny odpadly, nevím čím to mohlo být, listy vypadaly a i vypadají O.K., možná, že se mi na vedlejším chilli objevily mšice, tvl mšice ve třetím patře za oknem, nevím kde se tam vzaly, ze substrátu nelezly, tak snad zkrs otevřené ventilačky v oknech, tak jsem mazal pro NeemAzal a s mšicema zatočil, bylo jich opravdu hodně, potom když se ještě sporadicky objevují, ale je jich jen pár a dají se rukou pomačkat. Jinak zaklepu nic dalšího nebylo, žádné pohromy.
Ten Keramzit a Perlit co jsou v těch květnících napovrchu tak to mi trochu zbylo a zkusil jsem to jako pokus proti smutnicím, nechtělo se mi shánět křemičitý písek, abych jej tam dal a zkusil jsem to jak to tam mám. Jo asi to funguje, moc tak na tyto květníky nelítají není jich tolik přichycených na lepových deskách. Starost o rostlinky jsem zase tolik nepřeháněl, hlavně jsem si hlídal abych to nepřelil, do zálivky jsem střídal Lignohumát a Vitality komplex, třetí zálivka bylo hnojení Chilli Focus nebo Hoštické hnojivo na rajčata a papriky ty jsem střídal - jednou Focus podruhé Hoštické, podle toho, jak to roste, tak jsem asi dělal a dělám snad dobře. Dávkování hnojiva tak pod ½ doporučené dávky a Ligno/Vitality tak 1/2-3/4 doporučeného.Voda odstátá kohoutkovka, pH kdo ví, dle Plzeňské vodárny by to mělo být 8,1, co asi není zrovna nejideálnější, ale upravovat ji nebudu. Preventivně jsem ob 14 dní lehce stříknul Wuxal Kalcium dávkování zase tak lehce kolem ½ doporučeného. No a to je asi zatím tak všechno, to že jsem propadl pěstování asi více, a pořídil stan zase přístě.
Závěrem, pěstováním chilli se musí člověk bavit a být mu pro potěchu ducha, i kdyby na rostlince nebyla ani jedna paprička, tak už jen tím, že vyrostla ukázala květy potěšila zahradníka a to chilli co se podaří je jen takový bonus, za který by jsme měli být vděčni. Už to tady i bylo napsáno, že hodnotový žebříček se lidem trochu změní, když jsou v jiném prostředí nebo třeba i na jiném kontinentě v práci, na misi, proto byť i za jedno jediné chilli na rostlince buďme rádi.

P.S.:
Z fotek to Habanero a to v tom bílém květináči „asi Loco“ jsou kolegů a kolegyň z práce co chtěli být vtipní a koupili něco v supermarketech s tím, že proč by se měli starat, že to jde koupit rovnou hotové ble ble. To Habanero docela jde dalo dvě papriky a uschly na něm všechny květy a tak tak asi dozraje, přestože i přes léčbu Vitality komplexem shazuje listy, to druhé „asi Loco“ co přinesly holky, no hodnotit nebudu dotažené asi z Lidlu dělané někde hydroponicky na rychlý prodej, ale jo do kuchyně na rychlé obrání by to asi šlo, ale žádná radost z pěstování.

Chybičky a poučení zatím :
Tak u truhlíků jsem měl brát ty s těma oddělenýma květníkama jako je velkoobjemový truhlík Berberis Duo nebo Trio, chtěl jsem trochu ušetřit a stejně jsem potom do těch svých truhlíků dával oddělovací plochu z nějakého plastu, navíc ty od Berberisu mají ty truhlíky vyndavací a lépe se s tím dělá, když je potřeba.
Popisky,popisky, popisky, aby člověk věděl co do té země dal a nedivil se co mu z ní vylezlo.
Nedělej si seznam pro příště stejně jej milionkrát přepíšeš, jo i když jsem to tady četl několikrát stejně mám u ruky papír s tužkou ….... co kdyby nějaký nápad.

Musím poděkovat AshenSugar-ovi za odkaz na Australské chilli stránky a už právě teď letí do Čech – Count Dracula. Když už z důvodu prostoru a místa mohu dát do země jen něco tak ať je to alespoň zajímavé a tenhle Dracula doufám, že bude. Hned jak dorazí tak dvě semínka „obětuji“ a zasvětím s nimi GrowBox.

Fotky jsem zase všechny připíchnul sem pokud to nevadí :wave:

gallery/album/3317
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů