teplota ve foliovníku

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod Bonebreakers » 17 kvě 2021 22:18

A propo, je nějaký důvod to mít na tom balkoně v tom foliaku, nejakou dobu to mám také na balkoně a nepotřebuji zadny foliak viz.
Spoiler!
73298
Jestli tedy není nějaký jiný problém, tak bych tu folii slozil do sklepa a nechal ty kytky volně, problém může být vítr aby Ti je neschodil z toho trubkového udělátka co je ta strana u zábradlí.
A takhle to u mně vypadalo loni
68028
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod radkiii » 18 kvě 2021 14:56

Premýsľam, či to myslíš fakt vážne toto :dunno: Hlavný dovod je ten, že mám dosť veľkú terasu, ktorú prakticky nevyužívam, pretože z nej mám schody na svoju zahrádku cca 150 m2, takže veškerá oddychová zóna je tam. Zabrať teda kút fóliovníkom mi vobec nevadí. Ale snáď sa tu nemusíme baviť o tom, aké sú výhody fóliovníka . Ja viem, že to ide aj bez (niekoľko rokov som tak pestoval), ale fóliovník má svoje výhody, ktoré chcem využiť. Za mňa najpodstatnejšie: možem ich dať na jar skor mimo dom, s tým súvisí i menej stresov na konci sezóny - dlhšia sezóna, a potom mám nie dobrú skúsenosť s búrkami - veľa vody (nemám ich ako zakryť inak), veľký vietor..
S pevnosťou konštrukcie nemaj obavy, mám tú "poličku" napevno spojenú so zábradlím, takže s tým nehneš ani keby si moc chcel.

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod Bonebreakers » 18 kvě 2021 18:12

Nevím proč ten útočný tón ?! Jen jsem se zamyslel nad smyslem toho plastového udělátka na té lodžii. Budiž tedy, na začátku sezóny by se mohly rostlinky o nějaký ten den dát dřive a na podzim později sklidit, ano může to pomoci před větrem, ale jinak v tom moc výhod nevidím, navíc je ze dvou stran těsně u budovy t.j. další významná porce tepla co vrátí budova, možnost větrání reálně jen přes vchodove dveře, tedy jedna strana filiáku otevřena - vlastně jak to máš na té fotce s těma vyrolovanýma "dveřma" uchycenýma u stropu sucháčema, tak to budeš muset mít skoro celou sezonu, resp. jakmile vyleze sluníčko a opře se Ti to do té stěny baráku, jinak nesnížíš teplotu a kytky se budou přehřívat. Ten balkon může mít i klidně přes 50°C a to bude jen polojasno v létě za plného slunce no ..... . Ale pokud si myslíš, ze se mýlím O.K. dělej si jak uznáš za vhodné, je tu pár lidiček co to mají také na balkonech, tak Ti k tomu taky něco napíšou, a nevím, že by tam měli "foliak" sorry jako. :respect:

P.s:Nemyslel jsem tu poličku ale květináče, aby neshodil vítr.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod radkiii » 18 kvě 2021 18:51

Ak si niekde cítil útočný ton, tak sa ti teda ospravedlňujem, určitě nebolo takto myslené

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod MartinS » 18 kvě 2021 18:52

Foliak teto velikosti se na balkone meni na pareniste.

Neustale budes resit vedro a padani kvetu.

Jedinna vyhoda je obrana proti kroupam.

Obrana proti vetru je diskutabilni.
V homogennim foliaku se bude daleko lepe darit vsem skudcum. Budou mit idealni podminky.

Vitr ma za me tedy sve pro i proti.

I ja mel foliak na balkone, po dvouch letech jsem to vzdal. Nema to smysl. Na chilli urcite ne. Mozna na bylinky do jidla. Dat si to na policky nebo nejake micro greens. Neco jineho je velky foliak na zahrade, to smysl ma. Jenze tam otevres dvere, okno a udelas pruvan.

Benefit vidim opravdu jen jako obranu pred kroupami.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod chris » 18 kvě 2021 22:22

Jaká je základní orientace té terasy?
Pokud je to V nebo Z, tak by (za předpokladu že by je člověk nemusel kupovat nové) možná stálo za pokus vzít 2x20 l plechové kanystry na benzín, natřít je na černo, naplnit vodou, a umístit je někam šikovně kde k nim bude moci ze všech stran vzduch, kde na ně přímo nebude svítit slunce (kdyžtak bezkontaktní stínění alobal či alufolie to řeší) a spíše nahorů než dolů kvuli cirkulaci ochlazeného vzduchu. Tj. vodní teplotní akumulátor. Když na to koukám a na hrubo to odhadnu, tak pří téhle velikosti v tom máš jen něco jako 5-7 kg vzduchu, poměr teplotních kapacit voda:vzduch je něco jako 4,18:1 bráno jako kg:kg, těch 40 l vody z nočních 10° na poledních 35° jsou, jestli se moc nepletu, cca 4 MJ, čili něco jako 2-4 hodiny posunu teplotního maxima i nočního vychladnutí při téhle velikosti fóliáku a dle místních podmínek, počasí, atp. Za pokus by to možná stálo.
A naopak, při přibližně jižní orientaci to imho nemá smysl zkoušet, na to bys potřeboval podstatně více vody a na to tam není místo aniž bys výrazně omezil kytky.

Ty palivové kanystry mne napadli jako první proto, že jsou to celkem běžně dostupné plechové nádoby, a jsou to placaté kvádry, tj. mají lepší=větší teplosměnnou plochu (vůči objemu ) než třeba nějaký drobný válcový soudeček.

Btw, on by takový autochladič (z vrakáče), menší zásobní nádoba, a nějaké ty trubky byli samozřejmě ještě o dost lepší, ale to už by se neobešlo bez nucené cirkulace vody... a to už poněkud zavání stavbou parního stroje. :D Věnovat čas a finance něčemu podobnému (vzduch:voda nebo vzduch:zemina) má imho smysl jen u velkých pevných skleníků (a nejlépe už v okamžiku kdy je člověk buduje).

p.s. Pár let jsem si každé jaro (a podzim) říkal, že by se mi něco podobného jako máš ty na terase hodně líbilo, prodloužil bych si sezónu tak o 4-7 týdnů a to už je dost. Ale jen jako snadno opakovatelně skládací a kompaktně skladovatelné, na léto by v mých podmínkách výrazně převažovaly nevýhody, především to "údolí smrti" co by v tom u mne bylo přes poledne :) Takže jsem na to nakonec rezignoval.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod radkiii » 19 kvě 2021 09:15

Tak ja by som to teda zhrnul. Viac menej ste mi potvrdili moje domnienky -> teplota max len málo nad 30 stupňov.
Moj cieľ teda je využíť všetky výhody, ktoré mi fóliovník ponúka, hlavne kontrolované zalievanie a ochrana pred živlami, stabilné prostredie a predĺženie sezóny.
Ďalej sa budem pokúšať minimalizovať problémy, ktoré s tým vznikajú a to je hlavne prehrievanie. Vďaka Chris za nápad pasívneho chladenia, je to zaujímavá myšlienka a trochu sa s ňou v hlave začínam hrať.
Určite ale mám v pláne aktívne odsávať teplý vzduch, mám objednaný 20W solar s 15 cm ventilátorom, prípadne by som mohol rozšíriť ešte o jeden.
Nad dvere teda vyrobím okienko, asi na suchý zip. Spodné otvory zatiaľ asi nie. Otvorené vstupné dvere cca 10 cm nad zemou by to mohlo vykryť.
Na tie najvačšie horůčavy teda budú dvere celý deň otvorené a možno vytvorím nejaké tienenie.
Chcem do leta určite dobudovať automatickú závlahu, najskor som premýšľal o čerpadle (ak máte tip aké, tak sem s ním), ale možno by jednoduchšia gravitačná verzia bohate postačovala.

Asi tento projekt mnohým z Vás dvihne obočie - šak to hoď do kýbla, občas zalej, občas pohnoj a máš úrodu takú istú. Mne po 3 rokoch v novostavbe pomaly končí akákoľvek budovateľská práca a potrebujem sa nejako technicky zabaviť, tak som si vymyslel projekt fóliovník.

Dotaz: Keby som mal ventilátory 2, mať obidva hore na odsávanie, alebo jeden dole na prísun vzduchu?

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3661
Obrázky: 0

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod MartinS » 19 kvě 2021 09:59

Aktivni pritah vetrakem je zbytecny, staci odtah. Na odsavani tepleho vzduchu je lepsi podtlak. Pujde ti pak kudy budes chtit ty a ne vsema otvorama.
Pritah normale pasivni pres napriklad nesrolovane dvere uplne dolu, tech 30 cm by mohlo stacit.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů