teplota ve foliovníku

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

teplota ve foliovníku

Příspěvekod radkiii » 17 kvě 2021 10:32

Ahoj, nedarí sa mi nájsť tuto informáciu. Postavil som si na terase foliovník 140 x 140 a trochu bojujem s teplotou. Vždy, keď zasvieti slnko, tak teplota prudko stúpa a keď nechám zavretý vchod, tak tam je aj 50+. Bohužiaľ okienko na vetranie mám na strane, kde je zeď, takže vetrať musím jedine cez vstup. Ale aká teplota je ideálna? A aká je hranica kam by som to nemal nechať zájsť? A čo vlhkosť, mám ju nejako udržiavať, alebo by mala byť podobná vonkajšej?

Díky za všetky odpovede.

P.S. Moje minuloročné vlákno som bohužiaľ nechal opustené, pretože som musel opustiť bývalú prácu, rozbiehal som vlastnú firmu a nebol čas na nič. Chilli som ani nezalieval, o všetko sa starala príroda, nejaká úroda bola, ale nič, čo by stálo za dokumentáciu.

73328

73329

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod gandalf » 17 kvě 2021 11:56

"Ideální teplota" ve folijovníku se nedá vlastně udržet, protože každému druhu vyhovuje něco jiného. Můžeš mít nějaký průměr, ale stejně jen dočasný /slunce, mraky/. Taky je potřeba brát v úvahu i vlhkost. Vše závisí na větrání, přistínění ap. Já bych v čelní stěně vyrobil větrací okénko, třeba se šněrováním /když tam nebudeš chtít všívat zip/ a nechával ho otevřené, stejně tak naproti u stěny. V létě potom i dveře.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod vsezved » 17 kvě 2021 12:24

Určitě bych zkusil nějak vyřešit větrání a to ideálně naproti sobě. Já mám skleník 4m dlouhý, tři střešní okna a dvě okna na boku v rohu. Když bylo letos těch pár dnů vedro, první den jsem měl zavřený boční okna a už jsem se dostával někam k 48°C a papriky to skoro nedali. Jinak ve všech oknech mám automatické otevírání pomocí pístů. Jen pro představu přikládám aktuální teplotu za poslední tři dny, kdy bylo venku do max 18°C.
73330
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Kuki058
Stálý člen
Příspěvky: 538
Registrován: 09 led 2020 16:37
Reputace: 1317
Obrázky: 0
Bydliště: Hrhov 216 m n. m.

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod Kuki058 » 17 kvě 2021 16:09

Ide asi aj o to na akú teplotu si zvyknú rastlinky... minulú sezónu sa to tu riešilo...mne napr 40°C zvládali dopohody (počas horúčav ale tiež som vetral nonstop vlastne dvere idem dorobiť až teraz :D a ak to poriadne vetráš aj tá vlhkosť sa zníži ... ináč určite by som tiež riešil dodatočné okno a ak ho posunieš o 20 cm od steny a otvoriš to pôvodné tiež to trochu pomôže

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod MartinS » 17 kvě 2021 18:04

Ja kdyz mel maly foliak, mel jsem na strese 5W solarni panel a ve strope 80 mm ventilator, ktery foukal vzduch pryc.

Nicmene u tebe uz je to znacne vetsi prostor a tam si momentalne nic jineho nez vetrani pootevrenymi dvermi, nedokazu predstavit.
Kdyz se koukam na tu fotku. Kdyz to posunes od steny kousek, tak muzes otevrit to zadni okno + kdyz nechas otevrene dvere (staci 1/3), tak by to mohlo udelat idelani pruvan.

Vetrat jednoznacne musis. Teploty kolem 35-40°C nemusi byt problem pro rust kytek, ale bude problem pro kvety a pyl.
Tzn budes happy ze ti to roste i ve vedru ale uroda bude stat za prd.

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod Bonebreakers » 17 kvě 2021 18:08

Sice foliák nemám, jen GrowBox, ale to je v podstatě něco podobného, mám tam teploty kolem 30°C v noci při vypnutém osvětlení cca.22°C a vlhkost 40-80% a rostlinky to dávají v pohodě. Při teplotách vyšších jak 40°C už bych asi měl o kytky strach, a určitě bych uvažoval o koupi automatického větrání (automatický píst - na Aliexpr je za cca.250). Většinou na všech zahradních forech udávaji jako optimální teplotu do 32°C a větrat, větrat a jestě jednou větrat ( i dveřma pokud je potřeba).
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod Tea Racer » 17 kvě 2021 19:52

Ten foliák jsem měl 3 roky, než se potrhal, je OK, ale jak bylo řečeno, je trochu neštastně, že nebude větrat. Což jde vyřešit, podomácku udělat dole díry a ve střeše, oblepit páskou (kvalitní) a nebude to mít chybu!

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: teplota ve foliovníku

Příspěvekod radkiii » 17 kvě 2021 21:25

Ďakujem za rady, ja teda niečo skúsim vykutiť. Bohužiaľ posunúť ho nemôžem, šírka foliovnika je 140, šírka terasy je 140,5. Od steny po parapetu je 141. Parapeta trčí niekoľko cm a tam mi to už prostě nevleze.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti