Klíčení, sazeničky a trocha zeleniny

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
chilmix
Stálý člen
Příspěvky: 291
Registrován: 30 kvě 2020 17:49
Reputace: 1011
Obrázky: 0
Bydliště: Mezi Brnem a Olomócó

Klíčení, sazeničky a trocha zeleniny

Příspěvekod chilmix » 30 kvě 2020 18:40

Ahoj všichni,
jsem tu nový a ,rozhodl jsem se něco změnit.
Máme menší zahradu a předpěstujeme si něco ze semínek, bohužel jen za oknem, žádný growbox a nic podobného nemáme.
Daří se celkem v poho, ale dřina za oknem...

Máme jednu velkou místnost v RD k dispozici, kde se nic neděje a netopí se tam. Přes léto cca 15-20 st, v zimě 10 st.
Jižní strana, velké okno na zahradu, bohužel pod balkonem, takže slunce nejde do místnosti.
V místnosti je nevyužité akvárium a chci se zeptat, jestli a jak vhodně by ho šlo využít nebo jestli to není dobrý nápad
a je lepší si pořídit rovnou nějaký pěstební box či udělat něco jinak.
Měl jsem představu akvárko rozdělit na cca 40 cm pro klíčení a zbytek 140 cm pro sazeničky či zeleninu...

Co chceme v místnosti:
- nechat vyklíčit semínka pro naši zahradu (určitě chilli, rajčata papriky, dýně, časem i další)
- využít mimo letní sezonu na zahradě a přisvicovat rostlinkám (když už se bude svítit, jak využít trochu chilli, bylinek a popř. zeleniny)
- k dispozici nevyužité akvárium š 180 - v 32 - hl 40, popř. plocha vymezená pro potřebu 2x3 m
- ekonomicky dlouhodobě nenáročný systém

Tak prosím o nějakou tu radu, co dál, který systém doporučujete a jak všechno zprovoznit...

Děkujeme za nápady

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíčení, sazeničky a trocha zeleniny

Příspěvekod Bonebreakers » 30 kvě 2020 20:20

K tomu akváriu, jak jej využít, tak to už vymysleli jiní chytřejší.

otazky-ohledne-seti-a-sazenic/topic833-64.html
otazky-ohledne-seti-a-sazenic/topic2846.html

Do místnosti jestliže může být celá jen pro papriky , a aby to bylo levně zařízené, postačí osvětlení popř. nějaký kovový regál, pokud by se chtělo trochu šetřit místem, nebo využít rovnou ten regál jako improvizovaný growbox.
Plocha místnosti 2x3m, ta by chtěla trochu více světel, ale to pohledáš v sekci Použití osvětlení.
Jen pro orientaci tohle udělátko (na dvě zarivky) Propagátor TNeon 2x55W vyjde na cca.2000,- i se zářivkama + nějakým časovačem, a mělo by to stačit na plochu 1m2. Možná do místnosti ješťě nějaký stojatý ventilátor, ale tohle fakt, aby se k tomu ještě někdo vyjádřil, v GrowBoxu je výměna a pohyb vzduchu docela nutností.
Podle mně odhadem i při minimalistickém pojetí počítat tak s náklady cca.5-7.000,- + nějaké květináče, substrát a hnojivo.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Klíčení, sazeničky a trocha zeleniny

Příspěvekod chris » 30 kvě 2020 22:17

jen poznámka: místnost kde je okno a kde je od podzimu do jara cca 10° si vyloženě říká o přezimování chilli kytek a tím pádem jejich víceleté pěstování. 8-) Kéž bych takovou měl. :-(
Navíc se ti tam bude na jaře parádně předpěstovávat, díky nižší než bytové teplotě mužes mít sladěno množství světla s teplotou, sazeničky se ti tam nebudou začátkem jara vytahovat do výšky kvuli tomu že mají (typicky v bytě) hodně tepla a málo světla.

chilmix
Stálý člen
Příspěvky: 291
Registrován: 30 kvě 2020 17:49
Reputace: 1011
Obrázky: 0
Bydliště: Mezi Brnem a Olomócó

Re: Klíčení, sazeničky a trocha zeleniny

Příspěvekod chilmix » 31 kvě 2020 09:38

Dík za odkazy...
1. inkubátor je vykutálenej, takhle by to šlo - výsev jiffů vyřešen
2. Osvětlení
po přesazení jiffů do malých květináčků můžu nechat na hromadě v akvárku a nainstalovat osvětlení,
bylo by fajn pokrýt plochu cca 120 - 140 cm na šířku. Ten propagátor nevypadá špatně, jen mi připadá, že svítí víc tak trochu do šířky, nebylo by vhodné něco víc podlouhlé a užší? Možná se pletu. Určitě ideální světlo by bylo co podpoří růst i květ zároveň.
A ta watáž co by bylo třeba na udávanou plochu by měla být jaká, ať mám představu, 110w není zbytečně moc?
Spustit to na řetězech ze stropu, nebylo by to ovšem za oknem, ale u zdi kousek vedle. Přímo za oknem to nejde. Jinak celkově ty okna v místnosti jsou dvě cca 1,5m x 1,5m. Jsou to levný světla, snesu rozhodně dražší, jde mi o to, abych za rok neřešil osvětlení znovu...
3. Teplota
Jak zprovoznit akv. pro zeleninu mimo sezonu nebo celoročně - asi to nejdůežitější co bych rád věděl
- když tam bude docela chladno, bude třeba přitopit? Akvárko nemá střechu (i když od rybiček tam asi něco zbylo...Na předpěst sazeniček zjara asi postačí, ale co zelenina celoročně? Nevím, jakou teplotu by to mělo mít.
- můžu vymyslet nějaký falešný dno (na způsob inkubátoru), Dno by bylo volné několik cm a nad něj bych vložil do nízké nádoby hlínu, aby voda mohla odtéct
No, jestli to celkově nebude provozuschopné a finančně nákladné zhruba jako growbox, tak pak není co řešit a půjdu do boxu, ten vyřeší i tu teplotu.

Jinak na to víceleté pěstování se těším, určitě vyzkouším, zrovna vyhlížím semínka na další rok, nejradši bych zasadil už teď -)))
časem se podělím o zkušenosti. Hlavně mi ale půjde o pěst na balkoně nebo uvnitř, na zahradě něco málo bude, ale tam převládá strach ze mšic...máme je tam pravidelně, letos jsem na ně zjara zapomněl, tak teď toho máme "plný kecky". Nestříkáme chemií, pomáhaj nám přírodní postřiky
a hmyzí domeček.
Taky budu chtít "z legrace" vyzkoušet rozdíl v přikrmování zálivkou - odstátá voda z kohoutku, dešťovka a filtrovaná voda z revezrní osmózy.

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Klíčení, sazeničky a trocha zeleniny

Příspěvekod Bonebreakers » 01 čer 2020 17:02

Takže k teplotě v akváriu na to se používá výhřevné tělíska jako na rybičky nebo něco takového https://www.higarden.cz/vyhrivani/vyhre ... akQAvD_BwE
Ke světlu, ne ta vatáž není moc, je spíše na ji hranici co by ta plocha potřebovala. Místo tohoto propagátoru si můžeš dát 120 cm zářivky, LED - ky, nebo CFL lampy nebo CMH výbojky, tohle je jen na Tobě, co si vybereš. Já mohu jen podle svých zkušeností co mám s growboxem tam jedu 2x zářivku BioNarvu 2x18W, ale je to uzavřený prostor s obrazovou fólií s rozměrů 90x60x90cm a Ty máš prostor skoro 6x větší, a ještě bez odrazu světla, tak si to porovnej. CMH výbojky jsou trochu dražší na provoz a dost topí, CFL lampy podle mně na ten prostor minimum jsou dvě 250W a dělají se s kombinovaným spektrem. Nebo něco LED kového jako tohle https://www.higarden.cz/viparspectra/vi ... reflector/ mělo by to stačit na plochu 1,2x1,2 m.
Pokud budeš mít málo světla tak budeš mít rostlinky vytáhlé jak se budou snažit nějaké najít, jediné co potom uděláš přikoupíš ješťě nějaký přísvit, ale neboj světla není nikdy dost. :thumbup:
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů