Jiffy - obal

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
filip
Nováček
Příspěvky: 1
Registrován: 07 kvě 2020 11:53
Reputace: 0
Obrázky: 0

Jiffy - obal

Příspěvekod filip » 07 kvě 2020 12:04

Dobrý den,


prosím Vás o začátečnickou radu, jen chci předem říct, že jsem prohledal všelijaké weby, i videa na YT a přímou odpověď jsem zatím nedostal. Jestliže mám jiff a v něm vyrostlou chilli rostlinku a chci ji přesadit do květináče s většími rozměry, tak ten obal z toho jiffu sundám nebo jej tam nechám??? :jalapeno: Četl jsem, že ty obaly na jiffech by měly být rozpustné, na druhou stranu na YT každý, kdo přesazoval, tak ten obal sundal...A pak se ještě nabízí otázka, proč ty obaly mají z boku něco jako takový zip (pardon za ten výraz)??? Uvažoval jsem i nad tím, že jiffy se přece používají i pro další rostlinky, tak mě napadlo, že u každé to může být jinak, anebo je to individualita ze strany pěstitele?? Osobně bych tipl ty obaly u chilli nechat, ale jsem totální začátečník, proto hledám přímou odpověď. Mockrát děkuji. :chilli11: :chilli11: :chilli11:


S přáním pálivého chilli :chilli11:


Filip.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Jiffy - obal

Příspěvekod chris » 07 kvě 2020 14:47

Za mne:
- není jiff jako jif. Viděl jsem v cz krámech i takové výsevní tablety, jejichž obal na mne působil dojmem, že by se rozložil asi tak rychle jako pet lahev pohozená někde v lese.
- kdybych pěstoval ve volné půdě a měl více kytek, tak se u originálních jiffů či jejich kvalitních ekvivalentů nebudu se sundaváním košilek obtěžovat.
- já osobně používám kokosové tablety, ty mají (většinou) papírovou košilku, používám je čistě jen jako bezinfekční klíčící medium, nikoli i jako předpěstové medium sazeniček, na to by byly imho lepší rašelinové jiffy, ideálně nějaké trošku větší.
- mám odzkoušeno že se papírová košilka od jara do podzimu rozložit nestihne, pokud se jedná o nádoby. Při pěstování na volno bych možná i mohla, půdní zivířátka by tomu určitě pomohla.
- mám odzkoušeno že pokud sundám košilku tak postranní kořeny vyrůstají (i bez zamulčování) o pár cm blíže k povrchu a lépe tak využijí objem mých pěstebních nádob.
Takže já košilky sundavám, pro těch mých pár kytek mi ta chvilička práce navíc při prvním přesazení klíčků z pařníku do kelímků dává smysl.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Jiffy - obal

Příspěvekod Bacula » 07 kvě 2020 14:58

Letos jsem nic v jiffech neměla, ale v minulosti ano. Většinou jsem sundavala také, pěstuji ve volné půdě i v kyblících. Nyní přeséváme staré vrstvy kompostu a ty košilky tam ještě nerozložené jsou.
Bacula

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiffy - obal

Příspěvekod Tea Racer » 07 kvě 2020 22:09

Jak bylo řečeno, není jiff jako jiff.....
já sundavam, preventivne, ikdyž jsem nezaznamenal, že by to nejak vadilo po tech rocích pestování....
Sundej, je to 2 vteriny prace :-)

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Jiffy - obal

Příspěvekod Bonebreakers » 07 kvě 2020 22:50

Od toho tam to předděrování je, aby se to dalo dobře a rychle sundat. Pokud jsem nechal košilku na jiffu, vždy tam nerozložená vydržela celou sezónu, není to sice nic proti ničemu, ale raději je sundavám.
Spoiler!
63639
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Jiffy - obal

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 10 kvě 2020 11:55

K té košilce, možná bych, když bych se trochu snažil, dohledal fotky, kde jsem nafotil při přesazování přezimovaných, že se zmíněná košilka nerozložila v growbagu ani po dvou letech. Nicméně jak se píše výše, růstu to nikdy nevadilo. Já rovněž od loňska také sundavám.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Jiffy - obal

Příspěvekod chris » 10 kvě 2020 17:38

@Quentin_Bull_89: jj, ono to obvykle přímo nevadí, prostě jen postranní kořeny vyrůstají znatelně níže. A u mne jde o to, že jak jednou kořeny najdou spodní vodu v samozavlažovácích, tak už nemají moc motivaci růst i těsně pod povrchem. A to není to co chci, potřebuju aby se kytky snažily využívat živiny dostupné v celém objemu nádoby (typicky pomalá organika), né aby se jen rozmazleně dožadovaly především snadno dostupného vodorozpustného krmiva (typicky anorganika) z hnojivé zálivky spodem. :-)

janči.n.
Nový člen
Příspěvky: 21
Registrován: 17 bře 2020 14:15
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Jiffy - obal

Příspěvekod janči.n. » 21 kvě 2020 11:58

Ja to sundávam dole, nevidím dôvod aby to tam ostávalo.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 hostů