potřebuji poradit začínam

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Bonebreakers » 28 črc 2020 17:36

Každý si to zařizuje po svém i číňani se kamarádili s netopýry a mysleli, že z toho budou HAPPY, nakonec je z toho odvázanej celej svět, tím nechci říci, že ta Tvoje čistotná kočka může způsobit něco podobného, je ale známo, že kočka je pro člověka největším možným alergenem, tak proto je třeba trochu obezřetnosti. :fun:
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

L_O_U_S
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 30 kvě 2020 15:02
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Petrovice u Karviné

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod L_O_U_S » 28 črc 2020 18:04

Nevím, jestli konzumace je znak kamarádství, ale chápu. :-) Já z kočičí hygieny taky nejsem kdovíjak odvázaný, ale připadá mi, že když pod ty kytky nakydám slepičince, z hlediska parizitů to možná nebude až takový rozdíl proti těm kočkám. Ať mi nikdo nevykládá, že ve slepičincích nejsou žádné škodlivé zárodky.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod chris » 28 črc 2020 18:24

Jsou. Právě proto se spousta fekálních hnojiv nechává buď překvasit (třeba právě ty slepičince) nebo zkompostovat než se s tím dál pracuje jak s hnojivem. Prostředí a čas (a teplota v případě horkého kompostu) se postarají aby ty člověku škodlivé breberky v konkurenci jiných breberek skoro úplně vychcípaly a zůstaly jen ty prakticky neškodné (či dokonce v půdě prospěšné).

L_O_U_S
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 30 kvě 2020 15:02
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Petrovice u Karviné

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod L_O_U_S » 28 črc 2020 19:45

Hm, tak teď asi tuším, proč mi soused, když mi slepičince daroval, říkal, že je mám zředit a nechat odstát. Já do čtyř květináčů kydl pod substrát čisté slepičince (u nás jim říkáme kuřince). No co už, teď to už nevrátím.

kapostefi
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 14 črc 2018 12:01
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod kapostefi » 14 lis 2020 21:00

Čaute, na seminka-chilli jsem si vybral semena paprik na záhon. Když pak ale rozkliknu detail papriky, je ve většině napsáno, že se hodí na balkón nebo za okno. Třeba u Prairie Fire se píše, že je šlechtěna k pěstování v truhlících. Dají se opravdu papriky ze sekce "na záhonek" pěstovat venku? Díky.

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Bonebreakers » 14 lis 2020 23:57

Tak předně tzv. "na záhonku" za mých mladých let znamenalo, že se to pěstuje venku, takhle se pěstovala zelenina, rajčata a dokonce i papriky. Nevím jestli se tohle s přechodem do EU nějak nezměnilo, stejně jako např. bambilion pohlaví. Jinak v popisku u Praire Faire na www.seminka-chilli.cz je psáno, že " je odrůda primárně šlechtěna k pěstu v truhlících nebo květnících" ,což druhotně neznamená, že by se nemohla vysadit na ten záhonek, sice dost dobře nechápu proč tohle chceš udělat, protože tahle konkrétni chilli, je jako okraska a dáva se do truhlíku/květináčů, asi tak jako muškáty na okrasu. A ty muškáty taky klidne vysadíš na zahrádku bez nějakého problému. Takže asi tak. :respect:
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Deus ex machina
Nový člen
Příspěvky: 22
Registrován: 22 bře 2018 06:52
Reputace: 4
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod Deus ex machina » 20 led 2021 16:24

Zdravím,

letos si chci koupit substrát od Florie s Mykorhizou a chci se zeptat, zda je tento substrát dostačující pro vytvoření symbiózy hub s rostlinou, nebo jestli je potřeba přidat např. Symbivit?

Dále jsem chtěl zkusit granulovaný kravský hnůj, ale nevím, jak přesně s ním pracovat. Vím, že mám dát pár cm substrátu, potom granule a potom zbytek substrátu. Ale kolik mám dát těch granulí? Jestli třeba celou vrstvu, až zakryju spodní substrát, nebo třeba jen 5? Asi hraje roli i to do kolikáti litrového květníku rostlinu budu dávat (1. přesazení cca 0,5L , 2. přesazení cca 10L)

A ty granule dávám na dno při každém přesazení? Přesahuju jen jiff do půl litrového a potom už do finální podoby.

Můžu ke granulím používat i kapalné hnojiva? Používám: Vitality komplex, lignohumát, v růstu Hoštické na papriky, v květu Hoštické slepičince.
Jestli ano, můžu dávkovat jak uvádí výrobce, nebo je třeba snížit dávku?

Děkuji moc za odpovědi.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3658
Obrázky: 0

Re: potřebuji poradit začínam

Příspěvekod MartinS » 20 led 2021 17:39

Ten substrat je slusny, sam jsem ho nekolik let pouzival.

Pokud chces hnojit granulemi, volil bych tento postup ktery se mi osvedcil:

U 30cm vysokeho kvetinace dam na dno tak 10 cm substratu, pak posypu granulemi, ale nijak to neprehanim.
Mel jsem guano morskych ptaku a na 15l kvetinac to byly tak 3 velke lzice.

Pak opet tak 5-10 cm substratu a pak teprve nova sazenice. Je dulezite aby vsechno nedostala hned.
I presazeni je sok, dostat hned hnojivo je take sok. Je lepsi kdyz se bude k nemu rostlinka chvili prodirat.

Samozrejme zalevat zvrchu. Granule na dno je blbost. Vyplavi se ti vsechno pryc.

S dalsim prihnojovanim bych pak klidne mesic nebo dva pockal, podle potreby kytky.

U Hostickych slepicincu bacha, tam zacni jen treba s 1/4 doporucene davky.
Zase to moc neprehanet. To plati se vsim.
Zalezi na odrude, ja loni doplnoval hlavne vapnik. Ostatni hnojivo stacilo v pohode jednou za mesic.
Pokud budes od zacatku sypat ke kytce vse co jsi napsal a budes mit nejaky problem, nezjistis co to zpusobuje.

Vitality komplex a lignohumat neni hnojivo. Hosticke na papriky je predpokladam na cely cyklus nejaky mix a slepicince jsou na kvet a plod.

Pokud tam budes mit granule v tomhle jiz predhnojenym substratu, nebude s muset treba prvni dva mesice vubec hnojit.
Jen tam hodis Vitality pro dobry pocit...
Pak bych opatrne zacal podle potreby kytky, ne bezhlave podle nejakych tabulek na flasce.

Kdyz pak zacnes 1/2 davkou Hostickeho na papriky treba jednou za tyden a pak jednou za 14 dnu slepicincema, uvidis jak si to sedne.
Rozhodne mene je vice.

Co se tyce symbivitu jako dalsi aditivum, mel jsem. Nepoznal jsem rozdil. Ostatne nemam ani vyzkouseno jestli tu Mikorhizu ti nerozbije nejake hosticke, nikdy jsem to nezkoumal.

Jinak pokud bys chtel lepsi substrat tak doporucuji:

BioNova Bio Soilmix 50L za nejakych 250-280Kc je to uplne jiny level substratu nez to agro.
Navic se da vyuzit uz od zacatku na semenacky az do konce.

Je to spicka:
https://www.higarden.cz/substraty/bio-n ... 2YQAvD_BwE

Presel jsem na nej z Canna Terra Professional Plus 50l, ktery jsem pouzival predtim. Zejmena kvuli cene.
Druha vec ze s tim neoprehnojis ani nejmensi sazenicky, coz je velke plus.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů