TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
Uživatelský avatar
Faboš
Stálý člen
Příspěvky: 1675
Registrován: 05 črc 2018 13:49
Reputace: 5904
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Faboš » 16 zář 2020 08:40

No panečku to musí být něco :angry1: :angry1: :angry1:

Apropó: byl bys divnej kdybys to hned neotevřel :thumbup: :thumbup:

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod JurassicChilli » 16 zář 2020 09:25

Ja tiež momentálne doma konzumujem srirachy z ročníku 2018, takže prežívam podobné pocity ktoré popisuješ. U dvojročnej srirachy už človek nevníma tak jasné rozdiely medzi cesnakovou, paprikovou a octovou chuťou ako pri čerstvej srirache. Po dvoch rokoch zrenia sú všetky chute dokonale prepojené v jednu lahodnú superchuť.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 19 zář 2020 20:13

Jak naposilovat a roztrénovat nosní a návazné sliznice aby byly ve vrcholné kondici před příchodem podzimních korona a jiných viróz?
Velmi snadno, stačí udělat probírku chilli kytek která vystačí na dvě kompletní náplně sušičky. :D

První cca 2 hodiny poté co člověk zapne sušičku (a její obsah se prohřeje) si člověk dopřeje fakt kvalitní očistu dutin i při otevřených oknech a zapnuté digestoři. :)
A pak je to cca 5-7 hodin kulinárního mučení, člověk slintá kudy chodí-sedí-leží a jediné o čem je schopen přemýšlet je, jestli nemá někde uložené nějaké už hotové sežratelné dobroty, masivní a luxusní vůně ze sušícího se matroše se při nucené cirkulaci vzduchu sušičkou postupně rozleze naprosto všude po bytě. :D

A taky jsem moc rád že se mi potvrdit předpoklad, že při rychlém sesychání v sušičce (až do letoška jsem sušil jen na slunci na balkóně, případně pověšeno indoor na nitích) by se mohla semínka snáze oddělovat. Bohatě stačilo říznout menší plody na poloviny (velké plody na čtvrtiny), pak po usušení jen krátce protřepat v utěrce, a výsledný matroš neobsahuje skoro žádná semínka, je připraven na uskladnění/rovnou pro mlýnek na jemné pomletí. Tohle potěší, ušetří to dost práce, hlavně s koncovou úrodou, kdy už slunce/teploty moc nespolupracují, jsem rád že jsem sušičku letos na jaře konečně pořídil.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 21 zář 2020 13:26

Od čtvrtka 18.09. tu máme opět v provozu komunitní meteostaničku, takže konečně zase budu mít trochu přesná čísla o průběhu počasí, a né jen přibližné odhady teploty z lihové trubičky kterou docela dost ovlivňuje teplota zdi bytu. :-)

Ten blesk který jí na konci května odprásknul šel bohužel jen pár metrů od ní, takže to nevzalo jen síťové napájení, odnesla to kompletní základní deska a veškerá data v trvalé paměti staničky. Takže pro časové řady a porovnání v dalších letech mi bude chybět trošku více dat než jsem předpokládal, co nebylo staženo do databáze na záložním serveru, to je fuč. Tj. chybět nebo nekompletní budou lokální data za období březen-září 2020, nejen červen-září kdy byla stanička fyzicky odmontována. Tohle zamrzí, letošní počasí bylo docela pozoruhodné, dost odlišné od několika předchozích let. :(

Btw, když už stanička opět funguje:
19.09. teplotní minimum před východem slunce: 3,0 °C.
20.09. teplotní maximum (okolo 15:00, celodenní jasno): 23,9 °C.
20.09. průměrná teplota: 14,2 °C.
Celkem klasika touhle dobou, a moc pěkné počasí na dozrávání, skoro jsem si říkal jestli letos nepřišlo babí léto rekordně brzy.
Ale pak jsem se podíval na dlouhodobou předpověď a rychle vychladl, je tam na celý týden mokro-studeno-zataženo. Takže klasika, pokud přijde babí léto. tak až někdy začátkem října.
A pokud ta předpověď vyjde co se délky toho mokra a studena týče, tak je otázka jestli to ještě ustojí rajčata, jestli je to všechny nesejme dříve než by vůbec nějaké babí léto nastalo.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 21 zář 2020 15:52

Rovnodennost za humny, čas na pár fotek a poznámek:

Všechno je relativní, loni jsem si myslel že Dorsetka je obrovská kytka...
61317

...jenže letos je na stejné pozici Mochyně peruánská...

69403
69400

:D :D
Dnes nebo zítra půjde pod kudlu, resp. pod nůžky.
Finální výška kytky: 245 cm (od povrchu substrátu v truhlíku), bez neustálého zastřihování by to bylo určitě výrazně nad 300 cm.
Finální rozpětí koruny: 245 cm, bez zastřihování by se to blížilo 300 cm.
Prostě, počítejte s tím, že když dostane dobré podmínky a dostatek místa, tak Vám vyroste během pár měsíců koule (na volno) nebo půlkoule (u stěny) o průměru asi 3 metry!


69401
Stupické. Kloubouk dolů před odrůdou a jejím šlechtitelem (afaik pan Homola), s krajně nepříznivými podmínkami (pozdní výsadba stylem hodím to sem a uvidíme, nevhodná pozice, nulová péče, naprosto nedostatečná výška, nulová ochrana před plísněmi...) se poprala dost neuvěřitelně. Není divu že se tahle česká tradiční odrůda rozšířila do celého světa. :-)

69402
Aji Margariteno Yellow. Zareagovala na to tu trochu světla navíc kterou dostala díky mezírce (po rajčeti) naprosto parádně, roste, dozrává, vytváří nové výhonky, nové květy,.. prostě dělá mi moc radost. A taky je tak trochu živá výčitka, názorně mi ukazuje "podívej co bych dokázala kdybys mi loni i letos nedal tak mizerné místo". Inu, nemusí se bát, výrazně lepší pěstební pozici na příští rok už má dávno jistou. :-)

69404
Aji Mango. Osvědčená stálice už loni a i letos. Chtěl jsem tuhle genetiku příští rok vyměnit za to druhé existující pheno (kulatější plody, afaik s intenzivnější chutí). Jenže při téhle úrodnosti... na to asi nedojde. :D

P.S. Chtěl jsem nafotit taky CGN21500 (postupuje do stálic, moc se mi líbí jak barva listů a stavba kytky, tak mi i hodně sedla chuť a pal plodů). A taky klon Kumata který jsem dal až dozadu za ní, moc pěkně v těchto dnech dozrává a využívá ten jinak zcela plonkový kout...
Jenže je tam všude mochyně! :D ...nedá se k tomu dostat a nějak to ruzumně vyfotit dokud peruánku nesklidím. :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 22 zář 2020 22:16

Dnešní sklizeň a ukončení mochyně peruánky:
Počítal jsem jen dozrálé plody a zbytek bral odhadem a porovnáním.
- 230 dozrálých plodů v jedné bedničce (plus cca 30 ks které jsem zblajznul během procesu sklizně) :-)
- cca 350 nedozrálých plodů plné velikost šlo do druhé bedničky, možná ještě dojdou, možné né, uvidíme.
- cca 400-500 ks jsem neřešil a nechal na výhonech když jsem je likvidoval, v různém stavu, od sotva úspěšného květu až po plody skoro plné velikosti.
Když si to shrnu, tak nějakých 900-1200 plodů za sezónu plné délky by byl realistický konzervativní odhad pro kytku která by nebyla sestřihávána.
A ani 2000 plodů by za ideálních okolností (tj. nikoliv u mne na balkóně) nemuselo být zcela nedosažitelné.
Mazec.

Do výšky cca 60 cm už byli kmínek a hlavní výhony tlustší než 2,5 cm, by to na hraně toho co zvládnou klasické zahradnické nůžky.
Tahle pěstební pozice mne asi donutí pořídit časem dvojčinné, dvoupákově zpřevodované nůžky, už loni jsem u Dorsetky uvažoval o tom, že by se fakt hodily. :D

Zralé plody drží (narozdíl od loňského Tomatillo Pineapple) na kytce opravdu pevně, takže pokud chce člověk využít dlouhou trvanlivost zralých plodů v nepoškozeném lampiónku, tak to chce spíše odstřihávat než trhat rukou.
Nadruhou stranu, poškozený lampiónek je prima výmluva pro aby člověk takový plod rovnou zblajznul místo aby do uložil do sklízecí bedničky. :wink:

Čerstvě utržené, odpoledním slunce prohřáté, a životem z kytky ještě pulzující plody jsou jedno z nejlepších druhů ovoce které jsem kdy ochutnal. :)

CGNka: musím si poněkud opravit názor na její úrodnost. Do dneška jsem jí měl zařazenu v kategorii, "fajn, ale žádný zázrak, nicméně dostatečně vysoká aby se kvalifikovala i pro limitované podmínky balkónu". Až dnes večer, když jsem viděl jak moc jí vlastně ta peruánská Adéla utiskovala (a že vše co jsem z CGNky doposud sklidil rostlo vlastně jen na dvou větvičkách) jsem si uvědomil, že CGNka se dělí spolu s Aji Mango o titul mojí letošní nejvýnosnější odrůdy když na to budu pohlížet z hlediska počet_plodů/velikost_kytkou_zabrané_plochy. Tohle potěšilo. :-)

edit: pár momentek z procesu sklizně
69496
69495
69494
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 24x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 24 zář 2020 20:21

Nějak jsem si zapomněl zapsat že kytky měly minulý týden v zálivce jen jednorázově docela bohatou dávku lignohumátu a jinak jen vodu. Tak trochu pokusně, chtěl jsem zkusil ukončit přihnojování, jak na to budou v současném stavu reagovat, jestli už si na dozrání zbylých plodů vystačí s těmi živinami, které jsou nasáknuté v substrátu.
A i to ligno tam šlo hlavně kvůli tomu. že rád končím sezónu s větším podílem tekuté organické složky v substrátu, pomáhá to pak při rozkladu zbytků kořenového systému během zimního uskladnění substrátu.

Mno a reakce kytek byla celkem jednoznačná a svižná, ještě to bylo předčasné. Už okolo pátku to začínalo být poznat na odstínech listové zeleně, a v neděli jsem našel na Mulatu jeden plod kterému začínal chybět vápník.
Takže jsem se tento týden vrátil k mému klasickému příkrmu zálivkou 2x týdně, ale dostávají už jen cca poloviční koncentraci proti tomu co dostávaly během léta, tj. do konce srpna.
A vypadá to, že poloviční koncetrace je tak akorát pro tohle období, všechny zdravé listy se vrátili do správného odstínu, a rajčatové i chilli plody dozrávají aniž by se na nich projevoval nějaký nedostatek.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 26x.

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 26 zář 2020 09:05

Máš to pěkný, parádní sběr. 👌 Pěkný čtivo.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host