zazimování Manzano rocoto

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
jirik123
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 21 dub 2020 15:09
Reputace: 0
Obrázky: 0

zazimování Manzano rocoto

Příspěvekod jirik123 » 21 dub 2020 16:24

ahoj.
opatřil jsem si manzano rocoto a dočetl se, že vydrží 15 let vyžaduje chladnější teploty a roste v podhůří And. Předpokládám, že tedy pomalu jde vysadit sazenice ven (260 mnm).
Co s ní však v zimě? pokud vydrží v andách, tak tam je teplota často nižší než u nás. může tedy zůstat venku ostříhaná a omotaná hadrem? jak se zazimují běžné papričky jsem si přečetl, ale u téhle mi to nějak nesedí s popisem (jak někdo píše, že ji má doma ve 20 stupních apod). jde mi o to teď kam zasadit pokud ji budu každý rok přemistovat nebo bude na jednom místě 15 let... dík

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: zazimování Manzano rocoto

Příspěvekod chris » 21 dub 2020 18:06

Podhůří And je, obávám se, zároveň taky místo kde může začínat tropický deštný prales :-)
https://www.youtube.com/watch?v=9ysyl3tAHIE

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: zazimování Manzano rocoto

Příspěvekod petr.polasek » 21 dub 2020 18:54

Měl jsem Rocoto Montufar, zmrzlo mi. Ono se píše, že Rocota (odrůdy C. Pubescens) snesou nízké teploty, ale to je jen jeden parametr. Tím druhým je vlhkost vzduchu. Pohůří And se nedá srovnávat s podmínkami u nás.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9096
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: zazimování Manzano rocoto

Příspěvekod Tea Racer » 22 dub 2020 09:31

Mrkni se do mého vlákna z předlonska a lonska. Mel jsem ho asi 3 roky, venku musí mít stín, vydrželo asi -5 °C, ale pozor, musi jit teploty dolů pomalu a porad, pokud je pres den 10 °C a pak mrazík -1 dne, tak Ti mráz roztrhá pletiva a je po ní. Dal jsem ji domu, 3 metry lijána, plodů málo.. byla na zapadním okne. Uvolnil jsem místo perspektivnejsím rostlinám :-)

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: zazimování Manzano rocoto

Příspěvekod Bonebreakers » 22 dub 2020 13:11

Manzano rocoto red jsem měl loni, dozrál jen jeden obří plod velikosti jablka, dalších pár desítek to bohužel nedalo. Měl jsem jej loni do půlky listopadu na balkonu a potom jej dal do bytu, rozdíl teplot a vlhkosti asi byl pro rostlinku moc a odebrala se do chilli nebe. Za mně zajímavá obří chillina a papričky chuťově vynikající, ale na pěstování pro moje podmínky trochu složité. Letos ji zkouším jako full indoor v práci. V mém loňském vlákně to mám s fotkama a nějakým povídání.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

valdin
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 04 kvě 2019 10:36
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: zazimování Manzano rocoto

Příspěvekod valdin » 03 kvě 2020 14:20

Rocoto jsem si dovezl jako plody z Mexika a loni zasadil. Teprve v průběhu roku jsem zjistil, co je to za odrůdu a že ve skleníku sice rostou hezky, ale i venku jim je dobře. Nejlíp jim bylo na východní straně domu, kdy už odpoledne měli stín. I tak nasadili plody až koncem léta a uzráli na jeho konci. Ale bylo jich jenom pár na nejlepších kytkách. Několik plodů ještě dozrávalo ve sklepě (s oknem) do Vánoc. Do sklepa a chodby jsem přesunul 10 kytek. Polovina mi odešla (nejspíš přilitím) a část mi na jaře dodělali mšice, kterých jsem si včas nevšiml. Nicméně zbyly 4 kytky, které to nejspíše rozdýchali. 2 byly na podzim zastřiženy na krátko a 2 jsem nestříhal skoro vůbec. Uvidím, kterým se bude letos dařit více.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů