TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 09 led 2020 00:10

Apropos rajčata.
Padlo mi na to oko dnes večer čistě náhodou, když jsem si dělal pořádek v semínkách a dohledával si pár doplňujících informaci.
A klobouk dolů :tiphat: , to že Tom Wagner a Fred Hempel rajčata opravdu umí vím už pár let, ale takhle pěkně seřazeno podle původního šlechtitele, to se jen tak nevidí.
https://www.vertiloom.com/en/tomatoes/breeders/
Takže co se odrůd rajčat týče, tak mám myslím o program pro balkón na vícero let víc než vystaráno :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 12 led 2020 16:00

Začal jsem dneska likvidovat lodnu kam jsem od jara do podzimu loňského roku házel odstřižené výhony atp., a kam jsem loni zjara přihodil malou dávku kalifornských žížal. A čekalo mne příjemné překvapení. Loni před koncem roku jsem prohrábl horní vrstvu (cca 10 cm) a taky prostor v jednom rohu až na dno, a nenarazil na jedinou živou žížalku. Takže jsem měl za to, že už všechny pochcípaly, že nedaly podzimní pokles teplot k nule a pod ní.
Ale dneska, když jsem se prohrabal celou vrstvou plošně (cca 35 cm) tak jsem sice nahoře a dole (cca 10 cm od plastiku) nenalezl nic živého, ale ve střední vrstvě (tloušťka cca 10 cm), kam šla menší část podzimní likvidace kytek, mne čekalo příjemné překvapaní. Zřejmě díky lehkému přebytku dusíku a větší než průměrné vlhkosti (čerstvě setnuté listy a stonky) se asi vytvářelo až dodnes dostatek tepla, takže jsem tam narazil na nějakých 15-20 živých kaliforňanek. :-)

Výsledný substrát vypadal naprosto luxusně, speciálně v jarní nejstarší vrstvě, na to že to byla jen jednoduchá lodna bez toho aby měla pořádně řešen odtok žížalího čaje, neměla žádná patra, neměla stříšku proti dešti, a že jsem jen velmi málo řešil správný poměr N-C tak supr výsledek prvního pokusu.
A taky bylo vidět na první pohled to, že žížalky preferují mrtvou hmotu, drobné kořínky kytek co tam šli v podobě vyřezaných pařízků s koncem sezóny byli ještě relativně nedotčené, některé pařízky se pokoušeli zůstat živé docela dlouho, skoro až dodnes. Tj. v této vrstvě dokázaly přežít týden 30.12-05.01. kdy bylo teplotní minumu -7,6°C a průměrná teplota za týden pouhých +0,1°C. :-)

Je to pro mně prima motivace, doufám že se to letos podaří udělat už pořádně (patra, správné provzdušnění, odvod vlhkosti a sběrný prostor pro žížalí čaj) když vím že žižalky jsou na balkóně schopny přežít o dost větší vedra i dost větší zimu než jsem původně čekal. Navíc po loňské pokusné sezóně mám spolehlivě ověřeno že vermikompost na balkóně opravdu vůbec nesmrdí, ani to loňské provizorium bez jakéhokoliv zastřešení a jen s triviálním odtokem nemělo vůbec problém. A to jsem se s přídáváním uhlíku stylem papír/kartón/atp fakt nepáral, jen velmi příležitostně tam šla papírová utěrka.
A lehounké (odhadem tak 2 cm a rozhodně né po celé ploše) přesypání zbytkem nevyužitého koupeného substrátu proběhlo tuším jen dvakrát za celou sezónu když tam šli kvanta čerstvě ustřižených výhonů. Poprvé při klasické nuceném setřihu kytek na akceptovatelnou velikost začátkem léta, podruhé někdy tuším začátkem záři když jsem prosvětloval kytky před nástupem podzimního počasí.

A nejlepší na tom je to, že je to zároveň nejméně pracná varianta, místo abych musel tahat ustřižené výhony a uštípnuté rajčatové vlky někam do bytu do koše tak (i na pouhém, biotopem velmi limitovaném balkóně) můžu udělat jen dva tři kroky, pohodit je nastřihané na docela dlouhé kusy do vermikompostu, a mít z nich užitek v podobě žížalího čaje už během pouhých dvou až tří měsíců. :-) A to neberu v potaz další výhodu, zmenšení objemu. Kdybych to vyhazoval do koše-igelpytle-kontejneru, tak toho bude minimálně 5x objemově více než výsledného vermikompostu. Více odpadu za který se platí, více pakárny s vynášením koše, více zbytečného svozu, více zbytečných nákupů komerčního Vitality komplexu... :-)

Upřimně řečeno, když jsem viděl jak vypadá výsledek z loňského provizoria, tak jsem měl sto chutí si ho (místo toho abych ho věnoval stromům v okolí domu) nechat, a použít ho na jarní oživení hlavní várky substrátu. Odradila mne od toho jedinná věc, přecijen tam během druhé půlky sezóny šli hlavně různě nemocné listy a pak taky komplet libeček trpící (už druhým rokem) rzí. A žížalkám sice věřím, ale není to klasický horký kompost který by sám sebe dokázal rychle teplotně desinfikovat samoohřevem.
Takže ho nakonec dostali nejbližší stromy veřejné zeleně v okolí domu. Chudinky se pokoušejí vegetovat v dost děsných podmínkách původně odpadní stavební navážky a velmi mizerného podloží které má jen minimálni schopnost udržet vodu. Takže jsou za každý litr výživné, biologicky aktivní černozemě schopné trochu podržet vodu více než vděčné.
Naposledy upravil 3 dne chris; celkem upraveno 12x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 12 led 2020 16:21

A jedna mírně opožděná fotka. Letos se mi poprvé podařilo mít indoorku tak, že odplodila, byla sestřihnuta, a s nástupem nového kalendářního roku byla připravena na další sezónu.
Pár slunečních dní od vánočních svátků do Silvestra stačilo Rooster Spur na to, aby do nového roku vstupovala už s několika prvními květy :-)
62909
Foceno 2. ledna 2020

P.S. Pokud máte při detailním pohledu na fotku pocit že na některých lístcích vidíte podezřelé flíčky, a že skrz pár listů prosvítají stíny podezřelých tvarů tak se nepletete. :-)
Nástup mšic (a taky smutnic) jsem tentokrát zachytil včas (už během vánoc) a zdárně vyřešil nimbovým výtažkem (neemazal).
Aplikováno 3x abych podchytil všechna stádia a nevytvářel si potenciálně rezistentní nové generace. 1.den--5.den--13.den. 100% úspěch.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 12x.

Vincent
Stálý člen
Příspěvky: 200
Registrován: 09 říj 2018 09:10
Reputace: 194
Obrázky: 0
Bydliště: Praha 215 m.n.m asi

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Vincent » 12 led 2020 17:35

šlo je opylit?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 12 led 2020 18:49

Bohatě stačí občas kytkou lehce zatřást. Viz loňské vlákno.
57610
Loni v květnu indoor.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 13 led 2020 18:23

Dnes podvečer se chystám vyhrabat a zkontrolovat stav veciček na klíčení a sepsat si co je potřeba dokoupit/doplnit během týdne pro letošní klíčení a taky pro oživení substrátu při jarním rozjezdu balkónu.

Klíčit budu letos prakticky shodně s loňskem, tj. kokosáky, následně profík supresivní, následný dosyp pak už finálním. Jako vždy, dvě semínka na kokosák, s namáčením, slabší z případné dvojice klíčků půjde z kola ven. Plovoucí polárkáč v krabici s topítkem, následně 1/2 l kelímky u okna, lehounký přístvit dvojicí krátkých biovitalek. Pro 2-4 sazenice co pak nejvíce narostou snad dokážu nějak poskládat místo na 1,2 l květináčky. Loni vyzkoušené paperpoty byli pro klíčení fajn, ale nakonec přecijen zůstanu u kokosáků, pro moje podmínky jsou maličko praktičtější. Košilky důsledně sundám.

A když jsem v tom dělání pořádku, tak jeden rychlý reality check:
Pokud bych důsledně dodržel letošní předsevzetí, tak mám pro raj+pap celkem 13 jakžtakž slušných pozic.
Pokud bych na to nakonec zcela rezignoval a dopadl jako loni, tak mám 23-24 totálně přehuštěných kytek brutálně bojujících o světlo a prostor.
Aktuálně mám v playlistu 8+9=17 raj&pap odrůd a už opravdu nevím jak to dále ještě více omezit.
Inu...
Začínám mít dost silný pocit, že pokud nenastane nějaká menší klíčící katastrofa, tak se bude letošní finální hustota kytek podobat spíše té loňské, než tomu co hlásalo moje novoroční předsevzetí. :-)

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 219
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 615
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod JanaK » 13 led 2020 19:02

Můžu vyzvídat jakým způsobem oživuješ starý substrát?
Mám zeminu z loňských GrowBagů a květináčů odloženou bokem = kompost + záhonkovka + perlit.
Nechci perlit míchat do záhonků a pokud přimíchám 20% kompostu jak jsem měla v plánu, tak mi to bude neúměrně narůstat objemem.

Jo redukce to je zkouška nervů - jak já ten pocit znám :thumbup:

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod radkiii » 13 led 2020 21:49

chris píše:
13 led 2020 18:23
Košilky důsledně sundám.
Máš na toto nejaký fígeľ? Mne sa kokosák po rozbalení vždy úplne rozdrvila horko ťažko sa mi podarilo korienky nejak šetrne zasadiť. Radšej ich nechávam v celku aj keď prichádzam o cca 3 cm vodorovného rozvetvenia.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů