TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Kendy » 13 úno 2018 08:31

To dost záleží na objemu. Skleník drží teplý vzduch, který se v něm ohřál přes den a zpomaluje jeho vychladnutí. Něco metr krát metr dlouho teplotu neudrží. 10x10x2 je už zase o něčem jiném. Velký objem teplého vzduchu, který vítr nemůže rozfoukat. Vzduch je dobrý izolant, takže v takovém objemu bude chládnout poměrně dlouho.

Rád bych ještě dodal. Píšeš o skleníku, nebo pařeništi. Top jsou ale dost rozdílné (rozdílně fungující) věci.

Pařeniště je zařízení v kterém se nějakým způsobem vyrábí teplo. Zpravidla koňským hnojem (dá se použít i kravský). Rychle se rozkládá, fermentuje a během tohoto procesu vzniká poměrně dost tepla. To je princip pařeniště. Rozkladem hnoje v něm topíš odspodu.

Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod padr » 13 úno 2018 13:31

Ahoj,
mám skleník ze skla přisazený k nevytápěné garáži. vevnitř mám jedno esp8266 a na něm 2 teplotní čidla DS18B20 (není to výkřik přesnosti!). Jedno čidlo je natažené ven (momentálně jen 0,5 m od skleníku, protože tam něco kutám), druhé visí ve skleníku kousek nad zemí. Data posílám na web, můžeš mrknout:
https://thingspeak.com/channels/254398
(doufám, že tě to tam pustí).

Pokud je delší období bez sluníčka přes den, je venku i vevnitř stejně. Dramaticky se to zlepší, pokud vysvitne. Výrazně se liší teplota u zdi a teplota na kraji skleníku. Já to ještě ovlivňuji tím, že do skleníku cca 1x měsíčně liju teplou vodu z akva. Další věc je, že měřím u země - lihový teploměr pověšený ve skleníku ukazuje o dost nižší teplotu.

Suma sumárum od dubna tam stěhuji některé sazenice, které jsou navíc ještě v pvc tunelu a jištěné ventilátorem. Pokud hrozí v noci mrazík, tak ventilátor dotápí. Používám jen polovinu u zdi, na druhé je salát/špenát/ředkvičky.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 13 úno 2018 14:28

@Kendy: Dík za upřesnění, myslím nízký skleník, termín pařeniště jsem použil jako (nepřesný) popis mé představy o té věci jako o nevysokém skleníku, člověk se furt učí :-)

@padr: Parádní, vůbec jsem nedoufal že by až něco takovéhoto :tiphat: :thanx:
Pustilo mne to, zrovna koukám na průběhy, na základě tohodle už si řádovou představu jestli to u mne dává smysl udělám. A z prvního pohledu už teď mám pocit, že minimálně pro salát to u mne bude dávat smysl, bude moci být venku odhadem tak o měsíc dříve než loni, aniž by mu zamrzly kořínky do ledu který by navíc roztrhal rezervoar truhlíku. Díky moc.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 13 úno 2018 14:42

A z jiného soudku: Aji Mango (VanAdamos) předvedla parádní klíčivost, za 5 dní byla dneska ráno venku.

Začíná se to klubat, budu muset zapracovat na stojanu a zavěšení přísvitového světla, zatím jsem to převedl z absolutního šikmo bokem provizoria jen na odpudivé jakžtakž funkční zvrchu provizorium, to by jeden neřek, k čemu všemu se může hodít ramínko na šaty :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 13 úno 2018 18:26

Fakt s tím stojanem na světlo budu muset pohnout, teď večer koukám že druhé semínko rajčete Bajaja bylo fakt rychlík a vylezlo za 3 dny. Bohužel s helmou, dám mu čas do zítřka a pak se pokusím o dehelmizaci.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 13 úno 2018 21:04

Heuréka, nejlepší stojan je žádný stojan :-)
Ono by vlastně šlo instalovat světlo přímo na jeden truhlík, na podpěry kytek, teď není potřeba a krásně sazeničkám poslouží a až bude v květnu potřeba, tak už nebude potřeba svítít.
Ještě že jsem před pár týdny nakonec koupil zbaběle svítidlo s ip65, s něčím bez trošku slušného krytí bych si takovou instalaci nelajsnul, takhle je to paráda, problém vyřešen.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 14 úno 2018 10:54

Tedy, jak tu v posledních dnech je venku pod nulou, tak radiátory topí průběžně a drží teplotu "polárkáčů" výrazně stálejší. I odpar vody se v polárkáčích dost zvýšil, podložil jsem růžek pokličky špejlí naplacato aby to milimetrovou švírkou trošku více větralo.
A výsledek: najednou to klíčí jak o život, ráno jsem v rychlosti juknul do pařníčku a nejmíň ze 3 kokosáků něco vykukuje, vypadá to že budu muset dokoupit výsevní substrát už tento týden :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 14 úno 2018 15:17

Dneska je to radost, musel jsem pořešit náhradu dřezové vodovodní baterie, začínala po těch mnoha letech povážlivě prokapávat. Což se úspěšně podařilio, navíc za rozumné peníze, od českého výrobce, od skvělého lokálního prodejce, s pětiletou zárukou.
Díky tomu jsem měl možnost během dne průběžně sledovat jak:
- Aji Lemon Drop dnes vylezla, za 5 dní
- Aji Habanero dnes taky vykukuje, za 5 dní, ale nechám ji v pařníčku ještě 1 den
- Bazalka hromadně vylezla, za 6 dní
- Bajaja dehelmizován, doufejme úspěšně, a už sedí ve finální nádobě (ten polníček co tam teď chvilku bydlel bude mít co dělat aby to stihnul :-)

A k tomu svítí sluníčko, pak se nakratičko schová za mrak, ale to jen proto, aby si člověk i kytky mohli užít ten moment kdy znovu vykoukne mnohokrát za jediný den. Je to krása. A i loňská českeková pažitka ze semínek, která celoročně bydlí na terase, si myslí že jaro je tady :-)
44861


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti