TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 03 lis 2021 10:13

ad předpověd: jj, norové mají prima předpověď, používám je už od roku 2008. Jednak je přehledná a druhak imho dávala pro mojí lokalitu po několik let lepší výsledky než naše. Nicméně od tý doby co před pár lety čhmu zpřesnilo výpočet (mezi jiným tuším na novém výkonnějším superpočítači zmenšili velikost buňky pro kterou se počasí počítá) tak jsou naši pro moji lokalitu velmi srovnatelní.
A občas, v takových těch situacích kdy si různé modely nejsou jisté a dávají hodně odlišné výsledky, mi přijdou naší v poslední době i maličko úspěšnější.

Plus samozřejmě krátkodobě radar.bourky.cz a windy.com, to už dnes není předpověď, to je prakticky jistota stavu za několik hodin. Pro takové ty věci jako jestli má smysl dávat něco na list nebo jestli něco udělat hned dokud neprší/nefouká/... nebo to naopak odložit protože za pár hodin bude slunečno/bezvětří/... na tohle si člověk hodně zvykne a nerad by se toho vzdával.

ad dlouhodobé statistiky: líbí se mi způsob jak má in-pocasi.cz zobrazeny statistiky pro profi stanice, dá se z toho velmi dobře zjistit co má člověk typicky čekat (slunce/teploty/srážky) v té které části pěstební sezóny. Jednu takovou máš v Plzni: https://www.in-pocasi.cz/archiv/plzen_mikulka/

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 11 lis 2021 21:31

Dneska asi poslední příspěvek do letošního pěstebního vlákna, takový pokus o souhrn letošní sezóny plus pár věcí které mi během sezóny utkvěly v hlavě nebo zůstaly nedořešené:
- letošní počasí (hlavně jarní) bylo takové, že kytky mohly jít ven až výrazně později, tím pádem letošní sezóna byla o dost kratší než v předchozích letech :(

- začátkem sezóny jsem měl trochu pochybnosti jestli nedělám výsev až maličko pozdě, ale v důsledku pozdějšího přesazení ven to nakonec bylo tak akorát :)

- konec výroby jednoho z mých oblíbených hnojiv nepotěšil, v dalších sezónách ho budu muset nahradit dvousložkovým, což je věc ke které se vracím po třech letech dost nerad

- kořenový systém všech kytek (raj i pap) byl letos přímo ukázkový. Cíleně jsem to kontroloval při zimování truhlíků a naprostá spokojenost. Sundavání košilek kokosáků + hojnost žížalího čaje + přidání vrstvy vermikompostu do středního patra všech slotů zafungovala přesně dle mých představ, i při minimální zálivce vrchem (tuším jen dvakrát za celou sezónu) byli kořeny parádně rozrostlé do všech stran už 3-4 mm pod povrchem substrátu. Tohle mám už správně a odladěno. :)

- finální kotvení svislých opor zůstalo letos nedořešeno, definitivní řešení bude až s rekonstrukcí střechy.

Kytky:
- chinesky byli letos naprosto bezproblémové. Žádná nemoc, prakticky žádní škůdci, prima sklizeň, minimální poškození větrem, prostě pohoda. Aby taky né když dostali nejlepší (osluněné a před větrem nejvíce kryté) pěstební pozice. :) A taky potěšilo že jsem správně odhadl pozice pro jednotlivé odrůdy dle dostupné maximální možné výšky na té které pozici.

- baccatum: taky pohoda, žádná nemoc ani škůdci. A letos se mi dost zúročilo že se posledních pár let snažím postupně vybírat odrůdy které mají maličko dřívější dozrávání. Takže ani při letošní krátké sezóně a koncovém převrácení baccatum truhlíků vichřicí jsem nemusel lamentovat nad nějakou přepravkou plnou totálně nedozrálého. :)

- anumky: 2 ze 3 odrůd letos měli problém na listech. Na první i druhý pohled to sice vypadalo na nějaký nedostatek nebo nerovnováhu ve výživě, ale na naprosto stejné zálivce (jiný slot ve stejném truhlíku) rostla i anumka a baccatum které žádný problém neměly. Takže se trochu kloním k tomu že to byla spíše nějaká neidentifikovaná (virová?) choroba.

- rajčata: byl studenější a celkem mokrý rok, takže letos se jim choroby=plísně nevyhnuly. Ale kytky zabojovaly statečně, vzhledem k tomu že preferuju stabilní tradiční odrůdy (a nikoliv nějaké F1 extra odolné vyšlechtěnce) tak si vůbec nestěžuju jak to zvládly i bez jakékoliv chemie. A s celkovou úrodou taky plná spokojenost.
Co nepotěšilo byl fakt že první zralá rajčata jsem měl letos o 5 týdnů později než před pár lety, a taky že hlavní část úrody byla až začátkem září. Ale s tím člověk nic nenadělá, počasí bylo jaké bylo. Ono to počasí mělo i jednu výhodu, i přes zjevný nedostatek opylovačů se letos prakticky vůbec nevyskytli neplodné květy a sluncem uvařené plody. Což byla v předchozích letech zcela zákonitá věc, typicky v takový ten pekelný cca týden na přelomu červenec/srpen kdy se povrch terasy ohřeje na 40+ °C na kterém se nedá stát bosou nohou, kdy pyl skoro úplně ztratí schopnost oplodnit, a kdy se vrcholové plody tmavších odrůd které nejsou schovány pod listy mají tendenci na slunci uvařit. Tohle letos (až na jediný vijan na nejvíc osluněné pozici) vůbec nenastalo. :)

Sezóna celkově: spokojenost, při tom studeném jaru (a taky srpnu) bych to čekal daleko horší, jsem velmi mile překvapen tím jak to kytky zvládly.

Příští sezóna: no tak ta je u mne poněkud nejistá. Skoro jistě proběhne rekonstrukce střechy a zatím vůbec není jasné kdy. Vedlejší (stavebně identický) dům se do ní pustil už letos... měla trvat 5 týdnů, začala brzy na jaře (to by byla pohoda)... a pak přišla ta letošní nedostupnost všeho možného a brutální nárůst cen (nejen) stavebního materiálu... a výsledek byl takový, že hotovo měli až po více než 5 měsících. :(
Prostě musím počítat s tím, že když to dopadne blbě, tak se může stát i to že budu nucen jednu sezónu vynechat. Případně zkusit vytvořit nějaký minimalistický playlist, jen pár kapesních nevysokých odrůd které nevyžadují vyvazování k pevným oporám a daly by se třeba ve dvou truhlících šoupnout na x týdnu na volno doprostřed balkónu. Inu uvidíme.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 31 pro 2021 19:21

Pár dní před koncem roku obvykle zakládám pěstební vlákno pro další rok. Letos s tím ale zatím počkám, rekonstrukce střechy v nadcházejícím roce je skoro jistá, takže minimálně část balkónové sezóny (né-li celá) u mne nuceně odpadne.

Takže jako poslední příspěvek letošního vlákna sem dám souhrn počasí roku 2021, pokud mi odpadne celá příští sezóna tak se to o rok později bude hodit jako připomínka jak vlastně letos bylo. :D

77130
Lokální měření.

77131
Dlouhodobý trend.

Tak hodně zdraví, štěstí, a minimum pakárny v roce 2022!
:D


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů