Sazenice jsou vysoké s jedním vrcholem. Topnutí nebo nechat?

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Sazenice jsou vysoké s jedním vrcholem. Topnutí nebo nechat?

Příspěvekod chris » 06 dub 2021 14:46

za mne: jeden rok jsem postupně topnul během předpěstu všechny baccatum. Napůl kvuli tomu že jsem si to chtěl vyzkoušet, napůl kvuli tomu že byly pro moje podmínky trochu moc vysoké. Obrazily, resp. rozdvojily se všechny pěkně. Viz moje vlákno, mám pocit že to byl rok 2018. Takže moje zkušenost říká že "dá se, když je nezbytně potřeba". :)
Ale obecně nejsem příznivcem zasahování do přirozeného růstu kytek které pěstuju, stříhám či vyštipuju nerad a jen to co fakt musím, jak při předpěstu, tak potom venku.
Každý takový zásah beru především jako vlastní chybku a poučení do další sezóny. U předpěstu jde typicky o časování a světlo (při bytové teplotě), u finálních na venkovní balkónové lokaci typicky o chybně vybranou kombinaci pěstební pozice vs odrůda.
Mno a na vrcholu sezóny pak semtam musím ustřihnout to, co by stejně první silnější vítr ulámal, a taky maličko vymezovat kytky přímo vedle balkónových dveří, abych se na ten balkón vůbec nějak dostal. :)
Plus u "pohraničních" :) rajčat taky to, co už nad únosnou míru okupuje i sousedovic balkón :D

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Sazenice jsou vysoké s jedním vrcholem. Topnutí nebo nechat?

Příspěvekod Bonebreakers » 06 dub 2021 15:13

Dal bych jen malinký dodatek a můj skromný postřeh. U Ajin obecně topnutí nemá význam, ten jen asi když se nevejde do boxu a potřebovali bychom ji tam ještě nějakou dobu udržet, tak tady by to význam asi i mělo. Jinak Aji-na po topnutí všechno velice rychle dožene a tím topnutím z ní uděláme jen ještě větší příšeru co bude rozlostlá nesmyslně na všechny strany a zaplétajíci se do okolních kytek, zábradlí, plodů prostě všeho co bude v dosahu. Když se nechá bez stříhání bude to stejné, jen se rozleze trochu později, jediný způsob jak ji maličko zkrotit je udělat ji z tyček a provázku ohrádku a tvarovat si ji při tom růstu podle toho jak potřebujeme.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 822
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2807
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Sazenice jsou vysoké s jedním vrcholem. Topnutí nebo nechat?

Příspěvekod accuface » 06 dub 2021 23:02

Dovolím si taky přispět skromným příspěvkem k tomuto tématu. Vesměs pěstuju pouze Ajiny a všeobecně Baccatum a nikdy jsem zatím kytky netopnul. Jak píše Bonebreakers, i tak se mi na terase rostliny vzájemně propletly, že jsem pak už těžko poznával, které plody jsou ke které kytce. Asi pouze v nouzi nejvyšší bych sáhl k tomuto kroku. Na druhou stranu, když to zkusíš, budeš o zkušenost moudřejší.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Sazenice jsou vysoké s jedním vrcholem. Topnutí nebo nechat?

Příspěvekod chris » 07 dub 2021 00:37

jen poznámečka k tomu propletení: já s tím i počítám, protože:
- jednak kytky dávám dost brutálně nahusto, pokud bych měl dodržovat doporučený spon, tak bych mohl mít za jednu sezónu ani né polovinu odrůd co mívám.
- druhý neméně důležitý důvod je ten, že u mne na balkóně je značně větrno, takže poté co kytky povyrostou a propletou se do každoroční jednolité stěny (6 x chilli + 6 x rajče = "The Wall" :) ) tak daleko lépe odolávají takové té fujavici která pravidelně přichází na čele letních bouřek.

Hlavní nevýhoda tohoto postupu je ta, že kytky jsou nuceny docela drsně zápasit o světlo, pokud se některá výrazně opozdí či dočasně zasekne s růstem, tak jí sousedky moc šancí nedají. Ale ve volné přírodě by se s nima okolní rostliny taky nemazlily, takže to beru jako takovou přirozenou selekci odrůd vhodných na stálo do mých pěstebních podmínek. :D


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů