Petr Polášek - Sezona 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
koniash
Stálý člen
Příspěvky: 1548
Registrován: 19 lis 2016 18:44
Reputace: 4844
Obrázky: 0
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod koniash » 15 čer 2019 21:56

:tiphat: petr polášek je ocejchovaný člen spolku Murder's corporation,pod fasádou hasiče a zachránce životů z hořících domů se skrývá mnohonásobný krvelačný chilli vrahoun :jalapeno:
opět skvělá práce :tiphat:
co pálí jak sviňa,nestíhá bolet

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 822
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2808
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod accuface » 16 čer 2019 01:21

Pro Chrise: Pěkně jsi popsal vývojový růst Baccatum :-) Už se těším, až budou plodit, zatím se jim daří nadmíru dobře.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod petr.polasek » 17 čer 2019 15:17

Než nafotím další fotky, je vhodné provést krátké shrnutí. Kytky se pěkně rozjely, něco ještě trochu skřípe. Pro lepší přehled to rozeberu dle botanických druhů mnou pěstovaných odrůd.

C. Anuum
Zde je vývoj oproti jiným sezonám hodně zpomalen. Je to dáno horším klíčením a dále zejména pozdější výsadbou. Odrůdy na záhoně se rozjely pěkně, odrůdy v květináčích zatím narůstají pomalu. Těm teď omezím přihnojování, abych kytky nepřehnojil; to neplatí pro Jala NuMex Pinata - ta stále vykazuje deficit dusíku. Myslím, že snad do týdne už bude vše v pořádku. Stonky zesílily, a pomalu začínají obrůstat

C. Chinenses
S pěstováním těchto odrůd nepozoruji sebemenší potíže. Kytky pěkně vystřelily jak vzhůru tak do stran, stonky zesilují, některé odrůdy se již snaží držet květy, listy začínají tmavnout na normální zelenou barvu (neplatí pro odrůdu Pimenta De Neyde). Kytky dostávají výživu ve formě zálivky a brzy aplikuji pro jistotu trochu Wuxalu na list.

C. Baccatum
Ani u těchto krasavic nejsou pozorovány žádné potíže. Stejně jako Chinensky viditelně zesílily a nasazují na květy, postranní výhonky narůstají u drtivé většiny odrůd. Aji Cristal, Inca Berry, Brazilian Starfish a Aji White Fantasy dokonce mají tendenci nasazovat na plody. Květy zalepuji za účelem vypěstování plodů s čistým osivem, ale zatím jich hodně padá; je nutno vytrvat a lepit dál. Výživový režim mají stejný jako odrůdy C. Chinenses

C. Frutecens
Tyto odrůdy prosperují dobře; zesílily a pěkně se zhušťují. U odrůdy Purrira jsem již odpěstoval plod s čistým osivem, bude na rozdávání.

Všechny rostliny průběžně vyvazuji a některé květináče s rostlinami budou měnit stanoviště. Teď už jen zbývá těšit se na úrodu. Dnešní report je u konce, v dalším přidám aktuální fotky. Ať Vám papričky (a nejen ony) rostou :tiphat:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod petr.polasek » 25 čer 2019 15:56

Letos mi to s Anuumkami nějak nevychází. Na záhoně se konečně začínají rozjíždět, ale v květináčích je to horší. Kytky sice mají tendenci obrůstat, listy jsou ovšem deformované. Některé se dle mého názoru vzpamatovávají, některé pořád stagnují. Dle mého názoru se na nich podepsaly rozmary počasí; v mém případě jsou to vysoké teploty v kombinaci s vydatnými srážkami. Nejspíš je deformace listů způsobena blokací příjmu prvků, zkusil jsem aplikovat wuxal na list. Snad jim to pomůže. U odrůd C. Baccatum, Chinense a Frutecens toto ovšem nepozoruji. Každopádně wuxal dostaly též kvůli prevenci suché hniloby. Pár fotek sem brzy naházím, ať je to vidět přesně.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod chris » 25 čer 2019 18:19

deformace listů: letos mi na to výrazně trpí Jamaican Bell, 6 baccatum kytek na společné zálivkové a přihnojovcí vodě, dvě kytky ve společném substrátu, a ona jedinná si prostě nedá říct a má pokrabatělé i ty listy které už rostli na solidního červnového počasí.
btw, baccatum: zatím ty moje mají hlavně tendencí růst a košatět (v posledních týdnech opravdu svižně), do květu se jim zatím chce jen málo, i když jsem to před pár dny trochu podpořil typem přihnojení. Imho nezbývá než jim věřit že vědí co dělají, že bude příznivé počasí na dozrávání v druhé půlce roku :-)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod petr.polasek » 04 črc 2019 13:42

Tak mám konečně trochu času na vyhodnocení dosavadního vývoje a pořízení pár obrázků. Něco se letos zatím povedlo, nad něčím stále kroutím hlavou. Ale obrázky vždy řeknou víc než jen psané slovo, takže jdeme na věc.

Tradiční pohled na jižní stěnu, mám zde odrůdy C. Chinenses a Baccatum
58983
Prosperují dobře, některé odrůdy měly menší potíže "naskočit" (praskající a trochu deformované listy). Oproti Anuumkám (viz. dále) ale o nic nejde.
Habaneros a fialová kráska Pimenta De Neyde
58984
NuMex Suave Orange a Red
58985
Prakticky všechny odrůdy již nasadily na plody, něco se ještě drží zpátky, ale nebude dlouho trvat a plodit bude vše jak vzteklé.
Odrůdy C. Baccatum taky jedou nádherně, ostatně posuďte sami.
Aji Cristal a Benito
58986
El Oro De Ecuador a Aji Amarillo
58987
Bishop´s Crown
58988
Aji White fantasy a Guyana
58989
Aji Lemon Drop
58990
Malawi Pepadew (Piquante)
58991
Brazilian Starfish
58992
Inca Berry
58993
Všechny odrůdy již nasadily na plody a pěkně keřovatí. Neustále lepím květy za účelem vypěstování plodů s čistým osivem, ale zatím se moc nedaří. Účinnější to bude nejspíš v další fázi. Zejména se snažím o čisté osivo El Oro de Ecuador, ne na všechny se loni dostal dostatečný počet semen. Netušil jsem, jak se u Vás stane tato odrůda tak populární (nedivím se vzhledem k chuti a aromatu). Každopádně jsou to univerzální papričky do salátů, omáček, na sušení i na naložení (nakládané Bishopy jsou famózní). I Chunan pasta (dle Tea Racera) z nich není vůbec špatná. Každopádně tyto kytky slouží zároveň jako okrasné keře.
Anuumkám se letos nějak nedaří téměř bez ohledu na odrůdu. Krize je snad překonána, ale úroda bude mít letos značné zpoždění.
Takto holky vypadají u západní stěny
58994
Pár detailů
58995
58996
58997
Jediná odrůda, která neměla větší problémy je Jalapeno NuMex Pinata
58998
Rostliny na pergole
58999
Fluorescent a Bolivian Rainbow
59000
Otázka je, čím je tento negativní vývoj způsoben. Dle mého názoru byly po výsadvě rostliny vystaveny relativně nízkým teplotám, takže se moc nerozjely. Poté přišla vlna extrémně vysokých teplot se střídáním téměř přívalových dešťů a stím spojenou vysokou vlhkostí. Následkem je blokace příjmu prvků vlivem příjmu dusíku (chybí vápník) a hlavně stagnací. Odpovídá to díky stavu odrůdy Jalepeno NuMex Pinata, která po stagnaci prosperuje normálně; tato odrůda je na dusík poměrně náročná, při jeho deficitu je rostlina schopna téměř zbělat, viz. foto z mé sezony 2017.
37892
Nabízí se sice možnost, že jsem rostliny přehnojil, ale režim při přesazování a růstu je stejný jako minulou sezonu a při pozorování potíží jsem okamžitě přestal s dodáváním živin. Stejné potíže vykazovaly sazenice, které šly k ostaním pěstitelům a které výživu nedosávaly. Aplikoval jsem Wuxal Calcium na list (ředění 1ml do 1l vody) a po třech aplikacích v intervalu 4 dnů se stav rostlin zlepšuje, náznak růstu je zřetelný. Otázka je, co dělat dál. Nechat rostliny dál svému osudu, nebo vrcholy bez přírustků topnout a následně nechat obrůst? U dvou přezimovaných kytek to zabralo (odstříhány větvičky s těmi shluky zárodků listů) :hmmm: Zde uvítám každou Vaši radu.
Každopádně na záhoně se kytky již vzpamatovaly, ze začátku měly ale stejné problémy
59001
Toto je Greek Peperoni, krásně se rozjela, staré listy již brzy shodí
59002
Pimientos de Padron a Greek Peperoni v květináčích umístěných u záhonu
59003
59004
I tady to vypadá, že se kytky rozjíždějí.
Na záhoně rostliny dostaly opět dávku výživy, rostliny v květináči dostaly lignohumát a trochu Vitality komplexu. V aplikaci Wuxal Calcium na list pokračuji dál u všech odrůd.
Pomocník vás všechny zdraví, dle jeho výrazu už snad bude vše v pořádku
59005

do dnešního reportu se víc nevejde, v dalším přidám i nějaký ten detail. Rostliny se snad již vzpamatovaly a vzniklou časovou ztrátu snad doženou, našlápnuto mají hezky. Ať se vám nejen v pěstování daří a a hlavně problémy vyhýbají. Brzy se těším naviděnou nejen tady v mém vlákně. Hezké léto vám všem :tiphat:
Naposledy upravil 1 dne petr.polasek; celkem upraveno 7x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod chris » 04 črc 2019 16:27

chinesky: vypadají moc pěkně rozjeté.
baccatum: parádně se ti letos větví, imho daleko dříve (z hlediska výšky kytky) než loni. Dle toho jak se chovají u mne bych řekl, že z takových kytek je ve výsledku za celou sezonu větší úroda (ledaže by stihly úrody dvě, ale na to se nedá spoléhat, loni byl fakt nestandardní rok).
anumky: koukám že můžu být rád že mám letos skoro všechny na severní straně v polostínu. Tím pádem pro ně nebylo to přepnutí z květnové kosy do červnových tropů zdaleka tak intenzivní a nárazové. S vyjímkou zaseknutého Shishita mi v důsledku rostou docela pěkně, jen holt nakvétají a nasazují výrazně později než loni.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod petr.polasek » 06 črc 2019 10:25

Tak jsem to nevydržel a zastřihl jsem výhonky Anuumek, u kterých není náznak progresu. Snad to pomůže, aby se konečně rozjely. A zapomněl jsem na jednu dorbnost. Odrůda Cheyenne se chytla; sice vyklíčilo pouhé jedno smínko z pěti vysetých, ale zatím to vypadá dobře. Pěkně ji namnožím, ať i Vy si můžete vypěstovat tuto zajímavou odrůdu :tiphat:
Naposledy upravil 1 dne petr.polasek; celkem upraveno 7x.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů