Petr Polášek - Sezona 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 219
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 613
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod JanaK » 29 dub 2019 07:58

:respect: Skvělá práce a krásný report :respect:
Akorát mně to přesvědčuje, že příští rok budu vysévat mnohem později.
Já to mám doma sice mnohem menší ale i tak už je problém je přenést a do "zmrzlíků" je ještě daleko. :dunno:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod petr.polasek » 29 dub 2019 09:36

JanaK píše:
29 dub 2019 07:58
:respect: Skvělá práce a krásný report :respect:
Akorát mně to přesvědčuje, že příští rok budu vysévat mnohem později.
Já to mám doma sice mnohem menší ale i tak už je problém je přenést a do "zmrzlíků" je ještě daleko. :dunno:
Pozdější výsev je dvousečná zbraň. U některých odrůd není třeba spěchat (C. Anuum), jiné je nutno sadit dříve (C. Chinenses a zejména C. Baccatum). Důvod je prostý - něco zraje pomaleji a předpěstem se dohání doba potřebná ke vzrůstu rostliny a tvorbě plodů. V případě C. Anuum může dřívější předpěst přinést i 2 úrody z jedné kytky. Odrůdy C. Baccatum a Chinenses se sklízí tak nějak průběžně. Každopádně každý má jiné podmínky a hlavně možnosti, takže nezbývá než si hrát a hledat optimum.

Díky za pochvalu, vážím si toho :tiphat:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod petr.polasek » 06 kvě 2019 12:27

Dnešní update je spíše takovou malou rekapitulací, protože se blíží další fáze letošní sezony a to finální výsadba. Osevní plán se mi prakticky podařilo splnit, jediný problém představovalo horší klíčení některých odrůd C. Anuum. Ono se každý rok objeví něco, ale u těch Anuumek mi to moc hlava nebere. Přeci jen klíčí ochotněji a rychleji, letos se jeden klíček ukázal až za 4 týdny od výsevu. Díky druhé vlně jsou rostliny pro zájemce trochu menší, není to ale až tak závažné; v pohodě to doženou. Odrůdy C. Chinenses, Baccatum a Frutecens jedou letos bez problémů, zde vše klaplo na 100%, mám z toho velkou radost, protože výsledek je lepší než loni. Kytky jsou pěkně velké, rozvětvují se. Jediné, co trochu všeobecně nevyšlo, je aklimatizace kytek venku. Vzhledem k rozmarům počasí byly sazenice venku jen přes den, snad se to po víkendu zlepší a budou si moci zvykat na noční teploty ještě před finální výsadbou.

Za těch několik sezon se již vyhouply odrůdy, které považuji za stálice, přesto mě ale baví pořád zkoušet něco nového. Proto celkový přehled rozdělím na stálice a novinky, abyste se lépe orientovali.

odrůdy C. Anuum
pálivé
stálice:
Jalapeno Early
Jalapeno NuMex Pinata - letos testovány 2 zdroje osiva vedle sebe
Cayenne Red
Cayenne Yellow
Peperoncino
Ring Of Fire
Elephant´s Trunk - letos testovány 2 zdroje osiva vedle sebe
Pimiento de Padron - letos jiný zdroj semen, ale má sprsklotina z loňska je taky dobrá
novinky:
Jalepeno M (Mexico)
Greek Peperoni
Hungarian Wax

sladké
stálice:
Anaheim
Kozí rohy z Maďarska (Hungarian Sweet)
novinky:
Ontara
Cayenne Sweet

fialové
stálice:
Peru Purple
Bolivian Rainbow
Cayenne Purple
Black scorpion Tonque - letos testovány 2 zdroje osiva vedle sebe
novinky:
Fluorescent
Purple Tiger
Fialové odrůdy se velmi líbí rodinným příslušníkům a jsou koncipovány víceméně jako okrasky.

odrůdy C. Baccatum
stálice:
Aji Amarillo
Aji White Fantasy
Aji Lemon Drop
Aji Cristal
Aji Guyana
Bishop´s Crown
Brazilian Starfish
Malawi Pepadew
El Oro De Ecuador
nové:
Aji Benito
Inca Berry

odrůdy C. Chinenses
stálice:
Habanero Red - letos jiný zdroj semen, mnou pěstovaná varianta byla spíše Habanero Red Savina
Habanero Maya Red
Habanero Orange
Habanero Mustard
Habanero Green
Habanero Chocolate
novinky:
NuMex Suave Orange
NuMex Suave Red
Pimenta De Neyde

odrůdy C. Frutecens
stálice:
Tabasco
Chilli z Izraele (nejspíš Bird´s Eye)
novinky:
Purrira

Letos se pravděpodobně podařilo vypěstovat první plod s čistým osivem u odrůdy Purrira, již mění barvu na finální červenou. Každopádně se budu snažit vypěstovat co nejvíce plodů s čistým osivem, ať je na rozdávání. To platí zejména u odrůdy El Oro De Ecuador, kde se bohužel nedostalo na všechny zájemce (letos se polepším). Přípravy na výsadbu pomalu vrcholí. Dokoupil jsem vyvazovací tyče pro odrůdy C. Baccatum, loni jsem to trochu i přes přípravu podcenil (jedna tyč do květníku nestačí). Ještě zbývá dokoupit nějaký substrát, ať je do čeho sázet. Trochu naředím použitý loňský. Hnojivo i základní zbraně proti škůdcům jsou též připraveny, takže už zbývá jen počkat na lepší počasí. Večer jsem dám pár fotek, ale moc jich nebude, kytky byly teď vevnitř a tím pádem posun není až tak velký.

Dnešní rekapitulace je u konce, brzy přibyde pár fotek. Ať se Vám daří nejen v pěstování, s některými z Vás se brzy uvidím na srazu v Dachovech, těším se na pokec a výměnu zkušeností :tiphat:

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 06 kvě 2019 21:28

Ten Black Scorpion Tongue je suprový, letos mi docela štve, že jsem se na něj vyprdnul a nevysadil jej.
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod chris » 06 kvě 2019 23:33

Sympatický a moc pěkně přehledný seznam :-)
Na ty dva různy zdroje genetiky Elefant's Trunk jsem docela zvědavej jak dopadnou, letos je mám poprvé po loňských ochutnávkách je to u mne horký kandidát na stálici a s jedinnou kytkou od odrůdy se přecijen stabilita odrůdy udržuje dlohodobě krapátko hůře.
A když vidím mezi tvými stálicemi Bishopa i Starfish tak asi jukni i na Jamaican(Nepalese) Bell, u mne po loňsku stálice. Kdybych ho měl nějak jednoduše popsat tak asi řeknu něco jako "totéž jako bishop, ale s cca dvojnásobnou velikostí plodů " :-)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod petr.polasek » 15 kvě 2019 10:52

Dnešní update bude opět bez fotek, mnoho se nezměnilo. Počasí moc nehraje do karet, ale to platí pro drtivou většinu z nás, co pěstujeme chilli pod širým nebem. Kytky doma sice dorůstají, ale již mají tendenci se natáčet za světlem. Zase na druhou stranu se vše již má otočit, tak doufám, že nebude velká časová ztráta. Sraz na Dachovech (místo ale bylo letos změněno) je za námi; bylo to bezva, o získávání nových zkušeností a poznávání dalších uživatelů tohoto fóra nebyla nouze. Těším se až zase něco naplánujeme a sejdeme se v co nejhojnějším počtu ať už v hospůdce, nebo někde jinde.

Podařilo se mi získat osivo odrůdy Cheyenne, semínka jsou již namočená do lignohumátu. Koncipuji tuto odrůdu jako okrasku, snad poroste pěkně a podaří se mi ji namnožit :) Takto by měla vypadat, jde o velmi variabilní keříky. Obrázek je stažen z internetu, má pouze ilustrační charakter
57517

Co se pěstování týče, odrůdám C. Baccatum již vytrhávám plody. Nádoby jim jsou už malé. U ostatních jsem zlikvidoval invazi mšic, snad už se neobjeví. U odrůdy Purrira (C. Frutecens) dozrává plod na čisté osivo. Kytky pravidelně dostávají své dávky výživy (i když jsem teď částečně vynechal) a bedlivě pozoruji, jestli mi nějaké další nenasazují na plody, aby se sazenice zbytečně nevysilovaly. Snad začátkem příštího týdne budu moct dát kytky ven i přes noc a následně provést finální výsadbu.

Dnešní report končí, zkusím pro ilustraci pořídit nějaké foto. Ať se Vám všem daří :tiphat:

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod petr.polasek » 20 kvě 2019 21:43

Počasí se konečně umoudřilo a můžeme pokročit dál. Kytky jsem umístil ven již natrvalo, tento týden pomalu vše přesadím do finálu. Rostlinám se daří pěkně, transfer do venkovního prostředí zvládly na výbornou
57686
57687
Zatím jsou venku jen odrůdy C. Anuum, Chinenses a Frutecens.
Odrůdy C. Baccatum jsou zase na okně
57688
Půjdou ven zítra, aby taky zvykly na trvalé venkovní prostředí před výsadbou. Některé přišly pří aklimatizaci na světlo kvůli větru o pár větviček, ale není to na nich naštěstí vidět. Je nejvyšší čas na přesazení; mají tendenci nasazovat na plody - limit nádoby již pro růst nestačí
Dnes jsem provedl první fázi přesazení, tentokrát byl jako první na řadě záhon
57689
Rostliny rozmístíme dle rozpisu
57690
A je hotovo
57691
Letos jsem k paprikám umístil i pár cibulí. Je to dáno tím, že se počet záhonů na zahradě letos snižuje, ale i chci otestovat ochranné pěstování - díky vysázeným cibulím by se měli od paprik držet škůdci dále. Uvidíme, jestli to bude fungovat. Plánuji mezi ně vysadit i koriandr ze stejného důvodu, kromě toho pak bude sloužit i při vaření.

Dnešní pidireport končí, zítra pokračujeme :tiphat:

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Petr Polášek - Sezona 2019

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 21 kvě 2019 10:55

Jak pěkně uhlazený to všechno máš. :thumbup:
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů