Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Co pěstujete mimo chilli papriček
Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JurassicChilli » 16 bře 2019 22:43

U mňa na chodníku to v lete vyzerá nejako takto. Je to fotka z roku 2016, odroda Karla.

31551

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 16 bře 2019 22:59

JanaK píše:
16 bře 2019 21:52
...
Příjde do záhonu podél plotu ale kdybych jednu chtěla nechat v nádobě, jak velkou bude potřebovat ?
Mno...loni jsem jí sázel ven na zcela nouzové místo, výsev rovnou venku, sdílela spolu s jedním chilli co už se nikam nevešlo pouhých 5,2 l předloňského neoživeného substrátu v samozavlažováku s jen malým rezervoárem (1,4 l).
To že chilli bylo prakticky vytěsněno jsem tak nějak čekal.
To jak moc v tom vyžilém substrátu dokáže vyrůst jsem fakt nečekal :-)
Když trochu povyrostla tak květináč dost zoufale vysychal, bývala by ráda měla mínimálně dvojnásobný přísun vody.
Taky dost brutálně chyběly živiny, ale v okamžiku kdy se to začalo už krutě projevovat (viz stav listů na poslední fotce) tak jsem jí stejně už pár týdnů musel stříhat aby nepřelezla na střechu a aby růstový vrchol nelezl dveřmi až do bytu :-)
Ale i v těchto krutých podmínkách zaplodila pěkně, je to nezmar.
Necelé 3 měsíce v životě (nejen) ačokči vypadají asi takto nějak ;-) btw, první a druhou fotku děli od sebe 22 dní a ta nižší ze dvou zelených opěrných tyček má 120 cm :-)
46820
47485
48154
50103

Takže dle toho kam až jí můžeš nechat pnout se a rozrůst bych jí nejspíš dal něco mezi 10-20 l, podle toho jak často můžeš zalévat a semtam přihnojovat.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 17x.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Bacula » 16 bře 2019 23:15

Tak seznam je hotov. Letos to bylo obzvlášť těžké, spousta nových odrůd a dost takových, kterých se nechci vzdát. Z 30 venkovních rajčat bude jen 7 hybridů.
1. Accordion orange - u mě novinka
2. Anna russian - osvědčené srdce dobré chuti a
zajímavé barvy
3. Artisan green tiger - vloni nám moc chutnal
4. Aunt Ruby's german green - u mě novinka
5. Black cherry - chuťově moc dobré rajče, stálice
6. Blumko - pevné rajče, vloni nám chutnalo
7. Burgess stuffing - u mne novinka, má to být
rajče na plnění
8. Datlo - osvědčená stálice
9. Eros -2 u mě novinka
10. Fuego rosa - u mě novinka
11. Gardenberry F1- vzhledově atraktivní
12. Gift beaty king - u mě novinka
13. Gigantomo - vloni mi nevzešlo ani jedno
semínko, mám tu dvě poslední, pokud
nevzejde žádné, mám tu náhradníků dost
14. Green doctors - u mě novinka
15. Jahodo - osvědčená stálice
16. KBX - pro mě chuťová jednička
17. Mandat F1 - chutná nám, pevné plody
18. Orange caprese - u mě novinka
19. Orange strawberry - u mě novinka
20. Reise - u mě novinka
21. Santa orange - u mě novinka
22. Siberische apple tomat - u mě novinka
23. Snowberry - u mě novinka
24. Sungold F1- osvědčená stálice
25. Sungreen F1 - u mě novinka
26. Sunchocola F1 - u mě novinka
27. Sunlemon F1- u mě novinka
28. Sunpeach F1- u mě novinka
29. Tigrino - vloni nám chutnalo
30. Tlacotula - u mě novinka
🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅🍅
Bacula

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 219
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 613
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JanaK » 17 bře 2019 18:05

Bacula píše:
16 bře 2019 23:15
Tak seznam je hotov. Letos to bylo obzvlášť těžké, spousta nových odrůd a dost takových, kterých se nechci vzdát. Z 30 venkovních rajčat bude jen 7 hybridů.
...
Moc hezký a pestrý seznam :thumbup:
Kolik let schováváš senímka u oblíbených odrůd? Hlídáš si nějak čistotu odrůdy u vlastních semínek nebo kupuješ vždy nové ?
Letos mi zůstala spousta nevysetých semínek (sela jsem 2 semínka od odrůdy), předpokládám, že ty které nám budou chutnat vyseju ještě příští rok ze stejných ale další roky nezačnou už ztrácet klíčivost?
chris píše:
JanaK píše:
16 bře 2019 21:52
...
Příjde do záhonu podél plotu ale kdybych jednu chtěla nechat v nádobě, jak velkou bude potřebovat ?
...
Takže dle toho kam až jí můžeš nechat pnout se a rozrůst bych jí nejspíš dal něco mezi 10-20 l, podle toho jak často můžeš zalévat a semtam přihnojovat.
Díky moc za podrobné a hlavně názorné info - jestli je to jediná rostlinka ačokči, tak teda dostane volnost na plotě a nádoby nechám paprikám :thumbup:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 17 bře 2019 21:07

Poprosím o radu, jestli je tu někdo, kdo má zkušenost s pěstováním vodního melounu ze semínek: jak dlouho před plánovaným přesazením ven vyséváte semínka?
Proč se ptám: loni jsem jako takový dost divoký pokus zjistit jestli by se jedna kytka přecijen nevešla (možná že i vešla) vyséval rovnou ven a až na vrcholu léta, takže netuším jak rychle vyklíčí a roste sazenička při indoor předpěstu u okna při výsevu v normální termínu. A na netu nacházím skoro jen informace o pěstování sazenic roubovaných na podnožích.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JurassicChilli » 17 bře 2019 21:54

Ja som minulú sezónu vysieval vodný melón 19.4. a tento termín sa napokon ukázal ako celkom ideálny pre moju lokalitu (500 metrov nad morom). Melón je rastlina príbuzná uhorke a podobne ako uhorka aj melón sa musí vysádzať na trvalé stanovište v správny termín dokým má mladé, biele korienky. Keď melón držíš príliš dlho v indoore v kelímku, tak mu zostarnú korienky a potom veľmi dlho zakoreňuje na trvalom stanovišti. Prestarnuté korienky poznať podľa toho, že majú tmavo krémovú až hnedú farbu.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Bacula » 17 bře 2019 23:23

...
[/quote]
Moc hezký a pestrý seznam :thumbup:
Kolik let schováváš senímka u oblíbených odrůd? Hlídáš si nějak čistotu odrůdy u vlastních semínek nebo kupuješ vždy nové ?
Letos mi zůstala spousta nevysetých semínek (sela jsem 2 semínka od odrůdy), předpokládám, že ty které nám budou chutnat vyseju ještě příští rok ze stejných ale další roky už budou ztrácet klíčivost.
...
Semínka vysévám třeba i 5 let stará bez problémů. Obecně rajčata klíčí velmi ochotně, známkou toho je také to, že mi každým rokem někde vyrazí v kompostu, nebo tam, kde kompost přidávám. Přesto existují výjimky. U pár druhů jsem se se špatnou klíčivostí setkala. Přičítám to tomu, že se jednalo již o hodně přešlechtěné druhy, nebo to byla špatná várka semen. Například vloni jsem koupila sáček rajčat Gigantomo, nevylezlo ani jediné. Dvě zbylá dostala šanci letos. Jinak u nehybridních rajčat je přesev úplně bez problémů, nezdá se mi ani, že by se až tak úplně ochotně křížila mezi sebou. Přesto neni nic složitého nevykvetlé poupě zavřít do sáčku (používám z netkanky), sundavám, když vznikne plod. U hybridních druhů zvláště vzácnějších druhů použiji maximální první generaci z přesevu, další už ne.
Bacula

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Bacula » 17 bře 2019 23:33

Na přednášce zahrádkářů jsem si poznamenala název cukrového melounu, který je ranný a velmi chutný. Jmenuje se Halona F1, přemýšlím, že bych jej vyzkoušela. Chrisi? :thumbup:
Jinak jak psal kolega, u vodního melounu souhlas, také bych nesela dříve jak v dubnu.
Hodně info je na www.ceske-melouny.cz
Bacula


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů