TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 22 srp 2018 17:56

Přesal jsem se snažit rozpoznat kde začíná a kde končí ta která kytka, ztratilo to smysl :-)
52145
52144

Bohužel jsem taky kvuli zpracování probírky chilli několik dní nehlídal rajčata. Ty nějaké meze růstu nezajímají, a teď už na ně nedosáhnu :-D Nejdelší výhon Datla má ke dnešku určitě víc než 3,5 metru :-O
52143
Ještě že mám se sousedy velmi dobré vztahy, očešou si to co dozraje u nich a všichni budeme spokojení :-)

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Lexter » 22 srp 2018 21:27

chris píše:
22 srp 2018 17:56
Ještě že mám se sousedy velmi dobré vztahy, očešou si to co dozraje u nich a všichni budeme spokojení :-)

Tak to má být, mě sousedi sbírají dýně a já jim třešně a hrušky. Druhý soused mi do zahrady pravidelně dodává pýr, tam už to takové hurá není.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 22 srp 2018 21:53

Dle předpovědi počasí to vypadá, že o víkendu zkončí letošní dlouhá etapa veder s teplotymi bližícími se 40° přes den a ještě o půlnoci okolo 30°.
Tak si už nejspíš můžu do zápisků pro příští rok zapsat maximum potřeby vody mého balkónu. Více kytek než letos mít určitě nebudu, víc je vyrůst taky nemůžu nechat, v záři už taky nejspíš nebudou čtyřicetistupňová vedra...

Do zápisků: maximální denní spotřeba vody během letošní sezóny je: 56 litrů. A je třeba počítat s tím, že tahle úroveň spotřeby může trvat nepřetržitě 10-14 dní, každý den, neklesne pod 50 l/den.

Taky se o víkendu chystám na další větší probírku uzrálého. A asi to už spojím s mírným prostříháním. Pokud budu věřit tomu hasunumeru které jsem si odvodil z průběhu loňské sezóny, tak mám skoro jistě ještě nějakých 47 dní do konce sezóny.

Pokud to bude náhodou déle (loni bylo, o dalších 29 dní :-) ) bude to milé, budu v to doufat, ale spoléhat na to nebudu. To jak mi loni zařídil finální sklizeň podzimní orkán nebyl zážitek který bych si chtěl zopakovat.
Takže asi pomalu začnu kytky připravovat na konec sezóny, pomaličku některým začnu omezovat nové květy.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 26 srp 2018 14:42

Nějak jsem letos podcenil dvě věci:
- úrodnost odrůd chilli které letos mám
- počet odrůd rajčat které se dají průběžně ozobávat vůči počtů odrůd určených na rajčatový základ

Výsledek je ten, že se během léta ozobalo o dost více rajčat než jsem předpokládal, a teď když se na mne valí masivní úroda chilli plodů tak chybí dostatek rajčat pro základy všemožných omáček. Takže to vypadá že dopadnu jako loni, sušeného chilli bude zásoba minimálně na dva roky, omáčky dojdou už někdy začátkem jara.

Do zápisků: přiští sezónu otočit poměr chilli:rajčata, letos to bylo (v rámci testu maximální možné hustoty rostlin) 13:9, příští rok by bylo vhodné tak 7:9.
Naposledy upravil 2 dne chris; celkem upraveno 26x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 26 srp 2018 16:11

Dnešní probírka.
52254

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 26 srp 2018 21:31

Tak první pokus o Srichachu (recept dle nuselské kuchty, tj. fermentace aerobně) prohlašuju za úspěch :-)

Jednu změnu kterou v příští várce udělám je, že na začátku fermentace více rozmělním vstupní matroš, vezmu ho nejen krouhačem ale následně už před fermentací i tyčákem, protože z první várky zbylo příliš mnoho materiálu po propasírování.
Resp. ono by asi pořešilo několik dalších dní fermentace (napoprvé jen 6 dní), ale už jsem potřeboval první pokus dokončit a vyhodnotit si výsledek, byl čas rozhodnout jak přesně budu zpracovávat další sklízené dávky.

Taky je milé že octu budu moci dávat o maličko méně než je v receptu (laktobacilu tu mám v okolí zjevně dostatek), po přidání 100 ml octu podle receptu je výsledné pH 3,8 což je snad až trochu moc, imho něco okolo 4,1-4,3 je zcela dostatečné i pro dlouhodobé uložení v pokojové teplotě.

btw, toho zbylého matroše po pasírování mi přišlo docela líto, takže jsem přidal sůl a pasterizoval, vypadá to že by z toho mohla být po uležení docela parádní chilli pasta :-)

Uživatelský avatar
Jacopo.F.
Stálý člen
Příspěvky: 682
Registrován: 22 zář 2014 13:32
Reputace: 697
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc, 228 m n. m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Jacopo.F. » 27 srp 2018 09:11

chris píše:
26 srp 2018 21:31
Tak první pokus o Srichachu (recept dle nuselské kuchty, tj. fermentace aerobně) prohlašuju za úspěch :-)
Aerobně? Co tam pak vzniká při fermentaci? Já se dočetl tu: http://www.potravinovezahrady.cz/umeni- ... rmentovat/ že: "Fermentace je většinou anaerobní proces, k němuž dochází bez přítomnosti kyslíku. Právě nepřítomnost kyslíku je důležitá pro zdárnou fermentaci zeleniny tzv. mléčným kvašením."
Tomu nerozumim. :dunno: Šlo by to teda taky dělat anaerobně?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 27 srp 2018 11:12

Myslím že určitě šlo, zkouším oba způsoby fermentace :-)

post75256.html#p75256
Druhé zleva: aerobně - základ srirachi dle nuselské kuchty (https://nuselskakuchta.blogspot.com/201 ... racha.html)
Čtvrté zleva: anaerobně - klasický kvašákový postup (v mém případě bez klasické probublávací kvasné zátky).

A souhlas, za přístupu vzduchu se tam může rozvinout daleko širší spektrum potvůrek, složení receptu s tím musi trochu počítat, jde o to jestli na začátku procesu laktobakterie dostatečně rychle převládnou, jakmile se namnoži tak začnou měnit prostředí ve svůj prospěch na kyselejší a tím omezovat nežádoucí konkurenci.
I proto mám radost že se zadařilo hned napoprvé a nebylo potřeba nic řešit (např. přidání startovací kultury třeba z jogurtu či tak něco).


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host