TerasovaSahara - 2018

Naše chilli papričky v roce 2018
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 18 dub 2018 22:04

Ach jo, někdy je člověk king a někdy zase kong. Já jsem dneska stoprocetní kong :-(

Asi bych měl být rád že jsem objevil tuhle vlastnost mých truhlíků spojenou s nadýchaným substrátem ještě před ostrým startem celého pelotonu, ale vůbec mi nedělá radost, že na šanci (kdyby počasí přálo) mít už někdy okolo 20. června první venku bez skleníku dozrálé rajče můžu zapomenout.

Přijdu takhle odpoledne domů, venku nádherně, tak jsem si řekl že připravím na ostrý start i poslední truhlík. Jak zamýšleno, tak uděláno. Pak sednu k poznámkám a jdu špekulovat kde bude která kytka, jak vysoké budou muset být u té které odrůdy opěrné tyčky, jestli se tam vejdou,... dyk to znáte, pokud pěstujete na balkóně.
A celkem se mi dařilo (až na celkový počet kytek, to bude ještě vražda vybrat z těch úspěšně vypěstovaných sazenic ty pro které existují vůbec nějaké finální pozice).
Mno a pak jsem si, bohužel, řekl že tedy rovnou umístím rajče předskokana Bajaju na finální místo.
Hodně blbej nápad, práce kvapná, h...o platná. :bumbl:

Jak jsem tak, už za mírného šera, popadl vnitřní slot, i s opěrnou tyčkou, abych ho přendal na správnou pozici, tak nadýchaný substrát tyčku nepodržel a ta projela skrz otvor kterým procházi do uchycení ve spodním dílu truhlíku. A úvazky mám kvalitní, drží fest, mám je odladěny už z loňska.
Být ta kytka o několik týdnu mladší, nic se nestalo, nebyla by ještě vázána k hlavní opěrné tyčce ale jen k delší špejli.
Být ta kytka tak o dva měsíce starší, tak tlustý a už mírně zdřevnatělý stonek by to snadno podržel.
V této fázi ovšem smůla, tyčka projela skrz tak o 30 cm a ozvalo se křup.
Cca 15 cm nad zeminou stonek zcela odlomen a utržen :-(
Ještě že jsem udělal ten fotoreport, teď už bych to nenafotil.

Chudák Bajaja, je mu nejspíš pro letošek souzeno být pokusným králíkem celou sezónu.
Štěstí v neštěstí je, že mu pár cm pod lomem zbylo několik drobounkých lístečků (btw, vyrašili až během doby kdy byl v přechozím pokusu šoupnut na slunce).
Takže dneškem začíná další, opravdu hodně neplánovaný pokus: jak rychle počínaje třetí dekádou dubna obrazí (a snad i posléze květy nasadí) v polostinu umístěný rajčatový pahýl s plně rozvinutým kořenovým systémem.

Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod padr » 19 dub 2018 13:26

Mně se letos začátkem dubna zbláznilo jedno rajče, začaly se mu krutě kroutit listy (možná herbicid, ale nevím odkud). Musel jsem ho ušmiknout cca 15 cm nad zemí, zůstaly 2 listy. Teď už má krásné výhony, do měsíce začne kvést. Takže to nevzdávej, rajče je opravdu plevel.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Bacula » 19 dub 2018 13:55

Jj, je to škoda, ale dožene to. Můžeš dát do vody i ten ulomený vrchol, pustí kořínky rychle.
Bacula

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 20 dub 2018 20:19

Dík za podporu. Je to moje blbost, ale furt lepší takto než abych tuhle vlastnost zjistil až v okamžiku kdy bych měl osazeno 6 kytek na společné vyvázamí do mřížky ke třem opěrným tyčkam (což je plán na letošek pro největší truhlík).

ad vrchol: jj, vím, taky mne to potom napadlo že ho je dost škoda, ale furt mám víc sazenic než místa, takže holt letěl. Měl jsem ho nechat zakořenit a pak vysadit k plotu na trávník mezi baráky v ulici, každý den by mi při cestě domů připomínal abych nebyl zbrklej.

Když jsem u těch neúspěchů: nějak mi letos. narozdíl od loňska, vůbec nejde salát. Touhle dobou a při těchto teplotách už měl být dávno venku, měl být pomalu na sklizeň. Tak si říkám kde je sakra chyba, vylezlo tak 5% semínek.
Asi jsem přepálit datum výsevu, vyseto už v prvním týdnu kdy nastalo během března teplo. Poté přišli 3 dny a noci výrazných mrazů, semínka bohužel asi stihli v mezidobí vyklíčit (ale nevylézt nad povrch) a pak díky mrazům (okolo -5° přes den a -10°a více běhm noci) klíčky umrzli.
Takže dnes holt vyseto podruhé, ale už jen ve velmi omezené míře, chybí více místa, než by dorostl tak už budou nádoby potřeba pro chilli a rajčata. A při jedné kytce na odrůdu nebudu riskovat v nějaké větší míře podsadu. Loni sice funguvala moc pěkně ale nechci riskovat opakování loňské ranné hniloby kvuli přílišné vlhkosti v přízemní zóně.

do poznámek: nevysejvej saláty před 20.03. ani když je celý víkend sluníčko a denní teploty přes 20°, riziko že ti to tu pomrzne je příliš velké.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 21 dub 2018 23:00

Tak jo, dneska jsem strávil DOST dlouhou dobu pokusy o kvadraturu kruhu neboli pokusem vymyslet nějaký geniální způsob jak nacpat do (už i bez toho) brutálně přehuštěných truhlíků všechny sazenice které letos mám.
Překvápko: nepodařilo se. Holt vyklíčily všechny druhy co jsem letos zasel.
Takže změna strategie, následovala "operace kukačka", za pomoci vágenu a vhodných propagačních proslovů jsem rozmístil asi 30% sazenic po všemožných rodinných balkónech.
Blitzkrieg přinesl výsledky, z absurdního množství sazenic vůčí místu na balkóně se stalo jen neproveditelné množství.

A teď zbývá pořešit to neproveditelné. Jak tohle píšu tak koukám na dlouhodobou předpověď...je potřeba to nějak rozseknout...
Takže rozhodnutí jest: zítra jde hlavní peloton ven do finálních, jak chilli tak rajčata.
V indoor záloze (ještě cca 7-10 dní, pro případ ledového průseru), zůstanou 4 kytky chilli (pro ty existuje fínální místo) a 2 rajčata, s těmi je fakt problém, pokud nepřijde vlna mrazivých svítání, tak pro ně není finální místo.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 22 dub 2018 23:57

Tak chilli kytky jsou ve finálních venku, na rajčata už byla tma, ty půjdou zítra.

Kořeny vs 0,5 l kelímky: s rukama od hlíny jsem to nefotil, takže jen textově.
Docela mne zaujal rozdíl kořenového systému mezi prvními plánovanými kelímky a posledními improvizovanými když mi došla zásoba plánovaných.
V těch plánovaných s kruhovými dírami menšího průměru docházelo především k airpruningu, tj. tak jak jsem zamýšlel aby to fungovalo. Byť samozřejmě souběžně zkoušeli kořeny i hledat dolní vodu.
V těch posledních improvizovaných s nástřihy=otvory daleko většího průměru, kořeny především hledali dolní vodu a airpruning probíhal jen minimálně.
Pokud kořeny nějakou kapku dolní vody našli, kytky v obou typech reagovaly očekávatelným shodným způsobem.
Obě varianty mají něco do sebe, pokud je v plánu ještě jedno přesazení do větších tak je rozhodně lepší airpruning, pokud by měli jít z výsevních rovnou do mých finálních tak těch cca 12-17 cm hlavního kořene navíc urychlí přizpůsobení kytky na spodní vodu klidně i o celý týden a stojí za práci navíc s opatrným vytaháváním dlouhých kořenů zpět skrz kelímek.

Objem kelímků vůči stáří kytek a objemu kořenů byl ke dnešku tak akorát, žádné významné kruhování (dnes přesazované kytky měli 62-91 dní od výsevu, typické stáří bylo 73 dní).
Tam kde kořeny nenašli spodní vodu tak celý objem kelímku využit tak akorát nahusto (tam kde našli samozřejmě odlišná podoba kořenového balu).

Souhrn pro sazenice na příští sezonu: stejně jako letos, osvědčilo se. Chilli 0,5 l na celou dobu. Rajčata (při standardním termínu výsevu) 0,35 l a pak do 1 l kvuli jejich žíznivosti a rychlosti růstu.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 23x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod chris » 23 dub 2018 16:35

Tak dneškem počínaje všechno venku na finálních místech. Předpověď za 4 dny na noc ze čtvrtka na pátek je tu sice nepříliš sympatických 7°, ale když jsem viděl jak se záložní kytky v bytě, i přesto že měli zapnut přísvit, už po jednom týdnu vytahují v porovnání s kytkám které už tou dobou byly venku, tak jsem si řekl že to stojí za riziko a jsou venku taky.
Letos pořízený přísvit uložen k odpočinku, osvědčil se, do akce opět půjde až někdy na začátku zimy pro indoor zimní bylinky atp.

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2236
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2018

Příspěvekod Bacula » 23 dub 2018 22:47

Máš dobré, že v nejhorším můžeš přesunout zpátky dovnitř 😃. Já si ještě netroufám.
Bacula


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů