Lusky kajenského pepře již nyní

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Klocek » 22 bře 2018 21:00

mám k tomu nový postřeh. Pročítám zdejší vlákno "Problémy s listy" choroby-a-skudci-chilli-paprik/topic837-104.html . Na kterési stránce jsem viděl dotaz, co je to taková ta krupička kolem žilek listů. Vypadá to jako takové malilinkaté krystalky. A prý je to z nadbytku vody. A je pravda, že Obě kajenské a taky obě červené papriky(ty běžné velké lusky z obchodu-synek si zasadil) a taky papriky Ferer(bílé z original semínek) vykazovaly tuto krupku. Takže ono k tomu přelívání docházelo už delší dobu. Jen jsem si to neuvědomoval. A když jsem tomu všemu šplouchl více, tak je to asi dorazilo. Zřejmě i proto se prakticky všem paprikám pár dnů předtím zastavil růst. Mám už uloženou poznámku z toho vlákna o listech, že papriky obecně raději suchší půdu. Ne vyschlou, ale raději méně než více. Je to poučení pro mne a doufám, že si z toho vemou poučení další "zetka" .

Děcka taky ráda chodila zalívat. Sama. To menší šplouchlo trošku, to větší více. No a ja si myslel, že ty jejich trošky se ztratí. Prdlajzl Ty kyble jsou těžké jak olovo. Dnes jsem nosil shodou okolností 10L kyble s hlínou tak akorát vlhké a taky 10L kyble s vodou. Kyble, co mám doma pod zářivkama, majíc 10L objem, jsou těžká spíš jak ty kyble s vodou. Už nebudu zalívat, dokud se ty kyble trochu nevysuší. To může trvat 2 týdny klidně. Uvažuju, jestli jim zatopím do podlahového topení, co mají pod sebou. Aby se to rychleji vypařilo. Co? 35°C by snad mohly přežít a neuvařit se. Prokypřím ty kyble ještě dnes všechny.

Ve vlákně o listech jsem si všiml, že když se listy kroutí nahoru, že tomu cosi chybí. Ale zatím jsem se nedočetl, co je to s listy, když se kroutí okraje dolů? Nevíš náhodou?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod chris » 22 bře 2018 22:15

A tak to jo, to už bych chápal.
A základní otázka (zjevně ty kýble nemáš zdvojené), takže: mají ve dnech díry na odtok přebytečné vody do nějakých misek či prostě ven nebo nemají?
A pokud náhodou nemají, dával jsi dospod nějakou drenážní vrstvu (štěrk, keramzit,...) a z boku dirku či dvě na odtok deště až budou venku?
Protože pokud ani to né, tak to pak je přelití hodně snadné, ledaže to právě člověk vždy důsledně bere při zálivce do ruky a odhadne váhu.

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Klocek » 22 bře 2018 22:28

dírky jsou. Právě že mi vytekla voda skoro z každého kýble do víka(slouží jako misky). A vyteklo to prvně. A byl jsem teď kypřit a i ty kozí rohy v kyblech některé měly na některých listech trochu krupičky. A horní listy, jak je vidět na fotce, takové zvlněné a některé i přikroucené na okrajích nahoru. Prý známka přelití. Ono totiž jedna věc je, jak se na to člověk podívá zběžně a druhá věc je, jak už hledá příznaky na těch listech s určitou znalostí. A nyní to vidím. Mám zahradní vlhkometr do květináče(z ali za 4usd asi) a všechny kyble vykazují více než 10(max). Mám kelímek se suchou hlínou a tam to ukazuje 1. Trochu sem smíchal suchou a mokrou a je to na 4. Nějak to funguje a musím to více používat. Rajčata za dnešek většinou porostla. (poznám podle zářivky, že už ji zase lížou). Protože očividně je to trochu už suchší, a taky rajčatům to přelití tolik neva.

Je to poučné,no. A to mě na tom baví. Zdokonalovat se :)

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Bacula » 23 bře 2018 23:11

Kromě přelití může způsobovat problém i složení zeminy. Zemina smíchaná 1:1 s hnojem bude mít nadbytek dusíku. Ten sice prospívá růstu, ale když je ho moc, není to dobře, mimo jiné se blokuje příjem jiných, prospěšných prvků.
Bacula

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Klocek » 24 bře 2018 06:56

Baculo: jj, to je asi taky jeden ze začátečníckého omylu ten poměr hlíny:hnůj. Nicméně přímo kolem kořenů v jádru je substrát. Prvně jsem to měl v substrátu a až pak dal do hlíny. Takže takový odpal by nenastal tak rychle....

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Klocek » 27 bře 2018 23:25

Po pár dnech nové info. Nefotil jsem to, není třeba.

Ta nejhůře přelitá rostlina už je vyschlá(listy jsou zeschlé-šustí). Druhá rostlina v tom samém kýblu se předevčírem začala narovnávat. Všechny listy do dneška zeschly taky, akorát jeden až dva malé lístky naspodku(lístky, co vyrostou z místa, kde rostou velké listy) zůstaly pěkné. Takže rostlina totálně mrtva není. Zatím nevím, jestli ji nechám....

Druhý, těžce zasažený kýbel je na tom lépe. Na obou rostlinách usychá asi třetina listů. Další 2/3 jsou ok a dokonce i na špičkách rostlin rostou nové pidilístečky(ty tam před pár dny nebyly).

Skoro 7 dnů jsem už nezalíval a vlhkost ve všech přelitých kýblech začíná být ok. Horní, prokypřené půlky jsou již pouze vlhké(dle zahradního vlhkoměru). Spodky kýblů jsou stále přemokřelé. Papriky ne, ale rajčata začnu lehce přilívat. Tak, aby vlhkost nešla až dolů, ale zásobovala kořínky v horní půlce kýblů.

Také jsem zaznamenal růst v 90% kýblech. Rajčata o hodně, papriky všeho druhu o dost méně, ale už i ty pouští nové lístky. Jedno keříkové rajče, které zastavilo před týdnem růst na 10cm po 2měsících pěstování, když ostatním rajčatům stejného druhu táhlo na 25cm, už vypouští nové malé lístečky na vrcholku rostliny taky. Či-li nevyrostla ještě, ale je i na ní zaznamenáno zlepšení.

Opravdu se přelívat nevyplácí. Také je dobré se naučit číst na rostlině, kdy začne být přelívaná a chřadnout. Např.ta krupička podél žilek. Kdybych toto věděl před osudným posledním zalitím, tak bych už vysušoval dávno a ušetřil bych 10dnů růstu dobře.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů