Lusky kajenského pepře již nyní

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Klocek » 20 bře 2018 13:44

Zdravím, mám dotaz.

V lednu jsem dal předsadit mj.i Kajenský pepř. Jedna rostlina má po 8mi týdnech asi 20cm a druhá tak 13cm. Obě mají ovšem již několik malých papriček. Přesadil jsem je do kyble a dal k oknu. V květnu je dám ven.

A teď by mne zajímalo, jestli papričky odtrhnout, aby rostlina mohla dále růst rychleji, nebo je nechat a pak opylit uměle? Přihnojit trochou superfosfátu? Nebo raději gran.slepičince přihodit ke kmínku a zálivku postupně uvolňovat fosfor? Nebo raději tekuté slepičince?

Hnojení je můj hrob. Toto se naučit je pro mne nejtěžší.

45752
Kajenský pepř jsou v kybli uprostřed.

Malé papričky
45751

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod petr.polasek » 20 bře 2018 13:59

Květy i plody odstraň, teď potřebuje kytka růst - podporou plození bys růst zpomalil

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Klocek » 20 bře 2018 21:12

ok. Ještě se zeptám k tomu hnojení. Čím to, že ty papričky už lezou? Bylo to zasazeno v čistém univ.zahr.substrátu(Agro či jak se to jmenuje). Papričky se objevily už když to bylo zasazeno v něm.
Přesadil jsem to do směsi hlíny a odleželého, od podzimu koňského hnoje(jak to bývá na hromadě vedle stáje i s podestýlkou). Dovezl jsem si to domů, smíchal se starou hlínou a nechal přes zimu... Je možné, že už to hnojit nebudu muset. Ale pokud bych chtěl podpořit růst, mám to ještě přihnojit dusíkem? Mám doma Ledek vápenatý, lignohumát, hnojivo na rajčata a papriky... Nikdy jsem těm rostlinám nic nepřihnojil.

díky

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9077
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Tea Racer » 20 bře 2018 21:49

To je normální, že to kvete... mnohdy to opadá, kdyby ne, jeste je odstranuj, jelikož potrebujes velikou kytku a pak kvety a plody. A ne mrnsouse, co unese pár plodů a tím končí.
Na počátek kravsky hnuj, at už tekuty nebo granule... neco s dusíkem. Pak nekdy v pulce sezony až to bude mít nasazeno, tak dej slepicinec, nejlepe tekuty, můžeš u guano. Tot vse. Mene je nekdy lépe. Občas mužes vitality komplex a lignohumát už je zbytecné, ten se dava malym rostlinám nebo pri presazení.

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Klocek » 20 bře 2018 23:08

děkuji za odpověď.
Ještě se zeptám trochu pro ujištění. Píšeš, že v půlce sezony až bude mít nasazeno, že mám dát slepičince. Takže pro květ a plod se dává, až když začnou květní pupeny vylízat??? Měl jsem právě za to, že se to dává už před tím, a že to bohatě vyleze až po přihnojení fosforem. Pokud ano, pak to je o hodně méně stresující pro mě. Prostě jsem nevěděl ten moment, kdy přejít na květ/plod.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9077
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Tea Racer » 21 bře 2018 08:44

On je fosfor i v kravském, ale v jiném pomeru... rostliny mnohdy zakvetou i v substrátech sterilních. :-)
Já dávám slepičinec tekutý až to začne kvest, nekdy v červnu vetsinou, jak které rostliny. Mám mnoho prezimovaných, tak ty slepičince dám klidne ted, ale ty to nezkoušej na tom co letos vylezlo. :-)

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod Klocek » 22 bře 2018 19:35

přátele, takhle to vypadá, když své děti ožerete. smutný pohled.
45816
dopoledne zalito, večer foceno

45817
45806
Po 24h od zalití.


45814
Bohužel, stejný problém postihuje i druhý kybel.

nyní jim již začínají listy skomírat odspodu taky. Jsou už dost podobné té první fotce. (fotku současného stavu nemám)

Prokypřil jsem to at to co nejrychleji proschne. Ale nevím nevím s tym prvním kyblem.
Berte to jako výstrahu, že přelívat ukvapeně se nevyplácí.


Poprosím ještě o zhodnocení zkušenějších očí, jestli i ostatní rostliny jsou taky přelité.


45812
Rajče

45811
45810
45809
45808
45807
Kozí rohy. Okraje spodních listů jsou takové přihnuté dolů. Jsou ale poměrně tuhé až bych skoro řekl suché(nikoliv mrtvě suché). Spodní fotka je celková rostlina. Horní patro je takové hrbolaté. Ale to asi tak dělá. Barva je poměrně zdravá(lehce tmavě zelená). Tmavé fleky, které se mohou na listech na spodní fotce zdát, nejsou fleky, ale špatný úhel světla dopadající do foťáku.
Zasazeny v loňské hlíně+koňský hnůj(to vše smícháno asi 1:1na podzim a necháno se rozložit přes zimu venku). Mám pocit, že už taky nerostou.

A trochu mimo problém, zkuste prosím posoudit, jestli kytkám nalevo, těm v kozlech, chybí nějaký ten prvek. Měly by mít barvu jako ta kytka v radegastu napravo. Zatím jsem nehnojil(pouze dnes jsem trochu přilil dusíku amonného té nejmenší) a jsou v čistém univ.zahr.subs.s hnojivem na 6týdnů. Jsou v tych petkách tři týdny. Celkově jsou od 1.února. A zdá se mi, že oproti jiným kytkám se jim nějak zastavil či zpomalil růst. Rostlinky nalevo jsou všechny takto lehce zesvětlezelenalé. Není to ještě moc světlezelené až žluté. Ale jde vidět, že lehce jsou.
45815

děkuji
děkuji

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Lusky kajenského pepře již nyní

Příspěvekod chris » 22 bře 2018 20:09

ad první 3 fotky: mno tvl, nikdy bych neřekl že takhle může vypadat akutní reakce na přelití pouhou vodou. Že tys jim nalil vodku? :-) ...ale vážně, zkušenost mám minimální, takže to jen ber jako začátečnickou spekulaci, ale přijde mi že aby takhle rychle zareagovali, tak že se snad muselo něco z hlíny vyplavit=rozpustit ke kořenům, že ztráta tlaku v pletivech je daná přílišnou koncentrací iontů živin ve vodě u kořenů která v důsledku paradoxně vysála z kytek vodu místo aby jí kořeny čerpali nahoru.
Tohle si musím zapamatovat a až budu nucen vybrat které sazenice vyhrajou finální místo venku tak holt jednu přebytečnou zkusím utopit, furt se mi nechce věřit že by to šlo takto rychle.


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů