Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Co pěstujete mimo chilli papriček
Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod padr » 29 dub 2019 15:42

Já mám zralé je ty, co jsou nalepené na skleníku. Ostatní jsou taky zelené ;)

Kapustu já tady nevypěstuji, všechno mi sežerou dřepčíci. Celé léto jsem jak trouba zaléval 4 rostliny růžičkové kapusty a stejně na nich nic nezbylo. V březnu jsem je vyhazoval - růžičky byly tak malé, že se ani pořádně neuzavřely.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 01 kvě 2019 17:36

Zachutnal mi Pak Choi, tak jsem letos přidal nějaká ta semínka k výsevu osvědčených odrůd salátu.
A zjevně nejsem sám, nějaká mrcha ho taky preferuje a začala mi vykusovat dírky do listů. Zatím jsou to jen 3-4 rostlinky, ale pomalu se to šíří.
Listů chilli, rajčat, ani listového salátu si to zatím nevšímá, zjevně to preferuje čínské zelí.

57259

Netušíte někdo jakého škůdce mám hledat? Dle kruhovitosti otvorů bych čekal nejspíš nějakou housenku, ale tu jsem tam žádnou nezahlédl.

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JurassicChilli » 01 kvě 2019 18:55

Podľa preferovania kapustovitej zeleniny a faktu, že žiadnych škodcov nie je vidieť, by som to tipoval na dřepčíkov. Sú to malé, skákavé chrobáčiky, ktoré pokiaľ nie sú premnožené, tak sa dajú len ťažko v poraste nájsť. Pri priblížení človeka k rastline zvyčajne rýchlo uskočia do bezpečia. Preto sa tieto chrobáčiky v slovenčine nazývajú "skočky". Papriky a rajčatá im moc nechutia, tie by si mal mať v bezpečí. Z ľuľkovitých rastlín škodia len na pepine a baklažáne. Inak vyhľadávajú hlavne kapustovitú zeleninu. Ak ich nemáš moc premnožené, tak doporučujem si ich vyčíhať a jednotlivé jedince likvidovať mechanicky. Dřepčíci spôsobujú škody hlavne na malých rastlinách. Keď rastliny zosilnejú, tak už dokážu škodcom odolávať.

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Holu » 01 kvě 2019 19:00

Bacula píše:
28 dub 2019 22:07
Dnes jsem likvidovala růžičkové kapustičky, nedám na ně dopustit...
Taky jsem minulý týden otrhal růžičkovou kapustu, bohužel polovinu jsem musel vyhodit, ale jak píšeš .. nedám na ní dopustit!

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 640
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod JanaK » 01 kvě 2019 19:13

Loni jsem měla Pak Choi vysetý s letníma ředkvičkama - vzešel krásně ale během 2 dnů zcela zmizel. Následně jsem na mladičkých ředkvičkách objevila hejno dřepčíků. Ředkvičky měly dirkované listy jako z krajky.
57260
Mechanicky chytit dřepčíka je skoro nemožné ale namá rád vlhko. Začala jsem víc zalévat povrch zeminy a nastěhovla jsem tam škvory. Něco z toho zabralo a alespoň některé ředkvičky to ustály.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 01 kvě 2019 21:55

Díky moc. Takže dřepčík.
Zatím jich moc nebude to by to vypadalo daleko hůř. Zkusím častěji vysedávat s kávou na balkoně a číhat :-)
ad škvoři: pár se mi jich tu loni vyskytlo přirozeně, takže budu doufat že se letos objeví nějaký ranný udatný jedinec s velkou chutí na dřepčíkovou svačinku :-)

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod Zrzek » 01 kvě 2019 22:48

Škwor je sice kámoš (chrání před škůdci), ale taky v jisté míře kouše do listů. Hold daň za ochranu před škůdci :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Papričky už rostou ... co třeba rajčátka a jiná zelenina?

Příspěvekod chris » 01 kvě 2019 23:31

JJ, tohle jsem z předloňska udržel :-) viz můj škvor: friend x foe dotaz post58510.html#p58510 a tvoje a JurassicChilli odpovědi.


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů