Zaštipování květů

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
RenataSafar
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 18 kvě 2021 13:48
Reputace: 1
Obrázky: 0

Zaštipování květů

Příspěvekod RenataSafar » 18 kvě 2021 23:52

Zdravím všechny pěstitele, :wave:

chtěla bych poprosit o radu, chilli teprve začínám pěstovat prvním rokem.
Aktuálně mám cca 30cm velké sazeničky chilli papriček Jalapeno Fundador.
Nyní se začaly rozvětvovat a nasadily květy.
Viz foto

7337073369.
Četla jsem že někdy se první květ /květy odstraňují aby rostlina zesílila. Zároveň je mám v jednom květináči po 4 za oknem (takto jsem je zasadila abz vytvořily bohatější kořenový systém ale chci je brzy přesadit samostatně a dát na balkon , a nejsem ji jistá jaký postup a načasování bude nejlepší.

- odstranit květy - ano/ne příp kolik? Jeden/všechny
- přesadit rostliny potom/předtím? Jakou obtimální velikost kvetináče minimálně zvolit? (Budu pěstovat na balkóně) event přesazovat i víckrát? Nemám vůbec představu jak budou tyto odrudy velké. Počkat až nebude pořád pršet a zatím je mít za oknem?
- vylamovat event boční výhony? :dunno:

Dále jsem v zahradnictví zakoupila zatím malé cca 10cm sazeničky Habanero chilli Calita red. (Viz foto) pokládám si otázku zda ponechavat boční výhony nebo sazenicku pozdeji nejak zaštipovat? Chci pestovat taktéž na balkóně.
73371

Děkuji moc za všechny rady
:thanx:

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaštipování květů

Příspěvekod Bonebreakers » 19 kvě 2021 02:20

Jen kratce a strucne, kvety muzes otrhat vsechny nebo nemusis, je to v podstate jedno, kdyz je otrhas, ano, tak trochu muzes rostlinku usetrit, aby se nevysilovala, ale nicemu neskodi ať uděláš jedno nebo druhé, oboje je vicemene správně. K výšce rostlin co pestujes, ty budou obě do cca. 1 metru a cca.50 cm prumer. Bocni vyhony se vylamuji jen u rajcat a to jen u nekterych, treba u divokych se nevylamuji. Za oknem je muzes mit, ale ne az tak kvuli desti jako nizkym teplotam, spise bych se priklamel je dat ted ven, protoze bude zatazeno a slunce jen obcas, diky čemuž si lépe zvyknou na slunce a nemely by se od nej tolik spalit. Pokud se chces podivat jak se pestuje na balkonu, tak MartinS, Chris a moje malickost jedeme "balkonove zahradky".
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Uživatelský avatar
Faboš
Stálý člen
Příspěvky: 1675
Registrován: 05 črc 2018 13:49
Reputace: 5904
Obrázky: 0

Re: Zaštipování květů

Příspěvekod Faboš » 19 kvě 2021 10:19

Ahoj :wave:
Já uštipuju květy do konce dubna. Od 1.5. už to nechávám na přírodě. Jako finální používám 10l kýble a bohatě to stačí. Zkoušel sem i 25l, ale za mě zbytečný. Co se týká té malé sazeničky tak já ty spodní patra odštipuju pryč při přesazování do finálních nádob. A to z důvodu že nemám rád když se listy válej a matlaj po substrátu. A taky se mi líbí když vypadaj jako palmičky :thumbup: . Ale žádnej jinej důvod to nemá.
Ať se daří :tiphat:

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 781
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2386
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Zaštipování květů

Příspěvekod vsezved » 19 kvě 2021 10:24

Faboš píše:
19 kvě 2021 10:19
A taky se mi líbí když vypadaj jako palmičky :thumbup: .
Tak, to pěkně pobavilo. :megalol:
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Uživatelský avatar
Johny4481
Stálý člen
Příspěvky: 251
Registrován: 21 srp 2020 15:04
Reputace: 715
Obrázky: 0
Bydliště: Slavětín nad Metují

Re: Zaštipování květů

Příspěvekod Johny4481 » 19 kvě 2021 13:34

vsezved píše:
19 kvě 2021 10:24
Faboš píše:
19 kvě 2021 10:19
A taky se mi líbí když vypadaj jako palmičky :thumbup: .
Tak, to pěkně pobavilo. :megalol:
No co, Pak si pod Ně lehne, nechá si šplouchat osolenou vodu na nožičky a přijde si jak v Karibiku na dovče. :megalol:



Já to chápu :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Není hořkého života. Jen občas pálí, ale většinou příjemně hřeje. Bohu dík.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3588
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3856
Obrázky: 0

Re: Zaštipování květů

Příspěvekod MartinS » 19 kvě 2021 13:40

Ja jsem tuhle autistickou hru take prvni dva roky hral. Hlavne naockovan touto hrou najdi kvet - od starsich a zkusenejsich pestitelu.
Pak jsem zjistil ze je to uplne zbytecne.

Male typy kytek zustanou mensi a vetsi vyrostou i kdyz cestou "nahoru" par kvetu shodi nebo par plodu udelaji.
V objemu plodu to absolutne nebylo poznat. Kytka si necha to co zvladne. Jestli ve vysledku bude mit 90 cm nebo 150cm je vetsinou vec genetiky/velikosti kvetinace/substratu/hnojeni/slunicka a az nekde nakonci to muze ovlivnit nejake ustrizene kvitko.

Za me je to jen jedno z dogmatu aby se zahradnik nenudil, protoze kytky rostou pomalu, tak aby proste porad neco kolem nich musel resit.
Je mnohem vice nahore jmenovanych faktoru, ktere velikost rostliny a mnozstvi plodu muze ovlivnit, zastipovani kvetu to vsak opravdu dramaticky neovlivni.

Uz i jen proto, ze varek kytka zvladne nekolik. Klidne 4 vlny do sebe se prolinajici kdy dozravaji plody a mezitim jsou tam dalsi nove male nebo rostlina kvete.

RenataSafar
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 18 kvě 2021 13:48
Reputace: 1
Obrázky: 0

Re: Zaštipování květů

Příspěvekod RenataSafar » 19 kvě 2021 14:51

Super díky moc všem za rady 👍
:thanx:
Nechám květy tedy asi tak jak jsou a květináče zvolím kolem těch 10litrů.
To s těmi důležitějšími faktory dává smysl.
Substrát kupuji v zahradnictví. Zatím jsem hnojila obecným Compo hnojivem na rajčata a zeleninu. Je toto ok? Co zde čtu v diskuzích, hnojiv je spoustu a je celkem těžké se v tom vyznat.
Zkoušel někdo pěstování v pytlích vigoroot?
Určitě mrknu i na vaše pěstovací úspěchy na balkónech!
Díky moc Renata

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zaštipování květů

Příspěvekod Bonebreakers » 19 kvě 2021 15:45

Vigoroot - tak to je vlastne jen takovy growbag co vypada tvarove jako truhlik. Jo v growbagach se tu posledni dobou docela dost pestuje. Za mně zatím hlavni vyhoda, ze po skonceni sezony zaberou min mista pri skladovani nez plastove kvetinace. Rozdil u rostliny v plastovem a v latkovem kvetinaci osobne tedy nepozoruji, nevyroste vyse neda vice plodu a vypadaji tak nejak porad nastejno, jen v tom latkovem musim drive zalevat rychleji vysychaji, coz se treba v tomto destivem pocasi docela hodi.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů