Moje máma vždycky říkala...

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Moje máma vždycky říkala...

Příspěvekod chris » 07 kvě 2021 10:09

@Bonebreakers: dle mých zkušeností hodně záleží jestli máš/můžeš mít dovedenou vodu=kohout na balkón nebo ne. Pokud máš či můžeš zřídit, je to pohoda a balkónové zalévadlo jde vyřešit snadno. Pokud nikoliv, bude to skoro vždycky kompromis. A to kvůli velikosti=hmotnosti nádoby s vodou která by byla potřeba. Btw, typická projektová zátěž pro balkón či terasu je někde mezi 180-240 kg/m2. Takže 200 l nádoba jako maximum (a to jen tehdy pokud balkón už předtím nevypadá že je na spadnutí i bez té přidané bodové zátěže).
Mno a to by byla na vrcholu sezóny u mne spotřeba vody na maximálně 4 dny. :(

Právě proto že nemám na balkóně ani el. zásuvku (šlo by vyřešit poměrně snadno, stačilo by vrtat jednu stěnu) ani udělaný nezámrzný kohout (tohle nevyřeším, znamenalo by to rozsekat kvůli přívodu vody půl bytu a do toho nejdu) tak jsem volil samozavlažováky s poměrem objemu substrát:zásobník 2:1, tj. 18 l substrátu a 9 l vody. Na vrcholu sezóny dají v mých podmínkách spolehlivě 2,5-3 dny. :)

A posléze přidal ještě pomocné vodní "pšoukadlo" (Irrigatia) na solární pohon s vibračním pidičerpadýlkem a nevelkou nádobou. Nedá moc, v maximu (a při celodenním slunci) jen nějakých 8-9 l za den, ale prodloužilo mi výdrž samozavlažováků o cca den a o to mi šlo. Spolehlivě zvládnou i prodloužený třídenní víkend na vrcholu sezóny v těch pár pekelných týdnech na přelomu červenec/srpen kdy mi denní spotřeba vody balkónu vystřelí z běžných 25-30 l/den na 48-55 l/den.
Začátkem (a koncem) sezóny je to pak pohoda, kytky nejsou tak rozrostlé, odparná plocha listů nevelká, koncem sezóny jsou teploty mírné, pšoukadlo zvládá doplňovat samozavlažováky třeba i celý týden. A dalo by asi i víc, ale jednak už by nemělo odkud brát vodu, a hlavně to nepotřebuju=nechci, je třeba udržovat nějaké místo v zásobnících samozavlažováků pro pravidelnou hnojivou zálivku a občasný slejvák.

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 853
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1889
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Moje máma vždycky říkala...

Příspěvekod Bonebreakers » 07 kvě 2021 11:56

No já to chci jen na přežití víkendu, když jsem mimo. Nádobu tak max 2x20l a buď gravitaci nebo nějaký pidi solární motorek aby to udrželo rostliny při zivotě. Prostě jen takovou nouzovku pro nějakých 15-20 rostlin vč. rajčat. Elektriku a ani vodu tam tahat nechci a navic ani nemohu bo druhej balkon je v mezipatře :dunno: Mno budu muset něco pohledat a vymyslet nebo od někoho nějaký nápad s vděčnosti převzít. :respect:
Zatím to vypadá na Gardenu AquaBloom, co by asi pro to co potrebuji mi vyhovovalo nejvíc.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Moje máma vždycky říkala...

Příspěvekod chris » 08 kvě 2021 08:46

Kouknul jsem na tu Gardenu, je to prakticky totéž jako ta moje Irrigatia, jen Gardena má více programů. Ani jsem nevěděl že něco takového už Gardena taky dělá, když jsem před pár lety něco tohoto typu vybíral, tak to ještě neměli.


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti