Petr Polášek - Sezona 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod Bullets » 23 čer 2020 08:44

Máš to teda luxusní! Ostatně jako vždy ;) chtěl bych se zeptat na zalepování květů. Vím že jsou popsány různé techniky, ale která se tobě osvědčila a případně kterou mám zvolit jako začátečník?

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod petr.polasek » 23 čer 2020 10:02

Dělám to prakticky stejně jako zde.

Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod Bullets » 23 čer 2020 10:53

Supr a ještě jaké lepidlo používáš ať je nezabiju :D

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod petr.polasek » 23 čer 2020 11:00

Normální Herkules

Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod Bullets » 23 čer 2020 12:18

Herkules je nej :D používám ho i do terárií protože není jedovatý :)

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod petr.polasek » 27 čer 2020 11:44

Letos řešíme všichni deficit příjmu prvků vs. invaze škůdců. Některé příznaky jsou si navzájem podobné, takže je zapotřebí dobrá diagnostika. Na síti už hodně dlouho koluje obrázek s vyobrazením deficitu příjmu prvků,ale dlouho se mi nedařilo jej zachytit. Až dnes. Tak tady ho máte:
66514
Myslím, že je to dobré vodítko, ale jako vždy - hlídat úplně vše.

Přeji co nejméně problémů s sůstem paprik i se škůdci. Ať Vám to roste a kytky vše doženou :tiphat:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod chris » 27 čer 2020 12:43

Dík. Sice se mi někde válí na disku ale připomínek není nikdy dost.

Jeden z nejhezčích na který jsem na netu narazil je tenhle, bohužel by potřeboval překlad:
Obrázek

Tenhle je naštěstí již polopřeložen :-)
Obrázek

Tenhle imho taky není špatný, sice taky potřebuje překlad, ale naštěstí z jazyka který místo rozsypaného čaje používá latinku :-)
Obrázek

A nejčastější klasika viz třeba tady:
Obrázek

P.S. Jsou to všechno přímé odkazy na zdroje různě po netu, nechtěl jsem dělat kopie do galerie (aut. práva atp.) na původních místech nemusí vydržet věčně, uložit si v případě zájmu kopii obrázku pro osobní potřebu někam k sobě na lokální disk není od věci...

P.P.S. Z mojí zkušenosti mají tyhle věci okolo nedostatku prvků nejlépe podchyceny (včetně obrázků) akvaristi, když jsem se před pár lety snažil trošku zorientovat a zjistit která bije, tak jsem na jejich webech/fórech nacházel nejpřehlednější souhrny toho co a jak. Speciálně vlákna o rostlinných akváriích jsou hodně přínosná.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Petr Polášek - Sezona 2020

Příspěvekod petr.polasek » 01 črc 2020 13:58

Pěstební sezona se nám posunula dále a je třeba vyhodnotit vývoj. Dnešní update bude bez obrázků, tzn. provedeme rekapitulaci.

Všeobecné
Od první fáze výsadby uplynul měsíc a malý kousek (celkem 5 týdnů). Rostliny se krásně rozjely na všech pěstebních stanovištích. I po výsadbě zde pozoruji chování, že rostlina moc nepřirůstá a spíše buduje kořenový systém. Poté ale vystřelí velkou rychlostí vzhůru. Lze to pozorovat prakticky u všech odrůd. Rostliny dostávají výživu 1x týdně v zálivce, dále dostávají 1x týdně Wuxal Kalcium na list. Vzhledem k pozorovanému růstu nejspíš zkrátím interval mezi dávkami; některé odrůdy mají velmi světlé nové výhonky oproti normálnímu růstu. Letos má vše zpoždění, můj odhad je okolo 3 týdnů. Nyní již k jednotlivým botanickým druhům.

C. Chinenses
Rostliny mám menší a světlejší než loni. Rovněž shazují odspodu spoustu listů. Již se ale pěkně rozjely a krásně obrůstají a tmavnou. Až na výjimky rostliny nasazují na plody. Divím se však, že je kytky měly tendenci držet i při tak malém vzrůstu. To dle mého názoru odpovídá teorii o přednostním budování kořenového systému - kytka následně raději nasadí energii na květ a plody, než aby zesílila (vidím zde i souvislost s padajícími listy).

C. Baccatum
Zde si myslím, že je vývoj normální, rostliny mám ale oproti loňsku menší. Rychle to však dohánějí a stávají se z nich příslovečné Baccatum křoviska. I tady většina odrůd nasadily na plody dříve oproti očekávání. Některé však teprve nasazují na květy. Oproti Chinenskám shazují listy podstatně méně, ale některé odrůdy měly jeden čas doslova holé stonky.

C. Anuum
Oproti loňsku klíčily pomaleji a díky tomu se posunula i finální výsadba, a to bez ohledu na to, zda měla být daná odrůda pěstována v květníku či na záhoně. I v tomto případě rostliny pěkně zakořenily a nyní jedou na plný plyn. Většina odrůd nasazuje na květ, některé ještě kvést nezačaly. Jediná odrůda Loco již ukázala i plody. Bohudík se zatím nedostavil loňský scénář, kdy se kytky po výsadbě zasekly a následně zdeformovaly. Je to dlé mého názoru dáno pozdější výsadbou (neuplatnil se vliv extrémních výkyvů počasí) a včasnou aplikací Wuxalu na list. Nějaké deformované listy se na rostlinách najdou, je to ale jen dočasné a vše pěkně doroste, jak má. Konkrétně Cayenne Red si vyloženě říká o další výživu; nové výhonky jsou velmi světlé oproti normálu.

C. Frutescens
Jediná odrůda Purrira prosperuje dobře, kvete a i nasadila na plody. I zde se již neopakuje loňský problém jako v případě Anuumek.

C.Lanceolatum
Jediná má divoška stále čeká na finální květník (nějaký hezký). Chceme ji pěstovat hlavně jako okrasku a zkusíme přezimování.

Dnešní rekapitulace končí, v dalším reportu dáme i nějaký obrázek. Ať se Vám daří a ať vše roste a plodí bez problémů :tiphat:


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů