TerasovaSahara - 2020

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 22 kvě 2020 13:38

rajčata: začínám vyštipovat první vlky a čistit prvních cca 20 cm stonku, v marné snaze udržet střední patro trošku méně zarostlé než minulé roky :-)

chilli: u všech kytek které obrůstají odspodu jsem začal uštipovat spodní listy které dostali hodně za uši od slunce a větru a které ke dnešku sami neodpadli.

salát: pokud vyklíčil (zatracená semínka Biondy, nevylezlo ani jedno ačkoliv datum použitelnosti na balení bylo ještě ok) tak se letos hodně povedl, brzký přesun na severní stranu se mu zjevně líbil. Dnes odpoledne mne čeká výrazná probírka/částečná sklizeň před příchodem dešťové fronty. Ono totiž (nejen) spodní salátové listy mají v plastových květináčích tu nepěknou vlasnost, že mají tendenci po namočení přisychat k plastu truhlíků. Na tohle by byla neglazovaná kamenina/keramika podstatně lepší, u ní nic takového (díky jiné struktuře povrchu a schopnosti propouštět vodu) vůbec nenastává.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 23 kvě 2020 19:48

Ke dnešku už tu sice napršelo za letošní květen znatelně více než za celý mokrý loňský květen (prozatím 62 mm vs loni celkem 56 mm), ale zatím to padá podstatně sympatičtějším způsobem než loni. Pár dní slunečno a docela fajn teploty, pak jde fronta a z ní vypadne několikahodinový zalévací zahrádkářský déšť, a pak je zase pár dní pěkně.
Tak doufám že to v tomhle stylu vydrží i po zbytek měsíce. :-)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 25 kvě 2020 23:08

O víkendu jsem dělal další várku sušeného masa a použil jsem spolu s baccatum i dva plody Dorsetky protože jsem potřeboval trošku zvednou výsledný pal marinády. Výsledné usušené hovězí má pal přesně akorát aby to ještě nepřebíjelo chuť masa, dobrota je to veliká, ale příště už to takto nebudu dělat.
Ono totiž sušení zvýrazní rozdíl v chuti mezi bacc a chin a ty chutě se pak ve výsledném produktu trošku perou mezi sebou a to je škoda. Myslím že to bude chtít dělat dvě verze marinády a prostřídat to, jednu verzi z baccatum, ta může být komplexnější a z více složek koření, a druhou s chineskami, tu nejspíš jen s pár nezbytnými složkami typu sůl,pepř, atp.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 27 kvě 2020 20:31

Tak Peperoncino to, bohužel, velmi pravděpodobně nedá. :dunno:
Dám mu ještě tak 2-3 dny, ale aby mělo nějakou rozumnou šanci, tak už by ke dnešku muselo alespoň trošku obrážet, což se nekoná. A přitom to byla tak pěkně rozjetá kytka, do fáze květu se dostala jako první... :( :(
Tím pádem se plánované oživení semínek téhle genetiky po 3 letech pauzy ani letos nekoná, a budu se na to muset příští sezónu prioritně zaměřit.

do poznámek: v sezóně 2021 vysít několikanásobnou zálohu Peperoncina a ponechat minimálně 2 záložní sazenice indoor až do konce května. Semínkům bude už 5 let a bude jim klesat klíčivost, tak s tím počítat při výsevu.

déšť: jestli zítra spadne v souladu s předpovědí ještě povícero mm (a k tomu ještě něco málo o víkendu), tak bude součet za letošní květen činit pětinu toho co tu napršelo za celý loňský rok. :-O Už teď je to o 20% více než za loňský deštivý květen.
Ale díky jinému rozložení v čase jsou na tom kytky rozhodně lépe než během loňského května, těch pár dní slunce mezi přechody front hodně pomáhá.

truhlíky & déšt: na JZ straně to jakžakž jde protože slunce pomáhá s odparem. Byť i tam je na chili kytkách vidět že by snesly méně vody.
Ale na S straně kde jsou Aji Margariteno a Shishito je to poněkud problém. Obě kytky vykazují známky přemokření. Dneska odpoledne jsem chtěl odčerpat nadbytečnou vodu z rezervoárů tohodle truhlíku (na zítřek hlásá předpověď další solidní porci deště), ale zjistil jsem že na to nemám vhodnou hadici. Nakonec jsem provizorně použil kus tenké hadičky určené pro kapkovovou závlahu, ale ta je při minimálním rozdílu hladin zcela nevhodná na sifónovou metodu, odčerpání pár litrů je štrapáce na několik hodin. Musím se zítra stavit někde v krámě a koupit tak 2 metry průhledné hadice s vnějším průměrem maličko pod 20 mm která bude pasovat do otvoru pro vodočet. Takže nejspíš 1/2", sice není ideální ale zato by měla být skladem skoro všude a určitě se vejde.

rajčata: Těm jsou naštěstí deště a nějaké potencíální přemokření upně fuk (a na plísně je naštěstí ještě příliš brzy), rostou jak z vody :wink: a dělají mi radost. :-)

teploty: klasická květnová noc-den houpačka, dneska nad ránem nebyli ani 4°, chvilku po poledni už bylo 23° a víc než 20° vydrželo až do 19:40.
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 28x.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 28 kvě 2020 13:50

Řekl jsem si že když zrovna pár hodin neprší a o víkendu se k tomu nedostanu, tak že udělám květnový fotoreport už dnes. A dobře jsem udělal, zachytil jsem při focení prvních pár podezřelých pavučinek na Shishitu které musím pořádně zkotrolovat, a taky první mšici na Margaritenu. Obé samozřejmně na severní straně, jako každý rok, zjevně se tam savým potvorám líbí daleko víc než na JZ straně vystavené větru a slunci.

65681
Dubáček.

65683
S strana.

65690
Subarctic.

65680
Peruánka se začíná rozjíždět. :) Zatím spíše do šířky než do výšky

65682
Andy's se zbytky bazalkového podrostu.

65684
JZ strana.

65685
Rajčata mi letos dělají radost.

65686
Obrůstání :) - Aji Mango

65687
Obrůstání :) - El Oro

65688
Pink Tiger

65689
Shishito

65691
65692
Aji Mango - semínka znovu z mého přesevu. Loňská kytka vylezla jako kříženec, pravděpodobně s Lemon Dropkou, tak uvidíme jestli jsem si letos vylosoval semínko z jiného plodu z předloňské sklizně. :)

65693
Mulato Isleno.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 02 čer 2020 13:28

Pavučinky byly naštěstí opravdu jen pavučinky, nikoliv počínající svilušky. Další mšice jsem taky zatím neviděl, takže biochemických postřiků zatím netřeba. :)
Rajčata ke dnešku už dostihly výškou chilli kytky.
Včera byl den jak malovaný, s optimální teplotou i sluncem... a dneska ráno jsem kytky málem nepoznal, je neskutečné jak rychle touhle dobou umí povyrůst jak do výšky tak do objemu za jediný den+noc. :D

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod Erben61 » 02 čer 2020 14:05

Pereš to sem neskutečným způsobem, musím tě pochválit chilli :respect: . Vždycky je u tebe co číst a líbí se mi i to jak pěstuješ jako vedlejší produkt ve vrchní vrstvě substrátu bazalku. Asi trochu bylinek taky vyseju, Někteří souputníci pěstují ,, jen "kopr. Ten nemusím, ani do okurek mi nechutná.
Píšeš o 24 hodinových progresech, tak to musím říct, že to nějak u mě nevidím, některé kytky jsou jak zařezané, tenhle studený konec května.....nic moc teda. Mám radost z každé slunečné chvíle.Zkušenost mi říká, že se to rozjede, netrpělivost vyvolává stagnace. Popřeju hodně zdaru a možná by mě potěšila nějaká studie s přehlednou tabulkou jak se pomalý start v dobré obrátí. :angry1: :wave: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2020

Příspěvekod chris » 02 čer 2020 19:11

Dík. Škoda že jsem to třeba v neděli večer nenafotil, nebýt toho že mám vyvázány na svislé opory do mřížky i vodorovné bambusové tyčky, tak bych si říkal že je to jen autosugesce. :) Ale není, to co ještě v neděli večer nešlo přivázat ke druhé vodorovné tyčce protože to k ní ani nedosahovalo, jsem před chvílí pohodlně přivazoval protože už byli růstové vrcholy spolehlivě nad vodorovnou tyčkou :)

ad podsada: ona je to u mne především znouzecnost, prostor balkónoterasy je značně omezený, sezóna mi začíná už salátem, a nemůžu si dovolit ho vysít do samozavlažováků v optimálním čase, to totiž ještě hrozí zamrznutí vodních rezervoárů. Asi takto nějak (rok 2018):
45759
Takže mi to vychází na x týdnů překryvu kdy se musí kytky a různé kuchyňské lupení podělit o prostor tak jako tak, i kdybych nebyl příznivcem přirozeného soužití vhodných kytek, permakultury, atp. Mno a zrovna rajčata a bazalka si o to vyloženě říkají, jako rostliny si navzájem vyhovují a jako plody: rajčata na plátky, mozarella na plátky, pár lístků bazalky, lehce posolit, lehce popeřit, lehce zakápnout kvalitním oliváčem... poněkud tomu chybí ten olivový háj a pastvina pro buvola, ale člověk by neměl chtít všechno. :D


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host