Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Co pěstujete mimo chilli papriček
Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod stankar » 06 zář 2019 22:57

Moje Tomatillo Pineapple dostalo cocku od molic a svilusek, ale uz na ni dohlizim :) Prvni lampionky uz se rysuji.
Obrázek

Muzu ji mit cely rok v 5L kvetinaci?
Kolika let se tomatillo dozije, kdyz se prezimuje?
Lze vyska regulovat zastrihovanim jako u rajcat a paprik?
Jake ma naroky na hnojeni oproti paprikam?

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod Chozee77 » 07 zář 2019 06:43

Ahoj stánkaři na tohle ti určitě odpoví největší a nejzkušenější bombarďák tady.a to jurassic chilli 👍😎 mě jen trochu zaráží když si vzpomenu na loni pěstované tomatillo že v loni touhle dobou už sem ho neměl,že už bylo suché a dávno odrozené mělo a tobě to teď nahodilo první lampionek 😮 jo ta mochině to bylo jiné tak začala plodit pozdě až do Prosince 🙂
Naposledy upravil 1 dne Chozee77; celkem upraveno 17x.
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod JurassicChilli » 07 zář 2019 09:43

Ja mám bohužiaľ skúsenosti len s mochyňou peruánskou. Pestoval som síce aj pruinosu ku ktorej patrí aj Tomatillo Pineapple, ale tomu je už tak 20 rokov.

Každopádne sú to príbuzné rastliny, tak môžeš zimovanie Tomatilla vyskúšať. 5 litrová nádoba bude stačiť. Ja zimujem peruánku v 10 litrových a stačí to. Pritom peruánka je niekoľko násobne mohutnejšia.
Ja peruánku na zimu zrežem na výšku cca 20 cm. Všetky listy dám preč. Ostanú len holé kmienky. Musia mať ale dostatok púčikov z ktorých budú na konci zimy vyrastať nové výhonky. Zimujem na schodišti kde je asi tak 5 až 10 stupňov. Jeden rok mi pri extrémnych mrazoch kedy na schodišti klesla teplota pod 0 stupňov už aj namrzla, ale dostala sa z toho. Lepšie je mochyňu zimovať pri čo najnižšej teplote. Ideálne tak okolo 5 stupňov. Pri vyšších teplotách nad 10 °C rada vyháňa výhonky, ktoré sú v zimnom období s nedostatkom svetla moc vytiahnuté, krehké a nepoužiteľné.
Ako píšem, toto platí pre mochyňu peruánsku, ale možno sa podobne bude dať prezimovať aj mochyňa ojíněná (pruinosa) Tomatillo Pineapple.

Tiež by som chcel na budúcu sezónu opäť po dlhých rokoch vyskúšať pruinosu a možno aj ixocarpu ak si na ne cez zimu spomeniem a stihnem niekde zohnať semená.

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod stankar » 17 zář 2019 20:29

JurassicChilli píše:
07 zář 2019 09:43
Tiež by som chcel na budúcu sezónu opäť po dlhých rokoch vyskúšať pruinosu a možno aj ixocarpu ak si na ne cez zimu spomeniem a stihnem niekde zohnať semená.
Diky za rady, tak ji teda zkusim prezimovat :) Zatim je ve 2L kvetinaci a nahodila dlouhe slahouny s novymi kvety na balkone.
Zajimave ale je, ze seminka Tomatillo Pineapple z UK, ktere jsem koupil maji napis Physalis Ixocarpa :hmmm: Nevadi, vyzkousim je i tak

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod Chozee77 » 19 říj 2019 12:16

U mě letošní mochině oproti loňsku jsou menší ale o to širší...
Tak 150 na 150cm ale plody se ozobávájí pořád a pravidelně nejen já...😁
A mám s kamarádem vyzkoušeno...že jedna kulička mochině do panáčku s rumem...tak to je výborná chuťovka..😎😋

61712
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod chris » 20 říj 2019 19:14

Sakra práce, tou hláškou o mochyňovém plováčku plovoucím v nějakém dobrém rumu jsi mne asi definitivně zlomil... :-)
Dost jsem uvažoval co dám příští rok na pozici kde u mne bylo loni Galapagos Island Tomato a letos Tomatillo Pineapple (btw, byla hodně fajn, několik set plodů, díky moc za semínka).
A peruánské mochyně jsem se trošku obával kvuli velmi limitované výšce která na té pozici je. Ale to co vidím na tvojí fotce by tam asi dost přesně pasovalo :-)
Myslíš že by jsi mohl postrádat tak 3-4 semínka?

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod Chozee77 » 20 říj 2019 20:14

Myslím že nebude problém Chris 😉
Pro mě výborná a nenáročná rostlina s výbornými ovocnými plody😇 příští rok bude zase v pěstu,po třetí 🙂
Ta mochiní třešínka do ruma byla úplně neplánovaná 😁s kamarádem si děláme takové snidaňové sedánky na zahradě pod třešní 😎 a máme od léta co sme trhali spolu třešně takovou obyčejnou chlapskou snídani..a to chleba se sádlem a cibulí..k tomu pivánko... dvě 😉 a kafíčko,s doutníčkem no a když je chuť tak panáčkem rumíka...i muži mají své dny😋😍 no a on se pak nahrne natrhat si mochině..a jednou jak sme tak seděli a zobali tak sem mu to hodil do panáků a ono to je fakt dobrý 😍😎🤘 ta sladko kyselá tečka po panáčku je luxusní...😎
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: Mochyně-rady, typy, zkušenosti

Příspěvekod padr » 25 říj 2019 14:20

Já je používám do aperitivů typu campari či istra často - kyselá, výrazná, osvěžující chuť potěší.


Zpět na „Ostatní“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů