JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
Uživatelský avatar
gyver
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 27 říj 2017 12:16
Reputace: 825
Obrázky: 0
Bydliště: Novohrad 219m n.m.

Re: JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Příspěvekod gyver » 11 čer 2019 07:27

JanaK píše:
03 čer 2019 23:26
Budu vděčná, pokud má někdo tip jak na mšice, aniž bych ublížila jejich přirozeným predátorům.
Väčšinou sa tu spomína NeemAzal alebo, čo používam ja, lokálnu verziu Karanimba mikro, tá je za 1/3 cenu a má aj nejaké mikroprvky navyše. Čo sa týka účinnosti môžem akurát povedať, že to funguje. Neviem porovnať, či dobre, či slabo, ničím iným som ešte nestriekal.

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 219
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 613
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Příspěvekod JanaK » 11 čer 2019 08:01

gyver píše:
11 čer 2019 07:27
Väčšinou sa tu spomína NeemAzal alebo, čo používam ja, lokálnu verziu Karanimba mikro, tá je za 1/3 cenu a má aj nejaké mikroprvky navyše. Čo sa týka účinnosti môžem akurát povedať, že to funguje. Neviem porovnať, či dobre, či slabo, ničím iným som ešte nestriekal.
O NeemAzalu jsem tu četla hodně, ale cena je vysoká a na celou zahrádku bych to fakt nezaplatila, Karanimba mikro vypadá zajímavě. :thanx:
Aktuálně jsou mšice na ústupu, nevím, zda umyté deštěm nebo už zaúřadovali predátoři.

Ty oleje zahubí potvůrky, na které se nastříkají nebo jejich účinnost přetrvává i nějakou dobu poté? A nezdecimují mi pak sluníčka a zlatoočky?

Uživatelský avatar
gyver
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 27 říj 2017 12:16
Reputace: 825
Obrázky: 0
Bydliště: Novohrad 219m n.m.

Re: JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Příspěvekod gyver » 11 čer 2019 22:22

Oleje by mali prestúpiť do rastliny a pôsobiť aj potom...
Obsiahlo je to rozpísané napr.tu:

https://www.floraservis.sk/-karanimba-mikro.php

Citujem len pár viet:
"Rastlinné oleje obsiahnuté v prípravku sú zdrojom skupiny prírodných látok s biologickou aktivitou (účinkom) proti škodlivému hmyzu (napr. vošky, molice, roztočce, strapky, puklice, piliarky, mínerky, pásavka zemiaková, podkopáčiky a nosániky). Škodlivý hmyz sa infikuje saním a požerom nakoľko sa zložky prípravku po aplikácii dostanú do rastliny. Hmyz prestane prijímať potravu a tým aj poškodzovať rastlinu, po niekoľkých dňoch uhynie."

"Pre listovú aplikáciu najlepšie vyhovuje mierne zamračené a bezveterné počasie, aby postrek na povrchu rastlín dlho zasychal. Rastliny prijímajú živiny najaktívnejšie cez povrch listov pri teplote 20 až 21°C. Pri teplotách nižších ako +15°C je už príjem živín nadzemnou časťou rastlín nižší. Ideálne je postrek aplikovať pred večerom, prípadne zavčas ráno. Pokiaľ do 8 hodín od aplikácie začne pršať je vhodné aplikáciu prípravku zopakovať. Pri aplikácii je dôležité, aby sa dosiahlo dôkladné a obojstranné zmáčanie listov ošetrovaných rastlín. Prípravok by sa mal aplikovať na dobre zapojený porast, pričom príjem stopových rastlinných živín je zvlášť dobrý prostredníctvom mladých listov. Nie je vhodné aplikovať do kvetov."


Nie sú tam odpovede na všetky tvoje otázky, ale kedysi som niečo písal výrobcovi a dostal som odpoveď. Tak prípadne im napíš, čo ti v tom popise chýba a môžeš potom zazdieľať aj sem, keď ti odpíšu...

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Příspěvekod Erben61 » 12 čer 2019 08:20

Ahoj. Pokud hledáš něco proti mšicím, přírodní a zároveň nepříliš nákladný je i Nimbový olej. Nějaký povídání o tomto tématu najdeš třeba i zde, je to tam docela hezky popsané. co-jsme-vypestovali-v-roce-2017-f140/ma ... 06-72.html
Já jsem si tehdy ten olej koupil na adrese toho odkazu : http://www.manipura.cz/products/nimbovy ... a-studena/, ale dnes jsem zjistil, že stránka nefunguje, takže zkusit v Googlu pohledat. Tehdy jsem 0,5 lt oleje obdržel za cca 250 kč a při tom, že se použije pár kapek do 2l láhve je to na spoustu postřiku.
Za mě to myslím funguje a to hlavně preventivně,pokud máš už rostliny masivně napadené mšicemi je nejlepší Mospilan v tuto dobu je to naprosto bezpečné co se týče třeba obavy aby se to nedostalo do plodů.
Já sám jsem předevčírem zachytil na pár kytkách okřídlené mšice kterými to začíná tak jsem neprodleně aplikoval ten olej, uvidíme co dál.....
Nakonec jsem neodolal a projel nabídku a našel jsem tohle...... https://www.pomnenka-naturalis.cz/nimbo ... 0-ml-plast

Tak uvidíš. :wave: :tiphat:

PS: Tak ta manipura funguje
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Příspěvekod chris » 12 čer 2019 11:20

V bytě používám neemazal protože tolik nemastí, venku použivám nimbový olej (toť zdroj pro výrobu neemazalu).
btw, v manipuře mají i 5 l balení, to pak výjde litr na oleje na 300,- a balení vystačí na potřik několika hektarů :D
btw, pokud si chce někdo pohrát tak mají i karanja olej takže surovina na výrobu cca 100 litrů postřiku takové domácí karanimby (půlitr nimbového a pulitr karanja, bez těch přidaných mikroprvků) pak vyjde aktuálně na necelých 450 kaček bez poštovného :-)

p.s. Ten krám je podstatně bezpečnější pro zahradníky než pro zahradnice, u něžné poloviny lidstva hrozí akutní nebezpeční že ušetřené penize vzápětí zmizí do dalších kosmetických esenciálních olejů které tam taky mají :D :D
Naopak, pro zahradníky je asi bezpečnější u nich nakupovat elektronicky, protože pokud se tam vydají osobně, tak když si nedají pozor a neproplíží se tam zadem okolo Kotvy tak jim hrozí že půjdou okolo nejlepšího pražského řeznictví...a výsledek je stejný, ušetřené peníze se "někam záhadně ztratí" ;-)
Naposledy upravil 2 dne chris; celkem upraveno 13x.

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 219
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 613
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Příspěvekod JanaK » 12 čer 2019 11:24

:thanx: Díky za tipy :thanx:
Měla jsem velmi silně napadený keř lísky, ale v poslední době mšic rapidně ubylo, takže to vypadá, že slunéčka to zvládají.

Kolem paprik mám salát, jahody a maliny, kde chemii nechci, takže zatím na paprikách mšice sbírám ručně.

Kdysi jsem zkoušela vychvalovaný BIOOL a spokojená jsem nebyla - pokojovkám se na listy lepil prach a pomalu je to dusilo.
Zařekla jsem se, že už žádný oleje ale zřejmě nastal čas na přehodnocení a něco si pořídím. :thumbup:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Příspěvekod chris » 12 čer 2019 11:37

ad lepení: venku se o to v pohodě postará déšť, v bytě není od věci tak 2-3 týdny po vyhrané bitvě vzít, pokud to jde, kytky do koupelny a pořádně je porosit či opatrně opláchnout. Ale tohle uvítají párkrát za rok veškeré pokojovky i když neměli žádný postřik, v bytě přecijen chybí vítr a déšť které by listy rostlin průběžně čistili.
Ad slunéčka: souhlas, i na balkóně mi v posledních dnech přibývají, je vidět je jejich larvy letos měli vyloženě hojnost mšicí potravy.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: JanaK 2019 - první průzkumná sezona

Příspěvekod petr.polasek » 12 čer 2019 13:15

Biool jsem zkoušek kdysi už na kytky, tam to částečně jde, ale na papriky ho nedoporučuji. V tomto stadiu osobně používám Mospilan, není-li zbytí. Na záhoně mám papriky vedle cibule a česneku; ideální ochranné pěstování. Funguje to, kytky jsou bez mšic, i když je švestka vedle těmi potvorami doslova obalená.
Naposledy upravil 1 dne petr.polasek; celkem upraveno 13x.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host