Ahoj všichni

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
Uživatelský avatar
Leela
Stálý člen
Příspěvky: 65
Registrován: 22 srp 2016 09:27
Reputace: 179
Obrázky: 0

Ahoj všichni

Příspěvekod Leela » 23 kvě 2019 10:27

:newhere: Svou paprikovou historii jsem už sdílela v pěstitelském koutku :jolokia: :jolokia: venkovni-galerie-pestovani-chilli/leela ... t8281.html.

Tak se trochu představím i po jiné stránce. Jsem z Prahy. Krome paprik miluju pěstování cibulovin (tulipány, krokusky, lilie a pod). Akorát máme od loňska novou čubu a hrabe jako divá, tak asi tuto zálibu brzo opustím.
Velkým koníčekm jsou pro mě naši psi. Preferujeme útuláčky, člověk nikdy neví co si přinese domů :bounce: (také důvod proč papriky nedávám do záhonu).

Hrozně ráda plánuju. Cokoliv. Převážně dovolenou :)

Ráda vařím a vymýšlím recepty. Doteď jsem se k tomu moc nedostala, ale věřím, že letos si najdu čas vymyslet nějakou pecka omáčku z úrody, aby vše neskončilo nasušené nadrcené ve skenicích jako dosud.

Kdyby se chtěl někdo podělit o tipy, zajímají mě momentálně 3 oblasti :firychil:
1) sušíte? Jak potom drtíte a v čem uchováváte
2) máte nějaký oblíbený recept
3) jaká je vaše nejoblíbenější paprika a proč

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Ahoj všichni

Příspěvekod Tea Racer » 23 kvě 2019 12:15

Ahoj,
vítám... jsi to dobre :-)
1) Suším cele nebo pulky, drtí se až pred použitím, určite sklo! (jediná umělá hmota, která se lidstvu povedla...!)
2) Chunan pasta, viz recept v mých vláknech, nakazil jsem vetšinu fora :D
3) Tech jevíce.. divoké papricky, Choco ghost jami, cayene, fatalky... vse kvuli nestkutečné chuti a vůni..

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Ahoj všichni

Příspěvekod petr.polasek » 23 kvě 2019 12:19

Vítej mezi námi :tiphat: Receptů najdeš v příslušných sekcích dost, dobrá je např. Chunan pasta dle Tea Racera.

odpovědi:
1. papriky suším v sušičce a dále uchovávám ve sklenicích nebo uzavíratelných sáčcích. před použitím melu v mlýnku na koření, nebo drtím v hmoždíři dle potřeby
2. Můj oblíbený recept na omáčku najdeš v mém vlákně z roku 2017
3. Nemám nejoblíbenější papriku; pěstuji spíš na vaření a kořenění pokrmů. Kdybych měl ale něco doporučit, tak jsou to odrůdy C. Baccatum. Mají zajímavé chuťové vlastnosti a velmi zajímavé aroma. Ne nadarmo se říká, že Baccatum jsou nechutnější papričky.

Hodně štěstí při pěstování, při nějakém problému rádi poradíme.

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Ahoj všichni

Příspěvekod Erben61 » 23 kvě 2019 13:05

Ahoj,vítám tě mezi chíllenci.Pár návodů na omáčky nalezneš v mém vláknu
co-jsme-vypestovali-v-roce-2016-f125/er ... 0-288.html
Ten rok jsem to dost podrobně dokumentoval.
PS: Omáčky tu vaří spousta lidí,někteří velmi zdařilé modely.Pár návodů je tuším i v sekci recepty v hlavním menu fóra. :firychil:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

tydzej
Stálý člen
Příspěvky: 521
Registrován: 05 říj 2017 12:27
Reputace: 1654
Obrázky: 0
Bydliště: Chudčice, 247 m.n.m.

Re: Ahoj všichni

Příspěvekod tydzej » 23 kvě 2019 13:36

Ahoj, vítám tě tu. Jojo, omáčky podle Erben61, to je pošušňáníčko. Je to prostě machr přes majdy. A nejen přes ně, holt kuchař se pozná!!!

1) jako ostatní, hlavně drtit/mlít až těsně před použitím ... já osobně používám ruku a hmoždíř
2) Chunan pasta a Sriracha (např. podle nuselské kuchty), já rád i dýňovou z Hokaida nebo sladké až skoro marmelády/chutney: jahoda, meruňka, špendlíky...
3) chutnal jsem divoké odrůdy, letos už je pěstuji, jinak asi moje dosavadní nej je Fatalii White; takové sušené čokoládové Habanero taky potěší; a jak píše petr.polasek, odrůdy baccatum jsou vděčné, pal tak akorát na skus, když jde člověk kolem a dostane chuť

Uživatelský avatar
Leela
Stálý člen
Příspěvky: 65
Registrován: 22 srp 2016 09:27
Reputace: 179
Obrázky: 0

Re: Ahoj všichni

Příspěvekod Leela » 23 kvě 2019 14:54

No už se nemůžu dočkat. Snad se mi rostlinky neutopí v těchto deštivých dnech

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: Ahoj všichni

Příspěvekod JurassicChilli » 23 kvě 2019 18:45

Vítaj na fóre.

1. Naposledy som sušil v roku 2016, takže ja moc nesuším. Radšej mrazím.
2. Najlepší recept je Sriracha podle nuselské kuchty. (http://nuselskakuchta.blogspot.com/2014 ... racha.html)
3. Červené Cayenne zo semien ktoré dostať každú jar kúpiť na stojane so semenami v Lidli. Plody tohto Cayenne sú veľké, dobre sa čistia od semien a celkovo sú veľmi univerzálne na spracovanie. Zo sladkých mám rád kápiu Radmila F1 zo SEMA.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Ahoj všichni

Příspěvekod chris » 23 kvě 2019 20:36

sušení: dle míry spolupráce počasí preferuju: 1. nepřímé slunce. 2. přímé slunce. 3. sušička. 4.elektrická trouba s nastavitelnou teplotou.
Následné skladování třístupňové: dlouhodobě celé plody v kyslíkutěsných sklenicích v temnu, průběžná "poruční" dávka v podobě hrubých vloček doplňkem na tyčák. Případný jemný prášek až těsně před použitím (jak taky jinak) na stolním ručním keramickém mlýnku za pár kaček z Ikey.

recept: sriracha z baccatum jednoznačně vede, ale v závěsu je hned několik receptů které se tu vyskytují na fóru. Např. kalňáky, chunanka, kečup pečenáč doplněný o chilli booster,...je jich tu docela dost :-)

oblíbená: heirloom peperoncino se kterým jsem tři roky zpět začínal je sice moje srdcovka a stálice, ale odpověd je: nemám, na to jsem během těch 2 plus začátek třetího roku odzkoušel trochu málo odrůd, jen asi 15-20. :D


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů