TerasovaSahara - 2019

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 10 úno 2019 20:48

odpoledne namočeno, večer vyseto: Tomatillo Pineapple. btw, semínka jsou drobounká, příště se na namáčení vykašlu, kdo to má lovit z lignočaje :-)

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Bacula » 10 úno 2019 20:58

Také jsem je nenamáčela.
Bacula

Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Bullets » 11 úno 2019 12:17

Mochyne jsou skoro plevel co klici sam 😀

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 12 úno 2019 14:15

Myslel jsem si že cost-cutting už dosáhl před pár lety svého vrcholu, resp. že kvalita konzumních masových produktů už dosáhla svého dna. Dnešní pokus o nákup cedulek k sazeničkám mne z toho vyvedl.
Bez nějakého velkého přemýšlení jsem šáhl po pytlíku takových těch klasických bílých plastových cedulek (bílá obdélníková šipka s dirkou na případné zavěšení) s představou že na tom není co zkazit. Velký omyl.
Naštěstí mne souběžně popadla žízeň , takže jsem se pár desítek metrů od prodejny stavil na pivko a u toho ty cedulky rozbalil a podíval se na ně. Mno tvl. To se fakt někdo musel hodně snažit aby takovou s prominutím blbost vyrobil. Nejen že jedna každá měla strašlivé plastové otřeby okolo špičky, ale hlavně vůbec neměli zdrsněnou stranu. A pak že na tom není co zku....
Takže varování, pokud narazíte na bílé plastové klasické štítky ke kytkám od Rosteto, tak se tomu vyhněte obloukem, všechna balení co měli v prodejně byli zmetky.

btw, místní prodejna se zachovala naprosto korektně, holčina obratem vrátila ty drobné co to stálo (aniž bych se musel obtěžovat s hledáním účtu po kapsách), a koukala na to možné ještě naštvaněji než já (protože je nejen prodává ale taky používá) :-)
Naposledy upravil 1 dne Holu; celkem upraveno 5x.
Důvod: Vulgarismus byl nahrazen slovem jiným (kurzíva)

Uživatelský avatar
Zrzek
Stálý člen
Příspěvky: 1041
Registrován: 19 říj 2014 22:11
Reputace: 821
Obrázky: 0
Bydliště: Přerov 212m.n.m

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Zrzek » 12 úno 2019 14:28

používám je taky a nemám problém. Je sice trochu pracnější na ně napsat co potřebuji, ale obyčejnou tužku z ní dostanu až po sezoně a to skoro násilím.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod chris » 12 úno 2019 14:47

Správné provedení je: vysekávané, nikoliv lité (netřeba začišťovat hrany po lití plastu). Veškeré hrany natolik oblé aby neřezaly. Nejen spodek=hrot šipky ale i vršek zaoblený (aby se o to náhodou netrhaly sazeničky ve větru). Otvor pro zavěšení přesně o průměru klasické špejle (aby je šlo na špejli navlékat při skladování). Na jedné straně zdrsnění na které se píše tužkou. Není na tom co vymýšlet, je to něco jako třeba lžíce, mnoho a mnoho let známý optimální design. Cena zanedbatelná. V ceně obvykle (ale nikoliv nutně) i poplastované drátky na případné přivázání. Loni např. Lidl ale celkem i kdekoliv jinde.

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod matoha » 13 úno 2019 02:57

To je ako s Američanmi a NASA. Dlhé roky za neskutočné doláre vyvíjali pero ktoré bude písať aj v kozme. Aby náplni pri písaní nevadil beztiažový stav, aby náplň dokázala písať aj pri teplotách veľmi nízko pod bodom mrazu, atď. Vraj sa im to nakoniec podarilo ale vývoj stál kvantum peňazí.
Rusi používajú ceruzky :)
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara - 2019

Příspěvekod Kendy » 13 úno 2019 13:05

To je jenom taková legenda. S realitou to má jenom velmi málo společného.

Pravdou je, že normální pero se ve vesmíru použít nedá. To asi pochopí každý, kdo na základní škole dával ve fyzice pozor. Proto Rusové i Američani používali při prvních letech klasické dřevěné tužky.

Jenže to je poměrně pitomé a rizikové řešení.
Cituji: "Prvním problémem je, že velmi snadno hoří. Všechny její části – tedy dřevo, tuha i guma jsou vysoce hořlavé materiály. Co víc, při psaní a případném mazání se vytváří prach, který může zanášet citlivá zařízení. Popel, který by vznikl hořením tuhy, je navíc elektricky vodivý. Dalším nebezpečím jsou úlomky tuhy, které by ve stavu beztíže mohly volně poletovat po prostoru a ohrozit nejen přístroje, ale i zdraví astronautů. Ač to zní neuvěřitelně, obyčejná tužka, kterou denně píšeme, by klidně mohla vážně ohrozit vesmírnou misi."

Během projektu Gemini přišli Američané s upravenými mikrotužkami (to asi většina z vás zná). Ale ta úprava pro použití v kosmu byla složitá, drahá (každá tužka stála okolo 120 dolarů, což bylo tehdy hodně) a navíc v tom byla pořád tuha (lámavá, zanechávající prach a extrémně vodivá).

Potom používali Rusové i Američani takové srandovní tabulky. Vrátili se trošku v čase a používali plastové tabulky a voskové tužky. Tohle myslím vymysleli pro změnu Rusové.

A následně jistý Paul C. Fisher a jeho společnost Fisher Pen Company (soukromá společnost) investovala do vývoj cca milion dolarů (milion nikoliv miliony. A soukromý milion, nikoliv vládní) a přišla se "space pen". A tohle "vesmírné pero" nabídla jak Američanům, tak Rusům. Ti ho otestovali a oba dva státy ve velkém začaly objednávat.

Není to až tak úplně obyčejné pero. Musí přežít silné výkyvy teplot, psát pod vodou i psát vzhůru nohama. Pero, které Fisher představil, bylo antigravitační AG-7. Inkoust v něm je stlačen pomocí dusíku, a to tlakem 22 kilogramů. Zaručuje tak, že pero bude psát i v nulové gravitaci, neboť tlak soustavně posunuje inkoust na wolframovou kuličku. Samotný inkoust je odlišný od toho, co známe z našich pozemských kuličkových per. Má spíše gelovitou konzistenci a až tření kuličky ho mění na tekutinu. To zabraňuje jeho vypařování a oxidaci.

A mimochodem. Tehdy (nějak 1967+) ho Fisher prodával Američanům i Rusům po cca třech dolarech. A samozřejmě ho taky prodával každému, kdo měl zájem. Pro zajímavost. Dá se koupit i dnes. Ale už ne za 3 dolary (https://www.armed.cz/originalni-pero-as ... sher-ag-7/)

Je to taková zajímavá historie a vzpomněl jsem si na ni při té zmínce o "geniálních" Rusech píšících ve vesmíru tužkou. Doufám, že jsem nikoho nenudil.


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů