Muchy a osy na rastlinach

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
chillibraq
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 13 úno 2016 19:27
Reputace: 0
Obrázky: 0

Muchy a osy na rastlinach

Příspěvekod chillibraq » 28 srp 2018 11:04

Zdravim,
Vcera v nasej oblasti sa pohybovala teplota okolo 10 C, preto som papriky ( v crepniku) prestahoval na noc dovnutra. Dnes rano som rastliny opat dal na svoje miesto. Teraz som sa presiel po zahrade a spozoroval som na mojich paprikach muchy a osy.
Neviete, co ich moze pritahovat? Nikdy pred tym som ich tam nezahliadol.

Dakujem za odpovede. :)

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Muchy a osy na rastlinach

Příspěvekod Kendy » 28 srp 2018 11:34

Nevím proč tam máš mouchy.. Ale taky nevím, proč je stěhuješ jinam při 10 stupních... To jim nijak neublíží. Šok ze změny stanoviště je imho horší.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2122
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2411
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Muchy a osy na rastlinach

Příspěvekod gandalf » 28 srp 2018 13:01

Vosy i mouchy jsou, mimo jiné, významní opylovači. Třeba ačokču mi opylují jen vosy. Taky mi kvete jeden mangold a ten zase láká drobné mušky.

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Muchy a osy na rastlinach

Příspěvekod honzek86 » 28 srp 2018 14:04

Mě vosy obraly mšice :) a to tak, že velmi dobře. Konkrétně teda vosíci ... vypadají trochu jinak.
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Muchy a osy na rastlinach

Příspěvekod chris » 28 srp 2018 16:03

@honze86: souhlas, vosíci pracují na očistě od mšic velmi pilně a spolehlivě, loni i letos :-) Nenašli jen jedno ohnisko v spodních záhybech mladé NuMex Suave Orange a dle toho taky dopadla.
@gandalf: yep, vosy a vosíci si skoro vyhradili moji balkónovou ačokču pro sebe, včelku tam pustili jen občas.
O opylování chilli se mi starají hlavně čmeláci, i když ani včelky nepohrdnou.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Muchy a osy na rastlinach

Příspěvekod Kendy » 28 srp 2018 17:30

Chili je samosprašné. Nepotřebuje hmyz k opylení. Stačí k tomu vítr, nebo průvan. Nicméně nepopírám, že přítomnost opylovačů o něco (o něco málo) může zvýšit výnos.

chillibraq
Nový člen
Příspěvky: 15
Registrován: 13 úno 2016 19:27
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Muchy a osy na rastlinach

Příspěvekod chillibraq » 28 srp 2018 17:34

No problem je ten, ze uz nemaju moc co opelovat, kedze papriky mam uz naviazane a takmer dozrete,
ako pisem, nikdy pred tym tam neboli. Vosky som taku isto na rastlinach nemal ..

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Muchy a osy na rastlinach

Příspěvekod chris » 28 srp 2018 18:06

Se samosprašností máš samozřejmně pravdu, ale poté co jsem letos viděl intenzitu práce opylovačů a procento neshozených květů z první vlny si troufnu tvrdit, že dostatečná přítomnost opylovačů značně zvyšuje počet úspěšných květů v první vlně, v prvním masivním květovém patře. Samozřejmně za předpokladu že kytku v tu dobu neomezí nějaký jiný faktor (kořeny, výživa, atp).
Tohle se určitě nepovede každý rok, ale letos bylo poznat jak teplé jaro a velmi brzké kvetení ovocných stromu následně hodně motivovalo pomnožené opylovače hledat další zroje potravy v době po odkvětu. A já dával kytky ven nestandardně brzo, většinu už 23.04. Výsledek byl ten, že jsem měl jen naprosto minimální shoz květů v první vlně, v prvním patře koruny. Druhá vlna, druhé patro, už byla klasika kterou znám už z loňska, kytky narazili na svůj limit danný způsobem a místem pěstování a shazovali desítky květů. To vše ještě před nástupem tropických teplot, takže snížená schopnost pylu opylovat ještě nebyla ve hře.

btw, během letošníha jara jsem docela dlouho (týdny a týdny) skoro neviděl včely ačkoliv už ostatní opylovači byli v plné práci. Je to tím že včelaři nějak kočírují a řídí průběh a nárůst počtu dělnic v úlech dle předpokládaných teplot a dostupnosti potravy, nebo se jen prostě včelky přirozeně namnoží o něco později na jaře než vosíci a čmeláci?


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti