Mleté papričky - pudr

Ostatní recepty s chilli
stodvacitka
Stálý člen
Příspěvky: 82
Registrován: 14 črc 2018 20:53
Reputace: 130
Obrázky: 0
Bydliště: 515 m.n.m.

Mleté papričky - pudr

Příspěvekod stodvacitka » 27 srp 2018 20:51

Dobrý den,

prosím o radu, mamka od někoho dostala na jemno mleté čili. Já už jsem pár papriček usušila a teď přemýšlím, jak je co nejefektivněji pomlít a v čem... potřebovala bych, aby z papričky byl jemný pudr...

Poradíte?

Děkuji

S.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5417
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9086
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mleté papričky - pudr

Příspěvekod Tea Racer » 27 srp 2018 21:59

Ikdyž mletí nedoporučuji (vyprchá to, oxiduje a za pár mesicu se zmeni chut i pal...
tak nejlepsi je tristivý mlynek na kávu.
Nejlepe papricky usušit na pulky a pak rozetrit v hmoždíři.

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: Mleté papričky - pudr

Příspěvekod matoha » 27 srp 2018 22:19

Ja meliem na spomínanom mlynčeku ale iba potrebné množstvo. Nemeliem však na úplne jemný prášok nemá to podľa mňa význam. Ten prach potom lieta všade. Mám radšej trochu hrubšie zrniečka. Asi tak ako melú tie bežné koreničky s mlynčekmi. Úplný prach je podľa mňa katastrofa a nie korenie.
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Mleté papričky - pudr

Příspěvekod honzek86 » 28 srp 2018 08:42

Já teď taky přemýšlím, v čem budu mlít. Jak píše matoha - mám z nejmenovaného e-shopu na pudr umleté habo a ještě asi 3 další a není to ono - dělá to hrudky. To je potom docela poděl, když vypadne do rizota 1cm kulička z hába a přilepí se na patro :D potom tam je ještě carolina a TSM namleté na konzistenci plážového písku a krásně se to sype. Něco takového bych chtěl trefit. Šupinky/vločky jsou moc - chci mlet hlavné superhoty a ty by se mi v šupinkách špatně dávkovaly. Potřebuju trefit něco mezi tím.
Dotaz pro ty, co už to zkoušeli - dosáhnu toho v tom hmoždíři? Není to sebevražda, drtit hmoždířem Nagabrain? :)
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Mleté papričky - pudr

Příspěvekod Kendy » 28 srp 2018 10:21

stodvacitka píše:
27 srp 2018 20:51
prosím o radu, mamka od někoho dostala na jemno mleté čili. Já už jsem pár papriček usušila a teď přemýšlím, jak je co nejefektivněji pomlít a v čem... potřebovala bych, aby z papričky byl jemný pudr...
Ideální na mletí je určitě mlýnek s mlecími kameny. Tedy nikoliv tříštivý. Nicméně bude asi dražší.

Levnější a běžnější je tříštivý mlýnek. Ten asi i budeš mít doma. to je taková ta věc, kde se velkou rychlostí točí nůž (nože) a rozsekává všechno, co do toho hodíš. V principu takový mixer.

Tím taky chilli "nameleš", ale pokud chceš jemné a rovnoměrně namleté chilli, tak to asi není ta úplně nejlepší volba. Při tom rozsekávání vznikají různě velké kousky. Můžeš sekat tak dlouho, až to bude všechno opravdu hodně malé, ale je to hodně riskantní. Pomalu tam bude vznikat jemný prach, který přístroj bude honit velkou rychlostí po obvodu nádoby. A ten prach se bude hodně zahřívat. Když podržíš spoušť moc dlouho, tak se ti to bude přepalovat. Musíš opatrně.

Ale abych se přiznal. Já osobně na tom "pudru" netrvám a s opatrností používám taky obyčejný tříštivý mlýnek. Mlýnek s mlecími kameny je opravdu mnohem lepší (měl jsem možnost porovnat), ale je to další krám do domu, pro který nemám žádné jiné využití.

A mimochodem. Chilli se mele až v okamžiku, kdy ho potřebuješ (alespoň zhruba). Skladuje se usušené v hermeticky uzavřené nádobě (nějaká sklo s patentem třeba). Když ho nameleš, tak ti bez ohledu na způsob uskladnění bude rychle vyprchávat. Ztratí chuť, vůni i sílu. Nenamleté vydrží o dost déle. Skladuj to celé a jednou za čas si namel kolik budeš potřebovat třeba na měsíc dopředu, nebo tak nějak.

Edit: A ještě doplním, ať je to komplet. Správně usušené chilli má být takové, že když ho v prstech zlomíš, tak praskne se slyšitelným lupnutím. Pokud se jenom ohne, tak je to moc mokré. Skladovat a mlít je potřeba opravdu hodně suché. Ono to poznáš i při tom mletí. Špatně usušené chilli se mele jenom hodně blbě.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Mleté papričky - pudr

Příspěvekod chris » 28 srp 2018 15:09

Tuším že jsem to sem někam už loni jednou psal, ale rád zopakuju, používám dvoustupňový proces:

0. Hlavní zásoba je uskladněna tak jak výše píše Kendy :-)

1. Průběžnou menší dávku na spotřebu nasekám tyčákem na vločky.
Větší část vloček spotřebovávám přímo při vaření.
43747

2. Druhá část vloček jde do stolní kořenky-mlýnku Ikea, stojí 99,-, mají regulovatelnou jemnost mletí, keramický mlecí mechanizmus, skleněný zásobník vloček (takže je vidět stav mleté suroviny), nemají problém pomlít hrubou sůl, pětibarevný pepř, česnekové plátky, a právě chilli vločky.
Což je sada, která má u mne na stole stále místo :-)

Btw, jejich skleněné zásobníky se prodávají i samostatně, 49 kaček za 4 kusy, pokud je potřeba tak se přešroubuje během pár sekund jiný zásobník a už se mele jiná odrůda.
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil 2 dne chris; celkem upraveno 4x.

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Mleté papričky - pudr

Příspěvekod Kendy » 28 srp 2018 17:27

Vidíš.. Požít jednoduchou kořenku s mlýnkem mě nenapadlo. A to v nich mám pepř a sůl. Chytré řešení.


Zpět na „Ostatní chilli recepty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů