Potřeboval bych poradit s počtem sazenic.

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Potřeboval bych poradit s počtem sazenic.

Příspěvekod Kendy » 01 bře 2018 09:43

Při klíčení běžně dávám dvě semínka současně. Když vyklíčí jenom jedno, tak je to v pořádku. Když obě (nebo postupně jedno a pak druhé), tak když to jde, tak to slabší vypikýruju. Když ne, tak to slabší prostě ustřihnu. Dvě kytky v jednom květináči nikdy nenechávám.

IMHO to není k ničemu. Kytka potřebuje prostor a slunce. Je zbytečné ji dávat konkurenci.

Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Potřeboval bych poradit s počtem sazenic.

Příspěvekod Aleš-Chilli » 01 bře 2018 10:46

Tea Racer píše:
01 bře 2018 08:01
Zkus to a uvidíš, jsou 2 varianty, bud je zasadíš těsně vedle sebe (do jedné jamky) nebo každou jinam v kvetníku.... zkus obojí a budes velmi překvapen jak se to chová! :shutup:
Skusím obojí. Ale nemohl by jsi aspoň krátce naznačit rozdíly mezi variantami ( 1rostlina nebo 2 rostliny v květináči ). A jak daleko od sebe sadit. Teď jsem dal 2 naklíčená semena k sobě =2mm od sebe(do jedné jamky=se mi s tím blbě manipulovalo proto 2mm od sebe to je asi jedno=1 jamka nebo 2mm od sebe . Teda nechci být cimprlich ale radši se zeptám=mám už moc variant co vyskoušet=takže nemůžu zkusit porovnat úplně všechno .Proto ty dotazy :dunno: .Jinak čůrám rovně :thumbup: . ) A pokud budu sadit v rámci jednoho květináče. Sadit společně hned od naklíčeného semene. Ale ne úplně vedle sebe max. co můžu je 40mm. Je to ok.Nebo jak daleko od sebe pokud né 2mm(méně to snad nejde). Co ty si maslíš . A pokud více jak 40mm jak to děláš. Sadím totiž do pařáku a ten má jednotlivé kontejnery uhlopřička 6cm.Dík za info. Zatí ahoj

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5418
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9091
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeboval bych poradit s počtem sazenic.

Příspěvekod Tea Racer » 01 bře 2018 11:48

Nech je uplne vedle sebe... pokud máš i vetsi kvetnik tak klidně dej rozestup 20 cm, pokaždé se to chová jinak. Pokud je dáš tesne, chová se to jako jedna rostlina, pokud dále, chovají se jako 2 rostliny.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Potřeboval bych poradit s počtem sazenic.

Příspěvekod chris » 01 bře 2018 13:19

Netřeba to komplikovat, všechno je to o podmínkách které máš a se kterými musíš pracovat.
U setí dvou semínek je to primárně záloha, tj. zvýšit pravděpodobnost že ti zavčas vyklíčí aniž bys zbytečně zabíral obří prostor pro klíčení. Tj. pokud vyséváš velmi brzy, není důvod sázet víc než potřebuješ když víš, že kdyžtak bude čas na druhý pokus. U pozdního výsevu naopak.

U kytek je to čistě o podmínkách, budeš-li mít ideální podmínky bez omezení, není důvod je neposkytnout jedné každé kytce.

A protože takové člověk skoro nikdy nemá, musí pracovat s omezeními která jsou. Dostupná plocha, rozestupy, zastínění během dne, nebezpeční polámání větrem, trasa škůdců od souseda, lepší či horší typ zeminy v tom kterém místě zahrady,...

Jeden příklad z loňska kdy jsem začínal, nechal jsem kytky bez zástřihu abych zjistil jak budou na místě fungovat:
41853
Primární limit: plocha
Primární nebezpečí: nedostatek vody (vyřešeno) a vítr

Sloty zleva doprava, všechno po dvojicíh:
1. rajčata: výborná spolupráce proti větru i na návětrné straně, dominance červeného rajčete v předozadním boji o světlo
2. jala: průser, nestihli oboustrannou konkurenci o světlo
3. peperoncina: solidní spolupráce proti větru, vyrovnaný souboj o světlo, hezký přiklad úspěšné shade avoidance.
4. prázdno: bylo tam rajče které mi jako jedinné zkosila na začátku sklizně choroba (Alternaria solani), nechal jsem to tak, abych viděl jak sousedící chilli kytky využijí "polom" během vegetačního období.
5. peperoncina: luxusní spolupráce
6. výborná spolupráce proti větru (přežili i downburst který ohnul a nalomil kovovou opěrnou tyčku více než do pravého úhiu ) , tuhle dvojici limitovala pozice v rohu a nedostatek přímého světla během dne, nedá se tak uplně porovnávat s ostatními.

V souhrnu: je to ideální? Není. Dala by každá kytka samostatně větší ůrodu? Dala. Byla by v takovém případě úroda dvojnásobná? Jen v ideálních podmínkách, v mých konkrétních nikoliv, jednotlivě by měli tak o 60% větší ůrodu a některé z nich by zkolila už jedna těch 3 velkých letních fujavic ještě před začátkem sklizně, nikoliv až podzimní Herwart, kdy už byla většina úrody v bezpečí.

Vysazeno po jedné (rajče a jala) s dostatkem prostoru okolo by to vypadalo cca takto:
41855

p.s. díky za prima příležitost si zavčas, před sezónou, připomenout a srovnat si v hlavě jak proč jsem to loni vlastně měl a na co si mám dát letos pozor :-)
Naposledy upravil 1 dne chris; celkem upraveno 1x.

Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Potřeboval bych poradit s počtem sazenic.

Příspěvekod Aleš-Chilli » 01 bře 2018 13:23

Tea Racer píše:
01 bře 2018 11:48
Nech je uplne vedle sebe... pokud máš i vetsi kvetnik tak klidně dej rozestup 20 cm, pokaždé se to chová jinak. Pokud je dáš tesne, chová se to jako jedna rostlina, pokud dále, chovají se jako 2 rostliny.

Moc dík. Teď v tom mám (zatím než se zas dočtu něco matoucíhi) jasno. :thanx: :wave:

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5418
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9091
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Potřeboval bych poradit s počtem sazenic.

Příspěvekod Tea Racer » 01 bře 2018 19:25

Vyzkoušej to. Já pěstuji i ve velmi malých kvetnících, malokdy prokoření komplet! 3,5 l a 6,5 l. Ono i v 20 l kvetníku bude koren u steny nebo na konci, ale hustota a celkový objem bude jako v malém. Moruga byla rok v 0,5 l, ted v 1,5 l mela pres 2 metry, pestovaná v byte, viz. mé vlakna s fotodokumentací. Je to na Tobě...


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů