Hydroponie a bylinky

Vše o hydroponickém pěstovní, v živném roztoku
Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Hydroponie a bylinky

Příspěvekod Klocek » 15 úno 2018 11:59

takovou krabičku získáš koupi nanukového dortu D,Orte či jak se to jmenuje. Obsah sníš, daruješ, nebo vykipeš. Do víka otvor a do otvoru kelímky od malých jogurtů. Ty kelímky provrtat.... Nemám ale tušení, jestli bude stačit hloubka.

Možná by se dala použít i 2L pet láhev.

K tomu hnojivu. Což takhle namočit substrát s hnojivem na 6týdnů. A tu vodu vyceckat do nádoby a použít pro vodopěstění?

K tomu rokwoolu. Prodává se v každých stavebninách celá deska různých tlouštěk. Rozměr je většinou 0.5m x 1m. Dá se to krájet nožem podle nějaké latě.Tady je náhodný odkaz https://www.e-stavebniny.cz/rockwool-fa ... 002747.php . Někdy ve stavebninách mají bazar,nebo roztržený obal a prodávají to ve slevě a po kusech. Tabulka pak vyjde na dvacku a je z toho mnohem více sadebních kostek.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Hydroponie a bylinky

Příspěvekod Lexter » 15 úno 2018 12:03

Klocek píše:
15 úno 2018 11:59
takovou krabičku získáš koupi nanukového dortu D,Orte či jak se to jmenuje. Obsah sníš, daruješ, nebo vykipeš. Do víka otvor a do otvoru kelímky od malých jogurtů. Ty kelímky provrtat.... Nemám ale tušení, jestli bude stačit hloubka.

Možná by se dala použít i 2L pet láhev.

K tomu hnojivu. Což takhle namočit substrát s hnojivem na 6týdnů. A tu vodu vyceckat do nádoby a použít pro vodopěstění?

K tomu rokwoolu. Prodává se v každých stavebninách celá deska různých tlouštěk. Rozměr je většinou 0.5m x 1m. Dá se to krájet nožem podle nějaké latě.Tady je náhodný odkaz https://www.e-stavebniny.cz/rockwool-fa ... 002747.php . Někdy ve stavebninách mají bazar,nebo roztržený obal a prodávají to ve slevě a po kusech. Tabulka pak vyjde na dvacku a je z toho mnohem více sadebních kostek.
Nu, rozhodně to neber jako kritiku, ale mám pár výhrad k jednotlivým bodům.

1) Když se to najde zadarmo... Když ne, samozřejmě se musí koupit, jasně.
2) Jistě, dala, jen je hodně vysoká a když jde o test... Spíš mi jde o to zda to vůbec bude růst než o nějaký výnos.
3) Rozhodně ne, to by se zkazilo natošup a neměl bys vůbec kontrolu nad tím co by to obsahovalo.
4) Stavební rockwool je krajně nevhodný. Je impregnován proti vlhku (opak agro verze) a napuštěn kdejakým svinstvem proti plísním apod. Ale ano, jedná se o totožný materiál.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Hydroponie a bylinky

Příspěvekod Klocek » 15 úno 2018 13:37

2.Vysoká je a dá se seříznout

4.Dobré vědět

Uživatelský avatar
komar
Stálý člen
Příspěvky: 95
Registrován: 12 pro 2016 15:45
Reputace: 77
Obrázky: 0
Bydliště: Zlín

Re: Hydroponie a bylinky

Příspěvekod komar » 15 úno 2018 14:40

Jak píše Lexter, stavební RW rozhodně nebrat. Jedna pěstební kostka z growshopu stojí 1 korunu. řekl bych adekvátní investice.

Ohledně výšky rezervoáru bych volil raději vyšší. Části kořenů nad hladinou budou přijímat kyslík.
Loni jsem měl 30l bubbler z kýblu od barvy a v něm 1 rajče a 1 papriku. Na konci sezóny byl kořenový bal přes celý kýbl.
Jel jsem to venku, než jsem vychytal izolaci a to, že musí být RW kostka důkladně zakrytá keramzitem tak jsem docela bojoval s řasama.

U bubbleru to bylo ještě OK, ale měl jsem k němu navíc testovací vertikální drip system na bylinky a rajčata. U něj mi řasa postupně ucpala jak hadičky, tak i medium a pokus na ní vyhořel.

Uživatelský avatar
Ondřej Liška
Stálý člen
Příspěvky: 117
Registrován: 14 zář 2017 20:04
Reputace: 147
Obrázky: 0
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Hydroponie a bylinky

Příspěvekod Ondřej Liška » 15 úno 2018 15:59

Klocek píše:
15 úno 2018 11:59
takovou krabičku získáš koupi nanukového dortu D,Orte...
Nezlob se, ale celej tvůj příspěvek je snůška blbostí. Takhle jednoduše hydro nefunguje.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Hydroponie a bylinky

Příspěvekod chris » 15 úno 2018 16:50

ad 3) mno...třeba pro lekníny by to při solidní dávce štěstí mohlo fungovat, dole smrduté bahínko, nahoře rostlinná lodička :-)

btw, ono se v hydru dá (přinejmenším částečně) hnojit i organickými hnojivy, ale před každým, komu by to dlouhodobě fungovalo se rád hluboce pokloním, znamená to mít nesmírně kvalitně vyvinuté společenství těch správných mikroorganismů v celém systému, jejich správný vzájemný poměr a schopnost to tak dlouhodobě stabilně udržet.
A pokud už by člověk shodou náhod měl takové podmínky a schopnosti, tak by imho byla vyloženě škoda nezapojit do cyklu i rybičky a neudělat aquaponický cyklus, při takové míře schopnoti kočírovat biologické děje by neměl být velký problém udržet zapojené akvárko po velkou většinu času i krásné a čisté napohled ;-)

Klocek
Stálý člen
Příspěvky: 88
Registrován: 18 črc 2017 08:44
Reputace: 14
Obrázky: 0

Re: Hydroponie a bylinky

Příspěvekod Klocek » 15 úno 2018 18:02

Ondro, nezlobím se. O HP nevím nic. Jen jsem reagoval na to, kde vzít takovou krabičku, jak má Lexter od Arielu. Nanukáč jí kdekdo a petky má taky kdekdo. RW jsem už uznal za blbost. Nicméně se bavíme o bylinkách. Salát má kořenový bal opravdu asi tak ten litr. Rajčata a papriky mají kořeny na 15L klidně(jak které odrůdy)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Hydroponie a bylinky

Příspěvekod chris » 15 úno 2018 18:44

jj, je dobré když krabka trochu respektuje typickou hloubku kořenového systému toho kterého druhu rostliny plus mít dostatečný objem na životní cyklus nebo alespoň jeho významnou část, aby tam člověk nežbryndal co pár dní a bylo to skutečně v maximálně míře samoobslužné. Nebýt toho, tak např. pažitku bych býval měl už loni v mém statickém polohydru, ale nebudu jí trápit v nedostatečné hloubce, ona by to nějak dala, ale nebylo by to ono. Salát a podobné bylinky kde cílem je konzumace čistých listu, s mělkými kořeny, jsou na plně hydro metodu optimální, člověk nemusí vytvářet žádná vysoká plastová sloupoví a sklízí to čisté :-)


Zpět na „Hydroponie“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti