TerasovaSahara 2017

Naše pěstitelské snažení v roce 2017
Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod Kendy » 22 čer 2017 20:05

A ještě dodám. U jalapenos nastupuje technická zralost hodně brzo a mají relativně (v porovnání s jinými odrůdami) malý rozdíl mezi technickou a botanickou zralostí.

Ty dozrálé do finální barvy mají plnější chuť. Možná jsou i o trošku sladší. Ale zase až tak se to od technické zralosti neliší. Proto je to tak oblíbená odrůda u těch, co se tím živí. Sklízí rychle (brzy), kytka se "nadechne" a nasadí na další úrodu.

Pokud se na plodu objeví první znaky strupovitosti, tak je už v technické zralosti. Různé odrůdy jala trpí strupovitostí různě. Telica třeba málo, Farmers opravdu hodně. U těch co jí trpí málo, tak se může objevit o něco později.

Nicméně strupovitost není absolutně nijak na závadu. Je to přirozená vlastnost jala. Plody nejsou ničím nakažené, nebo nějak "špatné". Jenom to trošku blbě vypadá (pro někoho).

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 22 čer 2017 22:33

Dík a dík.
Ten popis palu "...pálí hlavně vpředu. Na rtech a vpředu na jazyku. Je to trošku jiné, než u chinnesek..." sedí jak poklička na hrnec.
Strupovitost: jasně, jala fotky, včetně farmers, jsem viděl už v prvních dnech co jsem sázel, s tím se počítá.

Ono je asi čas se přiznat k tomu, co jsem si vlastně před (bez pár dní) 3 měsíci dal ako původní finální cíl, když jsem uvažoval že něco zasadím. Říkal jsem si, že když už tak už, že si nastavím laťku vysoko a v rámci jedlého balkonu si "vypěstuju" salsu verde.
Mno úplně to nedopadne, v mezičase jsem zjistil že mochyně reálně není samosprašná, takže v rámci velmi omezené prostoru terasy a limitu počtu rostlin dostali přednost jiné rostlinky, salát, další chilli a další rajčata (ty budou těžké překvapení, o darovaných prý keříčkových sazenicícíh vím jen to, že to byli velmi chutné a nikoliv úplně běžné plody.... inu, o jednom už vím určitě že není keříčkové, včera mne donutilo vyměnit mu 90 cm tyčku za 150 a komplet ho převázat (grrr..), snadno tu původní tyčku přerostlo a bude to horší :-O

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 23 čer 2017 21:27

Uf. Došlo na to čeho jsem se už několik dní obával. Jednak rajče san marzano v těch 5,4 l substrátu pomalu prohrávalo boj o vápník, na list už jsem fakt víc dávat nechtěl, a pak a hlavně, spotřeba vody v těch malých samozavlažovácích a z toho plynoucí frekvence zalévání byla neúnosná. A taky jahody už si hodně říkali o nějaký větší květináč a tím pádem jiné místo.
Takže přesazování rajčete na vrcholu sezony (výšca cca 1,7 m, více výhonů, 30+ už dost velkých plodů, spousta vijanů a květu). A tím pádem vynuceně taky to květoucí plodící jala. Blbej nápad, já vím, ale nešlo to jinak. Nebýt to sazenice předskokanky na kterých se učím, tak jim to neudělám.
Mno, vídím to tak 50/50. Jala by to snad dát mohla, neměla tak hodně prorostlé kořeny knotem a vzduchovými otvory. Ovšem jak se jí bude líbit že musí být otočená o 180° jinak ke slunci než byla zvyklá...
San Marzano to imho spíš nedá, extrémně prorostlé kořeny předělem k rezervoáru, musel jsem jich orvat moc, pak taky při manipulaci jsem asi nalomil hlavní výhon, jak jsem hlídal korunu tak jsem přecenil mírů zdřevnatění u země. On je zázrak že jsem neurval žádný plod, na takovýhle zběsilý operace by byl potřeba tým tak 3-4 asistestentů-podavačů-přidržovačů-podsunovačů-... Ale ono to stejně muselo nastat, celý dostupný prostor byl vyplněn hlavně kořeny, substrát se vyskytoval už jen místy.
Fotky jsem nedělal, na to jsem neměl ani sílu, ani morál, ani dostatečný počet chapadel.

Mno nic, ještě to za chvíli trošku zaleju s humátem, zítra ráno a posléze tak někdy v neděli k večeru se ukáže jestli pacienti přežijí, nebo z nich budou zombie, nebo jestli to byla řezničina za kterou by mne vyhodili i z pitevny.

Uživatelský avatar
matoha
Stálý člen
Příspěvky: 1321
Registrován: 21 čer 2016 17:16
Reputace: 564
Obrázky: 0
Bydliště: košice.pre niekoho je to už predná ázia prípadne ďaleký východ :)

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod matoha » 23 čer 2017 21:39

a tie samozavlažovacie kvetináče či truhlíky sú na papriky či paradajky naozaj vhodné?veď je jasné že korene časom prerastú až dole do tej vody.podľa toho čo pozorujem je najlepšie pestovať v nádobách s dierami a bez podmisky
2019 2018
2017 2016
ak mi niekto chce napísať poprosím radšej klasickú správu lebo čet cez mobil nevidím a cez pc tu skoro nechodím.ď ;)
:rollbaby:

Uživatelský avatar
JurassicChilli
Stálý člen
Příspěvky: 920
Registrován: 26 úno 2016 14:23
Reputace: 583
Obrázky: 0

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod JurassicChilli » 23 čer 2017 22:21

Rajčiak ti prežije určite. To je úplný nezmar. A mohol si ho zasadiť tak o 10 cm hlbšie. Pustil by nové korene zo stonky. Ja som pred pár dňami vyštipoval zálistky z pazúch listov a našiel som tam jeden už hodne prerastený, ktorý začínal kvitnúť. Bolo mi ho ľúto vyhodiť, tak som ho len tak pokusne pichol do zeme v kvetináči. Asi dva dni bol zvädnutý a už sa začína narovnávať, takže už postupne zakoreňuje. To znamená, že rajčiak si rýchlo vytvorí nové korene, keď príde o staré. Trochu ho to zdrží, ale prežije.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5420
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9091
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod Tea Racer » 23 čer 2017 23:35

Rajčata jdou v pohode v samozavlažovacích truhlících... pestuji to tak roky... mimochodem i chilli, ale tam to chce jistou opatrnost a cvik.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 25 čer 2017 14:18

Jednak reportuju že ani jeden pacient neumřel hned po operaci :-)
V zóně intenzivní peče zatím jala shodila většinu květů, ale pár jich drží, a nové zdá se neusychají nijak víc než předtím. Plody drží :-)
Rajče se zatím tváří, že si přesazení ani nově vzniklého "kolena" na hlavním stonku ani nevšimlo, plody drží :-)

A takový dotaz: taky se u vás projevuje chroustkový rok? Tady u mne se těch pro ně bezpečných cca 20 minut za soumraku, mezi jiřičkami ve dne a netopýry v noci, kdy chroustci vystartují a honemhonem hledají "kam s ním" :-) projevuje jako nepřetržité bubnování do oplechování balkónů a střechy všech domů okolo. Naráz jich člověk jedním pohledem vidí tak 20.
Tak jen doufám že truhlíky na terase pro ně nebude preferované místo k obživě a k nakladení vajíček, že jim nevyhoví malá hloubka substrátu?

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara

Příspěvekod chris » 26 čer 2017 19:07

Dnes jsou to právě 3 měsíce, co mne napadlo že bych mohl něco zasít a šel jsem zkoumat do kuchyně kořenky....

...a dnešní stav je pro mne stále poněkud neuvěřitelný :-)
39493
39492
39489

Opozdilec, jedna z italek, myslel jsem že semínka už nevyklíčí a vysypal kokosák k sazenici jala a o pár týdnů později se nestačil divit, tak dostala při posledním přesazování vlastní květináček.
39491

Jala po přesazení neprotestuje :-)
39490

Takže se nedalo odolat - 2. plod sklizen.
39488


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2017“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů