Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Uživatelský avatar
Maxim
Stálý člen
Příspěvky: 150
Registrován: 23 zář 2011 23:00
Reputace: 73
Obrázky: 0
Bydliště: España

Re: Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Příspěvekod Maxim » 07 zář 2016 21:25

Jeste existuje jedna moznost jak urychlit dozravani, vyuzit ethylenu co produkuji banany. Je to metoda velmi stara, moje babicka kdysi davala nedozrala zelena rajcata spolu s jablky do krabice na dozrani. Jablka taky produkuji ethylen ale banany jsou mnohem lepsi.
Tea Racer: u rajcat to funguje tak, ze plod doroste a rostlina ho ,,odpoji,, Pak teprve zacne dozravat. Kupodivu to byla dlouho otevrena otazka a nevedelo se, jak to vlastne je. Jak je to presne u paprik nevim, kazdopadne ze dusik komplikuje dozravani tak to znam :-)
O

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Příspěvekod Kendy » 07 zář 2016 22:24

Maxim píše:Jeste existuje jedna moznost jak urychlit dozravani, vyuzit ethylenu co produkuji banany. Je to metoda velmi stara, moje babicka kdysi davala nedozrala zelena rajcata spolu s jablky do krabice na dozrani. Jablka taky produkuji ethylen ale banany jsou mnohem lepsi.
Tea Racer: u rajcat to funguje tak, ze plod doroste a rostlina ho ,,odpoji,, Pak teprve zacne dozravat. Kupodivu to byla dlouho otevrena otazka a nevedelo se, jak to vlastne je. Jak je to presne u paprik nevim, kazdopadne ze dusik komplikuje dozravani tak to znam :-)
Jo... Ethylen (po novu Ethen) urychluje dozrávání. Vyzkoušel jsem..

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Příspěvekod Scoville heat unit » 07 zář 2016 23:19

Ethylenový urychlovač dozrávání utržených papriček funguje, to jsem vyzkoušel už vloni. Nezralé papričky spolu s jablky zavřít do igelitového pytlíku a papričky nádherně dojdou. Také prý funguje metoda vytrhnutí celé rostliny i s nezralými papričkami a zavěšení kořenem vzhůru třeba v garáži. Papričky prý čerpají živiny z rostliny a dojdou. Letos ale otázka stojí jinak. Rád bych, aby papričky co nejvíce uzrály ještě na rostlinách. Co pro to mohu udělat? Podmínky mám výborné - terasa je orientována jižním směrem, dnes asi 10 h slunečního svitu, teplota nad 30°C. Současný výhled na konec léta / začátek podzimu je více než dobrý. Protože mám ale i dlouho dozrávající druhy, byl bych rád, aby rostliny upřely síly směrem na dozrávání stávajících papriček. Jak jsem pochopil z Vašich reakcí, za které jsem vděčný, jediný způsob je zaštipování rostlin a otrhávání nových květů a plodů. Což bude v případě mé džungle výkon náročný fyzicky i časově. Každopádně ještě jednou dík za rady. :tiphat:

Scoville heat unit
Stálý člen
Příspěvky: 249
Registrován: 19 čer 2014 16:40
Reputace: 113
Obrázky: 0

Re: Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Příspěvekod Scoville heat unit » 20 zář 2016 10:32

Vrhl jsem se se zahradnickými nůžkami a bušícím srdcem na džungli na terase. Pryč šly všechny květy, vrcholy kytek, konce větví a větviček, větve bez plodů a i část listů. Bohužel padlo i pár papriček, ale myslím, že to bylo v mezích povolených ztrát. Zde je výsledek:

34776

34777

34778

S odstupem týdne se mi zdá, že zásah byl na místě. Všechny kytky přežily, papričky rostou a zrají rychleji (stále hnojím dvousložkovým Kristalonem Zdravé rajče a paprika).

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Příspěvekod Erben61 » 20 zář 2016 12:46

:respect: Bojujeme s tím všichni, myslím, žes udělal co šlo, odlehčil a prosvětlil jsi kytky. A teď bych se vrhnul na tu věc, jak udělat z balkonu-terasy zateplenej foliák. :dunno: Výhled počasí je stále ještě příznivý, ve foliáku bych se toho neobával. Já například řeším, co vyvedou papriky když je přesunu do indooru. Chtěl bych pár kytek nechat né klasicky přezimovat, tím že je zastřihnu atd .atd, ale nechat je růst přes zimu. Držím palce chlape a zdravím. :thumbup: :tiphat:
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

Uživatelský avatar
wlasta1
Stálý člen
Příspěvky: 579
Registrován: 07 led 2015 05:35
Reputace: 266
Obrázky: 0
Bydliště: Hradec Králové

Re: Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Příspěvekod wlasta1 » 20 zář 2016 12:58

Musím souhlasit s Erbenem. Udělal jsi maximum a věřím, že budeš odměněn!

pete47
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 03 srp 2015 09:55
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Příspěvekod pete47 » 25 zář 2016 13:33

To dozrávání s těmi banány nebo jablky v jakém poměru se to dává kolik ks. chili a kolik ks banánů

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Urychlení dozrávání plodů (papriček)

Příspěvekod Kendy » 25 zář 2016 13:57

pete47 píše:To dozrávání s těmi banány nebo jablky v jakém poměru se to dává kolik ks. chili a kolik ks banánů
Moc ne. Dával jsem do větší misky (tak 20-30 jala) 2 -3 menší jablka. Pro větší efekt jsem pak celou misku dával do nějakého mikrotenu, nebo něčeho podobného neprodyšného. V takovém případě je to potřeba hlídat a alespoň jednou za dva dny to z toho sáčku na půl dne, na den, vytáhnout. jinak se ti tam zapaří. Záleží na okolní teplotě a na množství. Když toho bude hodně, tak nech plody dýchat častěji.

edit:

Tady je moje stará vlákno a stránka s obrázky (dole) misek s paprikami před a po dozrání doma. Mrkni...

co-jsme-vypestovali-v-roce-2015-f124/topic3955-64.html


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů