Žloutnutí listů a černající okraje

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
Therbon
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 01 bře 2022 21:59
Reputace: 0
Obrázky: 0

Žloutnutí listů a černající okraje

Příspěvekod Therbon » 15 dub 2022 09:59

Zdravím všechny,

chvílema jako začátečník si začínám říkat, že pěstování chilli přece jenom je věda, protože už jsem se ztratil mezi všemi těmi projevy, kdy rostlina dává pokaždé najevo něco jiného. :bashead: Aktuálně mám problém s rostlinou Aji Guyana. Minulý týden jsem je přesazoval do většího květináče, do substrátu floria na rajčata a papriky, protože měli problém se živinami a před tím jsem je rozumně hnojil a taky dostali wuxal, protože jim chyběl hořčík. (cca 2 týdny zpět) Teď na jedné rostlině začali dost rapidně žloutnout až černat novější listy a vůbec nevím co s tím. Má někdo zkušenost?

78099
78098
78097
78096

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3659
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí listů a černající okraje

Příspěvekod MartinS » 15 dub 2022 19:55

To vypada jako deficit buhviceho. Hnojis i normalne nebo jen ten wuxal? Btw wuxal doplnuje vapnik a ne horcik. + ma nejaky dusik tusim jeste. Takhle velke kytky uz vyzivu potrebuji. Jen presazeni nemusi stacit i kdyz je substrat "predhnojeny"

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Žloutnutí listů a černající okraje

Příspěvekod Bonebreakers » 15 dub 2022 21:47

Co s tou Guyanou děláš fakt netuším, ale spodek rostlinky je divně natáhlý, až ten vrcholek je ok. Ty Ajiny většinou potřebují dost dotovat hnojivem. Dávám foto do jakým rozměrů a jak bude vypadat v době, kdy začnou dozrávat plody. Rostlina má cca.130 cm a je stažená dohromady konstrukcí z bambusových tyček (zvětšit fotku na full). Ta Guyanna vytváří spousty malinkých větviček, je to taková zmatená spleť (pozor mají tendenci se dost lámat). Tahle chilina by měla být blbuvzdorná, roste to v podstatě jako plevel, fakt netuším co jsi s ní udělal. Za mně doporučení - hlavně přesadit do většího, alespoň 10-15 litrů a přihnojit vč. mikroprvků. To "natáhnutí" asi nedostatečné světlo, možná. Ono by se to mělo časem srovnat, stačí ji jen nechat růst a dát jí prostor na světle.
Aji Guyanna - asi takhle, spodní foto cca. měsíc od zasazení a to byla hnojena minimálně tedy skoro vůbec, protože substrát je už předhnojený (Rašelina Soběslav Zahradnický substrát B s aktivním humusem )
Spoiler!
7605572810
Naposledy upravil 3 dne Bonebreakers; celkem upraveno 16x.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3659
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí listů a černající okraje

Příspěvekod MartinS » 15 dub 2022 22:12

Nebo takto :-) s tou samou Aji v roce 2020. Vyvazoval jsem to pak hodne. Kazdou vetev prakticky vazacim dratem. Dost fouka v 5.patre.
68935

Therbon
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 01 bře 2022 21:59
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí listů a černající okraje

Příspěvekod Therbon » 16 dub 2022 00:02

Upřímně vám oběma moc děkuji za poznatky a fotky.

Hnojim i normálně, wuxal jen dodatečně, měl by obsahovat nějaké menší množství hořčíku. Asi jsem to ale hnojil málo, podle toho co píšete, jestli má ta kytka takovou spotřebu.

Na fotkách vypadají úžasně. Vůbec nemám páru proč ty moje se tak vytáhly, doufal jsem, že je to v pořádku, i když se mi zdál rozestup mezi listy a tak hodně divný. Přesadím je teda a budu se je snažit poctivě a pravidelně hnojit, nebudu se toho tolik už bát. Snad se to spraví a i ty listy přestanou odpadávat. Ještě jednou moc díky.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3519
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3659
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí listů a černající okraje

Příspěvekod MartinS » 16 dub 2022 09:13

Ajiny se umi hrozne tahnout. Udrzet je male, je skoro nemozne. Musel bys nejak hodne zastrihavat. Ale ono by to nemuselo pomoci. Mnohe z nich ma deficit vapniku i pri rustu. Ne jen pri plodech kde se pak muze objevit sucha hniloba. Take hodne piji. Je dobre mit finalni kvetinac alespon 15l, ale spis vice. Ten muj na fotce je 56l textil. Protoze obalene 180cm koste to pak vypije za den ( tech 15l)

S tim hnojenim - ano, ale vzdy s mirou.
Ty zlute list. Na chlorozu z prelivani me to neprijde. Opravdu bude stacit tedy zacit mene hnojit. Jinak nekdy se kytky extremne tahnou kdyz nemaji dost svetla nebo kdyz je spatne PH zalivky a pak i substratu.
Aji se ale vzdy potahnou vice nez treba nejaka Chinenses (treba Habanera a pak silnejsi)

trewis7
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 17 led 2021 14:27
Reputace: 824
Obrázky: 0
Bydliště: Milevsko

Re: Žloutnutí listů a černající okraje

Příspěvekod trewis7 » 18 dub 2022 23:31

No já mám přesně to iste na 3ks guyane ale zatím jsem v klidu uvidíme až půjdou ven jestli se srovnaji...

Therbon
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 01 bře 2022 21:59
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Žloutnutí listů a černající okraje

Příspěvekod Therbon » 19 dub 2022 06:59

U mě to už ustalo, do teď nechápu tu černou barvu, ale stálo to asi tři nebo čtyři dolní listy a byl klid. Pohnojený ty ajiny byly, takže jsem je pak ještě zalil vitality komplexem a super. Nahoře už se krásně košatí, kvetou a rostou, větví se, takže mám radost a do konce týdne je přesadím do 20l, stejně jako zbytek kytek, a snad už i bude teplo, abych je víc zvykal na sluníčko. V květnu už snad zůstanou na balkoně. Takže ještě jednou moc díky všem, pro příští rok budu moudřejší.. :)


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti