TerasovaSahara - 2021

Naše pěstitelské snažení v roce 2021
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 18 črc 2021 13:17

Vybrat jen 2 odrůdy z baccatum je strašně těžké, sám se s tím každoročně peru, baccatum jsou moje jasné favoritky. Jak kvůli chuti která mi hodně vyhovuje, tak kvůli typickému palu který je pro mne tak akorát. Mít trošku víc místa, tak hned přidám další 2-3 odrůdy které už jsem měl a jen těsně neprošly do A-teamu. A několik dalších kandidátek co mi třeba při prvním pokusu v minulých letech nevyklíčily.
Což oboje mohla být/byla totální náhoda, jsem většinou nucen rozhodovat jen dle jedné kytky a jedné sezóny, a to může být třeba co se týče úrodnosti, vitality kytky na danné pozici,... naprostá náhoda a tím pádem chybný úsudek.

Ale ok, zkusím pár poznámek z hlavy:
Lemon Drop - výnosná, chuťově výborná, typově NEsladká baccatum, pro moje využití ji dávám typicky jednou za dva roky.

Aji Mango - moje referenční kytka co se baccatum týče, se kterou se kandidátky na A-team musí porovnávat. Btw, u mne je to každoroční přesev a nemůžu vyloučit že tahle genetika je u mne už pár let maličko šmrcnutá s Lemon dropkou. :)

El Oro de Ecuador - chuťově ještě lepší než Aji Mango, ale (u mne) s o poznání menším výnosem.

Aji Strawberry (Drop) - výnos prima, ale u mne o maličko méně intenzivní a/nebo né tak čistá chuť než chci od stálých členek A-teamu. U mne jeden z náhradníků A-teamu.

Aji Pineapple - platí totéž co u strawberry.

Aji Amarillo (a její varianty) - chuťově by u mne byla jasný člen A-teamu, ale bohužel v mých podmínkách má problém stihnout dozrát hlavní úrodu pokud příroda nedopřeje pěkné babí léto. Příští sezónu jí asi zkusím dát jednu ze dvou nejvíc osluněných pozic (byť se tam svojí typickou výškou moc nehodí, je tam velmi omezená maximální možná výška kytky).

Aji Golden - mám letos prvně, výnosově i chuťově to zatím vypadá hodně dobře. Proti typickým baccatum má slabší pal, což může být výhoda i nevýhoda, záleží na plánovaném využití.

Jamaican(Nepalese) Bell - spolehlivý pracant, úrodná, chutná, díky velikosti plodů velmi pohodlná na zpracování úrody (při stejné váze jsou to jen desítky a nikoliv stovky plodů), jediné s čím u ní mám trošičku problém je, že na konci sezóny při dozrávání finální várky úrody už je trochu za hranou maximální výšky kterou mám k dispozici.

Aji Guyana - chuťově výborná (ochutnával jsem tuším od Petra Poláška), na první pokus mi někdy loni nebo předloni nevylezla, příští sezónu dostane druhou šanci. Teoreticky kandidát na A-team kvůli chuti.

Malawi Piquante (alias Peppadew™) - chuťově parádní, minimální pal, výnosná, využití "pro celou rodinu", byla by v A-teamu ale musel jsem jí vyřadit protože je pro moje podmínky koncem sezóny prostě už moc vysoká.

a našlo by se minimálně několik dalších (třeba taková Aji Fantasy, Bishop's Crown,...) které jsem měl příležitost minulých v letech ochutnat na srazech a hodně mi sedly, ale na ně ještě nevyšlo pěstební místo...

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod vsezved » 18 črc 2021 13:53

S menším palem mohu ještě doporučit Aji white fantasy. Chuťově je super, extra výnosná a jemnopalka. Mám ji hrozně rád i jako sušenou. Ta chuť u sušené je mimo sezonu stejně dobrá jak u čerstvě, ale žádné brutální pálení se nekoná. Sušená ideálně ne na jemno namletá, ale na větší,hrubší kousky.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod radkiii » 19 črc 2021 08:37

Chlapi díky moc. Síce ste mi zamotali hlavu viac ako som mal predtým.. :D Láka ma nechať len jednu pozíciu na nejaký superhot, nech je pal do omáčok a zvyšok viac Ajín, ale to miesto.. :dunno:

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 19 črc 2021 18:13

Chtěl jsem si dneska odpoledne dokoupit hnojivo na druhou půlku sezóny a doplnit zásoby pro začátek dalšího roku, tak jak to mám ve zvyku každý rok. Mno a dost jsem se nas.al když jsem zjistil že moje oblíbené anorganické vodorozpustné hnojivo bylo už pár měsíců v doprodeji a ke dnešku už definitivně skončilo. Kurnik práce, sotva člověk definitivně odladí nějaký systém a najde si optimální jednosložkovou vodorozpustnou anorganiku (především co se poměru NPK-Ca-Mn týče) se kterou si vystačí (v mixu s organikou) po celou sezónu, tak mu to přestanou vyrábět/prodávat.
Nouzově jsem to pořešil jedním balením klasického dvousložkového kristalonu, ale tyhle maloobchodní marketingové hrátky mne fakt nebaví.

75020
Kvete česnekova širokolistá pažitka, neklamný to každoroční příznak toho, že se sezóna přehoupla do druhé půlky.

75021
Až dosud zcela vyrovnaný souboj chinesek o světlo začíná mít zajímavý vývoj, Margariteno to má ke světlu přecijen o něco blíže, tak roste do šířky aby ho co nejvíc zabrala pro sebe, CGNka na to reaguje rychlejším růstem do výšky. Margariteno už jsem musel začít vyvazovat. A obě už pěkně nasazují plody. :)

75022
Co se rajčat týče, tak The Wall je prakticky dostavěn, :) všechny odrůdy už dosáhly maximální dostupnou výšku. Takže nastává okamžik v sezóně který nemám zrovna dvakrát v oblibě, začít kytky omezovat a vymezovat, tj. zaštípovat shora, nemilosrdně ustříhat všechny čouhající výhony (které by se pak stejně pod tíhou plodů zlomili), a taky začít postupně prosvětlovat odspodu.
Dobré je, že co se prosvětlování týče, tak na to dojde až teď, v první půlce roku jsem mohl nechat listy i těsně na/nad povrchem substrátu, na to že docela pršelo tak rané plísně kytky ubránily parádně.

75023
Jsem hodně rád že jsem letos impulzivně v rámci dosevu dal (po pár letech) opět nějaké Japapeňo (Maylon). Takže jsem si ověřil a znovu připomněl proč u mne na JZ pozici nemají smysl, v konkurenci s baccatum nemají šanci, a i když ke dnešku maylonka plodí docela hezky, tak postupně mizí v záplavě výhonků sousední ajiny (a to i přesto že měla výhodu krajní pozice). :D

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 21 črc 2021 11:40

Opylovače na kytkách sice letos vidím minimálně, ale v posledních dnech nejsou úplně brutální vedra, takže to kytky v pohodě zvládají samosprašně. :) A tím jak se tvoří více plodů, tak mají kytky už zase trochu hlad, na listech cca poloviny kytek (raj. i pap.) se začínají objevovat lehké náznaky všemožných nedostatků. A navíc v předpovědi není další 2-3 dny žádný déšť. Ideální to okamžik na aplikaci příkrmu vápník+mikro na list, odpoledne ho dostanou všechny kytky.
Bude to letos sice už čtvrtá aplikace na list, ale reálným účinkem to bude teprve třetí. Když jsem dával tu poslední (někdy před pár týdny), tak 3-4 hodiny poté přišel vydatný déšť a kytky kompletně opláchnul, z té dávky neměly šanci vstřebat prakticky nic.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod petr.polasek » 21 črc 2021 12:08

Taky jsem teď dával, kytky jsou hladové. A ty deště krmení dost komplikují.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 22 črc 2021 22:57

Konečně letos dorazili opylovači. Včera podvečer jsem zahlédl prvního čmeldu průzkumníka, a dneska už byly terasové kytky v jejich stále trase, průběžně tu poletovali dva až tři naráz. :)

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: TerasovaSahara - 2021

Příspěvekod chris » 24 črc 2021 19:18

Bohužel nepřiletěli jenom opylovači...
V posledních několika dnech se mi nějak nepozdávala heirloomka Peperoncino, semtam shodila menší plod a několik dalších jich mělo tendenci k žloutnutí a zasychání počínaje od okvětních plátků a stopky. Říkal jsem si jestli to není výživou, ale furt mi to bylo podezřele povědomé. Ale žádné škůdce jsem neviděl. Typický projev takto nějak:
75169

...mno a dneska brzy ráno, v šikmém raním slunci, už nešly ty první pavučinky (a drobné bílé body co se po nich pohybovali) přehlédnout.
Inu dobrá, doufám že si vystačím jenom s nimbovým extraktem (a nějakými těmi náhodnými venkovními predátory) jako každý rok.

A definitivně se mi potvrdilo že právě tahle pěstební pozice je u mne nejvíc na ráně, každoročně na ní přistanou přes střechu navátí škůdci jako první (návětrná strana, druhá pozice v pořadí, zřejmě se tam dělá zpětný vzdušný vír "zabalák" který usadí to co přiletí právě na zde rostoucí kytku).
Že tam nemám dávat chinesky už vím z předchozích let (jejich krabaté mladé listy jsou ideální úkryt pro mšice), anumky tam odolávají nafoukaným škůdcům výrazně lépe. Ale v dalších sezónách budu muset i anumky průběžně hlídat častěji než letos.

Rajčata:
stále ještě nemám žádný dozrálý červený plod. :(
Ale je to na dobré cestě, typický stav vypadá nějak takto:
75168
75172

a když budu počítat i zeleně dozrávající odrůdy...
75167
tak už možná první dozrálé rajče vlastně mám. :D

Ajiny a chnesky:
na první probírku to ještě není, ale libí se mi co mají ke dnešku nachystáno.
75171
75170


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2021“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů