Žluté, skvrnité, opadající listy

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
chilmix
Stálý člen
Příspěvky: 291
Registrován: 30 kvě 2020 17:49
Reputace: 1011
Obrázky: 0
Bydliště: Mezi Brnem a Olomócó

Žluté, skvrnité, opadající listy

Příspěvekod chilmix » 03 črc 2021 16:42

Zdravím fórum,
rád bych věděl, co schází nebo přebývá přezimované Aji cristal. Občas zežloutne několik málo listů, většinou ve výšce kolem středu nebo níž, vrcholky jsou v poho a mají tendenci opadnout. Na jaře dostala čočku od mšic, kdy shodila celou násadu. (dá se říct stejné žloutnutí) Postřik Neemazal, výjimečně kopřiva, VK. Myslel jsem, že to poté přejde. No v mírném tempu to pokračuje dál, jen tahle jedna kytka. Pavučinky nevidím, nicméně mé oči rozhodně nejsou nejbystřejší. Čerstvě zlehka fiknuto opět Azalem. Hnojení krávogranule, hoštice, VK.
Díky za rady
74516745177451874520745217452274523

Uživatelský avatar
accuface
Stálý člen
Příspěvky: 825
Registrován: 01 led 2019 19:39
Reputace: 2824
Obrázky: 0
Bydliště: Olomouc

Re: Žluté, skvrnité, opadající listy

Příspěvekod accuface » 03 črc 2021 22:15

Tož kamaráde, mám úplně stejný problém jako ty. U několika rostlin se mi to projevuje stejně - listy zesvětlají, pak zežloutnou a nakonec zhnědnou a odpadnou. Rostliny jsem zkontroloval a žádného škůdce jsem nenašel. Po mém dotazu tady na fóru mi poradili, že mám přihnojovat a použít např.Vitality komplex. A to jsem měl substrát předhnojený na 6 týdnů a tohle rostliny začaly dělat po necelém měsíci. Tak už týden kytky dopuju a nepatrné zlepšení tam je, ale do ideálu to má daleko. Snad budeš mít více štěstí než já a problém bude mít pouze ta jedna kytka. Já jich takhle mám asi osm.

chilmix
Stálý člen
Příspěvky: 291
Registrován: 30 kvě 2020 17:49
Reputace: 1011
Obrázky: 0
Bydliště: Mezi Brnem a Olomócó

Re: Žluté, skvrnité, opadající listy

Příspěvekod chilmix » 04 črc 2021 11:13

Možný to je, že začíná chybět výživa, vytvořilo se poměrně dost květů. Tak přikrmím. Všechny ostatní kytky jsou teď v normě a když nebyly, tak žloutly, zesvětlaly celkově, prostě jinak. Tahle je jiná, furt něco. Když si pčiknu v domě ve druhém patře, na zahradě se nakloní na bok...je to herečka. Ale vypadá to, že papriček by mohla nasypat na můj vkus dost a to je hlavní.

MartinS
Stálý člen
Příspěvky: 3588
Registrován: 15 čer 2014 19:44
Reputace: 3856
Obrázky: 0

Re: Žluté, skvrnité, opadající listy

Příspěvekod MartinS » 05 črc 2021 14:05

Nebyly kytky nejak vice prelity nekolika desti nebo dele zalevany jen vodou? Tohle vypada na nedostatek vice veci.
Takto zlute listy jsem mel kdyz vice prselo nejaky rok zpet a neustale se kytky prolevaly, zacaly pak zloutnout i novejsi male listy.
Zacal bych mikroprvky spolu s nejakym zakladem, pokud tedy jiz nejake tve hnojivo veti objem mikroprvku nema.
Take bych si ohlidal PHcko, muze byt rozhozene.

Jinak hodne podobne "mapy" zespoda listu, zanechavaji svilusky (mysleno to hnede tecky ve shluku)

Uživatelský avatar
Chozee77
Stálý člen
Příspěvky: 1513
Registrován: 11 bře 2017 13:45
Reputace: 2847
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov 223m n.m.

Re: Žluté, skvrnité, opadající listy

Příspěvekod Chozee77 » 06 črc 2021 10:00

Ahoj.také se potýkám s tím problémem že mi pár rostlinek superhotů se zastavilo v růstu objemu a strácí pěknou zelenou barvu a zesvětlují se ...
Do světle zelené...
Měl sem je dost napadené mšice co si tam pěstovali mravenci..
Tak sem na ně asi před týdnem aplikoval mospilan...ten zabral,mšice zmizeli a mravenci se taky rozlezli ...
A včera sem je večer zkusil nakrmit na list wuxalem ..tak snad to zabere a zase se holky pekelné rozjedou...
Zajímavé je že to chytlo jen superhoty... Na ajiny, sladké nic...ty jedou pěkně...
Ještě mě napadlo jestli to není nějaká plíseň...???
Když sem se díval na ty tmavě hnědé flekatění na listu co pak za chvíli upadne...???


74565
Vyhodili ho z okna!!! Tůnu... Tůnu??? Tolik toho zas nebylo...🤟😎 Jára Da Cimrman

chilmix
Stálý člen
Příspěvky: 291
Registrován: 30 kvě 2020 17:49
Reputace: 1011
Obrázky: 0
Bydliště: Mezi Brnem a Olomócó

Re: Žluté, skvrnité, opadající listy

Příspěvekod chilmix » 06 črc 2021 20:48

MartinS: Pokud tam není škůdce, tak souhlasím s více prvky, že chybí. Poslední dny sype dost malých papriček, tak snad je to ten důvod, že se chce napapkat. Připomněl jsi mi, že jsem opravdu asi 2x za sebou nehnojil a zaléval jen vodou, pár malinkých lístečků taky zežloutlo. Já na ni zapomněl, měl jsem ji odloženou bokem. Takže tak. Zalévám každý den, v těch vedrech je dosucha, navíc při své výšce asi 110 cm s malým květináčem cca 5-6L - víc nemá.

Minulý rok mě tohle taky udělala, to jsem ale hnojil o hodně méně. Byly tam mšice a později třásněnky jestli pamatuju dobře. Letos měla mšice docela dlouho, ale jen decentně a v pohodě zelené listy, no až se mšic zbavila, tak tohle…Teď po pár dnech se žloutnutí rozmáhá docela rychle. V sobotu jsem dal zálivku VK, dnes jsem ji fikl wuxalem. Počkám myslím tak 2 dny a přisypal bych ještě VK. Nic jinýho nemám, už jen tekuté hoštice, slepičáky. Jinak dnes jsem našel několik kousků havěti na spodních listech (foto), ale nemyslím si, že by toho bylo tolik, aby se kytka rozsypala.

Chozee77: Tvé hnědé mišmaš fleky taky potěší…já to takové nemám z vrchní strany listu

74583745827458174580

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Žluté, skvrnité, opadající listy

Příspěvekod chris » 06 črc 2021 23:15

Ono mi všeobecně přijde že letos jsou ty hranice mezi "poněkud nedohnojená" a "poněkud přehnojená" kytka nějak blíže u sebe než je obvyklé. A ani se moc nedivím, kytky rostou-dospívají-kvetou-nasazují plody o překot, ony dobře vědí (délka dne atp.) že nemají času nazbyt. A tím jak mám 2-4-6, a v jedno případě i 8 kytek na jedné vodě do které jde i hnojivá zálivka, tak je to hodně dobře vidět.

Zrovna včera: doléval jsem zásobníky a na dvou bacatkách bylo vidět že už začínají mít zase hlad. Tak jsem to zalévání spojil se štědrým přihnojením.
Mno a dneska večer na to koukám: to co baccatum kytky srovnalo do ideálního odstínu je na vedlejší anumce (jala na stejný vodě) na horní hraně toho co už by brala jako přehnojení.
A chinesky ve vedlejším truhlíku (dostaly naprosto stejnou koncentraci a stejné množství) jsou dneska (po celodenním jasnu a teplotě okolo 30°) zcela zjevně lehounce přehnojené, klasická reakce poněkud moc velkým zkrabatěním listů plus lehce nerovnoměrným odstínem na listech v horním patře. Což se během 2-3 dní v pohodě srovná na standard, ale jednoznačně to pro ně byla už trošičku moc silná koncentrace.

Btw, tohle je jedna z výhod, ale i nevýhod, samozavlažováků. Člověk velmi rychle zjistí když udělá nějakou drobnější chybu ve výživě. Naštěstí se ale taky dá taková chybka celkem snadno opravit (pokud to tedy nebyla nějaká brutalita) lehkým naředěním vody v zásobnících. Ono totiž tím jak si touhle dobou už berou konce kořínků výživu přímo ze zásobní vody kam už prorostli (a nikoliv jen z půdního roztoku), tak jsou reakce kytek na změnu výživy v zálivce opravdu rychlé a hodně výrazné. Sice zdaleka né tak rychlé jako u některé z forem plnohodnotné hydroponie, ale furt o dost rychlejší než při pěstování v klasických truhlících/nádobách jen se substrátem.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů