Zkroucené listy sazeniček.

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
7ipx
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 23 úno 2018 17:00
Reputace: 12
Obrázky: 0

Zkroucené listy sazeniček.

Příspěvekod 7ipx » 23 úno 2018 18:12

Zasadil jsem semínka těchto třech druhů chilli a Thanksgiving, Zimbabve Bird a Filius Blue do rockwool kostek umstěných v minipařeništi. Vše vypadalo dobře rostlinky do dvou týdnů vyklíčily. Když se zkostek začaly linout kořínky přesadil jsem rostlinky i skostkami do kelímků s hlínou následně se rostlinkám začly listy kroutit směrem nahoru a jakoby mírně tmavly hlavně u Thanksgiving.
Teď popíšu celou situaci. Rostlinky i s kelímky mám umístěné mimo dosah slunečního svitu na ploše 60x30cm a osvětluji 2x TLED 26W Secret Jardin (6500K růstové) světlem od počátku asi 15cm od rostlin a poslední tři dny jsem zvětšil vzdálenost na 35cm z obav před spálením. Teplota je přes noc 20°C a přes den (13h. led světlo) 24°C. Při přesazování jsem intenzivně provlhčil substrát aby nevysál vodu z rockwool kostek. Od přesazení je 6 dní a zatím jsem nepodléval a nepřihnojoval. Prosím o váš názor či radu co by mohlo být špatně. Fotky jsou aktuální tj. 6-dní od přesazení. 45080 Thanksgiving.45082 Zimbabve Bird.
45081 Filius Blue.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Zkroucené listy sazeniček.

Příspěvekod chris » 23 úno 2018 19:03

15 cm bylo zcela jistě moc blízko pro 7200 lm (pokud specifikace výrobce odpovídá realitě). 35-40 cm vypadá pro prťata rozumně.

Ze vzhledu substrátu bych řekl brutálně přelitý. Poznáš to snadno, jednu vyklop a zjisti podmínky u dna kelímku. Najdeš-li bahínko, neváhej.

Taky by to, čistě teoreticky, mohla být reakce na herbicid či přehnojení té "hlíny", Co je zač ten substrát, výsevní říznutý perlitem nebo něco jiného?

7ipx
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 23 úno 2018 17:00
Reputace: 12
Obrázky: 0

Re: Zkroucené listy sazeniček.

Příspěvekod 7ipx » 23 úno 2018 19:37

Substrát mám hodně přelitý, ale bahínko u dna není. Substrát jsem použil od firmy AgroCS "univerzální substrát" ph5,0 - 7,0/N 0,8% / P2O5 0,1% / K2O 0,3%. Substrát jsem namíchal s perlitem. Mám tedy zkusit vysypat substrát z kelímků a nasypat nový méně vlhčený? Je tam navíc ta rockwool kostka nemůže být nějaký problém v ní nemám s tím žádné zkušenosti.
Jako první mě napadlo že bude problém v osvětlení, protože rcw kostky s klíčky byly od vzdálené od osvětlení dál než po přesazení do kelímků. Vlastně se o 10cm přiblížily k blíž k zdroji světla proto jsem osvětlení zvedal výš na již zmiňovaných 35cm od rostlinek. Taky mám vedle chilli ještě špenát ve stejný den přesazovaný a kraje větších lístků začaly osychat.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Zkroucené listy sazeniček.

Příspěvekod chris » 23 úno 2018 20:21

S kombinací RW a univerzálním substrát pro prťata zkušenost nemám, nicméně u toho univerzálu bych se bál minimálně nerovnoměrného rozmíchání hnojiva v něm. Ale já vím zatím dohromady prdlajs, začínal jsem loni v dubnu. On se určitě vyjádří i někdo skutečně zkušený.

Co bych udělal já na tvém mistě: koupil pár litru výsevního, např. se "Substrát pro výsev a množení" od Agra mám loni i letos dobrou zkušenost a mají ho všude. Ty imho přelité vyndal a smíchnul v poměru 1:1 ten nový suchý výsevni a ten tvůj stavající mix, dosypal do mixu trošku perlitu a šup s nimi zpět.
Druhá dobrá možnost, pokud by problém byl jen přelití, je odebrat jen trošku substrátu z povrchu a zasypat povrch nizoučkou vrstvičkou perlitu. Bude si nasávat vodu a pomůže v odpařování.

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Zkroucené listy sazeniček.

Příspěvekod stankar » 24 úno 2018 10:20

Z mych zkusenosti pri presazovani sazenicek z rw do hliny se mi vice postestilo, kdyz byly sazenicky nekolikrat vetsi nez samotny rw. Samozrejme rw cucal vsechny vlhkost ze substratu, tak se mi spatne hlidala zalivka. Co se mi jeste vyplatilo bylo zasadit rw do hliny, ale ne moc hluboko, pouze aby rw couhal trosicku z hliny, abych na omak mohl kontrolovat jeho vlhkost a neprelival nebo nesusil.

7ipx
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 23 úno 2018 17:00
Reputace: 12
Obrázky: 0

Re: Zkroucené listy sazeniček.

Příspěvekod 7ipx » 25 úno 2018 00:54

Dík za cenné info u mne to vypadá opačně. Nedalo mi to a jednu RW kostku jsem očistil od substrátu a zjistil že i když byl substrát přemokřený kostka RW byla skoro suchá. Ve všech kelímcích jsem obnažil kostky RW a vlhčím přímo je. Vypadá to že substrát odsává z kostek vodu. Doufám že tím problém vyřeším a rostlinky zachráním.

Uživatelský avatar
Erben61
Stálý člen
Příspěvky: 2405
Registrován: 12 zář 2014 16:32
Reputace: 5228
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň

Re: Zkroucené listy sazeniček.

Příspěvekod Erben61 » 25 úno 2018 11:46

Ahoj. Přístupů u klíčení je více, za mě je nejlepší přímo do výsevního substrátu. Odpadnou s prominutím tyto sračky, s rocwohlem, nebo stejný problém s jiffy -zda kořínky prorostou nebo ne , zda stříhat košilku nebo ne, atd, atd. Dávám přednost přírodnímu výsevu a musím dodat , že jsem zkoušel i obě předchozí média. A ještě k tvému konkrétnímu problému. tyhle prcky bych zasadil tak max. do výsevního napůl s normálním substrátem, už jen z toho důvodu, že se stane to ,co se zřejmě stalo tobě a to že je to přehnojené, díky tomu, že substrát je předhnojen. Je to dost problém, některé kytky tohle dají, některé ne, proto já volím výše zmíněný postup. A ještě k zálivce....rozhodně zalívat tak, že nejdřív zjistím vlhkost substrátu pár milimetrů pod povrchem. Lidé rádi zalívají chilli, jako rajčata v létě a o tom to není chilli radši ménně vody. Péče o sazeničky v tomto stadiu je totiž docela náročná a né vždy jednoduchá, mám docela pár let praxe a přesto často dokážou mimina překvapit. Ještě konkrétně k tvým obrázkům....jelikož kytky na druhém a třetím vypadají v pohodě, nechal bych to, méně zalíval a zatím rozhodně nehnojil. Chilli zdarec. :wave: :tiphat:
Naposledy upravil 1 dne Erben61; celkem upraveno 26x.
Erben 61 - 2016
Erben 2017 Open
Erbovo pokročilé chillenství 2018
,, Když Tě nikdo nepochválí musíš si poklepat na rameno sám.´´

7ipx
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 23 úno 2018 17:00
Reputace: 12
Obrázky: 0

Re: Zkroucené listy sazeniček.

Příspěvekod 7ipx » 26 úno 2018 08:46

Díky všem za rady a názory. Budu čekat jak se to vyvine a dám vědět o stavu rostlinek za nějaký čas. :tiphat:


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 hostů