Které superpálivé mají nejkratší dobu zrání?

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Které superpálivé mají nejkratší dobu zrání?

Příspěvekod chris » 07 říj 2019 15:40

Podívej se do letošního vlákna fórum challenge Dorset Naga, je tam krásně vidět časování růstu v hned několika různých bytových podmínkách.

Nemáš v profilu lokalitu a nadmořskou výšku, ale pro většinu území čr nevidím (ani při letošním květnu) přesazení ven začátkem května jako problém, speciálně pokud je to na alespoň trochu chráněnou pozici se slušnou orientací vůči slunci. Když se podíváš třeba ke mne do vlákna (pražská kotlina) a pak třeba k TeaRacerovi (šumava jak řemen) tak budeš mít dobrou představu o tom kdy kytky v našem klimatu v pohodě snesou jít ven. Btw, moje dorsetka šla letos ven 16.dubna. :-) Pravda, musela si zabojovat s ledovými muži, ostrým jarním sluncem, mrazíky při ranních vyjasněních, a studeným květnem, ale dala to myslím né zrovna špatně. :wink:

Nic proti kratší době dozrávání, taky to zohledňuju když si mám vybírat ze dvou jinak přibližně rovnocenných odrůd, ale vybírat primárně dle doby dozrávání bych nechtěl pokud bych vyloženě nemusel (tj vysoká nadm. výška a zároveň bídné finální stanoviště někde v mrazové kotlině kam nemůže slunce). Připravil bych se o spoustu velmi chutných odrůd které holt dozrávají déle než by se člověku hodilo. Výběrem nejlepšího z dostupných stanovišt pro kytku (osluněná pozice a alespoň malá ochrana před větrem) se dá hodně dohnat když člověk předem ví že jí bude dozrávání trvat déle než je průměr ostatních odrůd.

p.s. Vždycky když na jaře vidím vlákna třeba petra poláška (skoro dvoumetrové indoor baccatum dotýkající se stropu) nebo třeba stankaře (jeho prakticky celoroční indoor prales) tak si uvědomím že nedostatek místa a světla pro sazeničky v bytě je vlastně jen relativní pojem :-)

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Které superpálivé mají nejkratší dobu zrání?

Příspěvekod Tea Racer » 07 říj 2019 22:01

Je to jak co a jak kde? Letos je divný rok, anumky mi nedozrály všechny a to maji 2 urody ročně, ale chinesky ano.... napis, kde jak a co pestuješ hlavně...

Hasicc
Nový člen
Příspěvky: 5
Registrován: 25 srp 2018 19:29
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Které superpálivé mají nejkratší dobu zrání?

Příspěvekod Hasicc » 08 říj 2019 09:03

Diky moc za vycerpavajici odpoved, za obe odpovedi. Jsem z moravskoslezskeho kraje, takze klima trochu chladnejsi, ale papriky mam ve foliovniku umistene tak, ze na ne slunce sviti vetsinu dne. Habanera a scotch brains dozraly krasne, ale dorset naga vubec a 7 pot brown par kousku.
Jestli jsi chrisi presadil v dubnu a stihl sklidit, tak muj predpoklad ze jsem presadil moc brzo asi neplati :) Jeste me napada ze ten foliovnik byl dost nacpany, tak mozna si rostliny vzajemne stinily.

petr.polasek
Stálý člen
Příspěvky: 1727
Registrován: 21 pro 2016 12:53
Reputace: 2904
Obrázky: 0
Bydliště: Tlustovousy
Kontaktovat uživatele:

Re: Které superpálivé mají nejkratší dobu zrání?

Příspěvekod petr.polasek » 08 říj 2019 09:27

Ono to není jen o světle a teplu, je to i o výživě rostlin. Pokud rostliny nehnojíš, úroda bude menší, popř. nestihne dozrát. V období růstu (cca. do konce července) se hnojí na růst, dále už na květ a plod. Každý v tomto směru má jiné zkušenost a i používá něco jiného, doporučuji projít vlákna o výživě i galerie kolegů, kteří pěstují v tvé oblasti.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Které superpálivé mají nejkratší dobu zrání?

Příspěvekod Tea Racer » 08 říj 2019 10:38

Také je nutné včas zarazit řezem další růst a nasazovaní plodů, aby rostlina dala všechnu sílu do dozrání plodů. Příští sezonu, rádi poradíme v průbehu pěstování.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů