Jak s hnojením...

Ptejte se na cokoliv, žádná otázka není špatná
Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Jak s hnojením...

Příspěvekod Aleš-Chilli » 01 bře 2018 11:22

Zdravím .Něco jsem přečetl o přihnojování a zajímalo by mě jestli stačí hnojit jen slepičince(granulované) a koňský hnůj (granulovaný). Jestli se dá zaměnit košký za kravský hnůj. A hlavně jak hnojit. Granule na povrch(kolik ks) a rosit. Zálivka = kolik granulí na kolik vody a jak dlouho to nechat odstát. A kdy začít hnojit. Říkají že koupený substrát (já jsem koupil na výsadbu) je přihnojený ale stačí to cirka na 1 měsíc. Takže když zasadí 1měsíc ,přesadím 1 měsíc = za 2 měsíce začít přihnojovat? Ale někteří říkají moc na přihnojení substrátu nespoléhat = kdy začít přihnojovat? A nezapomenout na to že moc hnojit není u chilli dobré (asi tím myslí silné koncentráty ,časté přihnojování) . NO a to už jsem úplně zmaten kdy a jak přihnojovat = chápu asi to bude víc možností jen po načtení teď zas nic moc nevím . Tedy viz mé dotazy :thanx:

Ještě uplně jiný dotaz .Když zalévám kohoutkovou vodou. Pro odstranění chloru se doporučuje nechat odstát. Stačí 24 hodin?(kolik je minimun aby chlor vyprchal)
Za jakékoliv info. předem moc dík.

Uživatelský avatar
OMO
Stálý člen
Příspěvky: 2195
Registrován: 03 říj 2012 19:03
Reputace: 3021
Obrázky: 0
Bydliště: Uh. Hradiště
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak s hnojením...

Příspěvekod OMO » 01 bře 2018 11:29

Chápu že jsi zde nový (nadržený), ale netřeba zakládat nové vlákna. Stačí se ptát ve stávajících hnojeni-chilli-paprik/topic1292.html nebo zacatecnicky-koutek/potrebuji-poradit-z ... t2925.html
Life Is Too Short for Mild Hot Sauce

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Jak s hnojením...

Příspěvekod Kendy » 01 bře 2018 12:15

- z konve vody vyprchá chlór přes noc.

- Hnojiva. Je jich mnoho. Základní orientace je přes takzvané NPK rozdělení. N-dusík, P-fosfor, K-draslík. Vyjadřuje se často poměrem 4-2-2 třeba. Kolik tam toho hnojiva vlastně je nepoznáš z poměru, ale z doporučeného dávkování. Kytka v každé své životní fázi potřebuji jiný poměr výše zmíněných základních prvků. Nejdříve využívá ve větší míře dusík je stavbě zelené hmoty. K růstu. Fosfor potřebuje pro chlorofyl a fotosyntézu. Draslík pro květ a plod. K tomu potřebuje ještě značnou škálu takzvaných stopových prvků. Vápník, železo......

Tedy. Na začátku používej růstová hnojiva s převahou dusíku. Dávkování podle toho, co koupíš. Později nasaď hnojiva s převahou draslíku a fosforu.

Kravský hnůj má třeba víc dusíku. Koňský je takový univerzální. Stejně dusíku jako draslíku. Dobré na start je Hoštické tekuté s guánem. Dobře se dávkuje, hodně dusíku. Později se často používají tekuté slepičince (třeba zase od Hoštic). Mají hodně draslíku a fosforu.

Granuláty jsou fajn. sám je používám. Jako startovní Hoštickou trojkombinaci, později koňský hnůj. Občas přidám Hoštické tekuté, nebo slepičince. Dle potřeby.

Granuláty jsou IMHO velmi dobré, ale špatně se "ovládají". Pokud nasypeš granule (přidáš do substrátu, později nasypeš nahoru na substrát), tak budou uvolňovat živiny postupně a dlouhou dobu. Nic moc s tím už neuděláš. Když to přeženeš, bude se ti to špatně řešit. V tom jsou jednodušší tekutá hnojiva. Tím hnojíš častěji, ale máš to víc pod kontrolou.

Jakékoliv hnojivo dávkovat podle návodu. U každého je to jinak. Raději dát na začátku nižší (slabší/víc naředěnou) dávku a pokud kytky nebudou mít problém (kroutící se listy z přehnojení), tak při další hnojení přidáš na doporučenou.

Vyséváš do výsevního. Po prvním přesazení buď zase výsevní, nebo 2/3 výsevního a 1/3 předhnojeného. Při přesazení ven dáváš do předhnojeného. Takže minimálně měsíc nehnojit. Spíše déle, protože kytky jsou malé a nestíhají hnojivo tak rychle sežrat. Což znamená, že poprvé můžeš hnojit tak někdy v půlce června (zhruba).

Já granuláty používám, protože recykluji substrát. Mám už roky pořád ten stejný. Na konci sezóny si ho schovám a na jaře ho dohnojím granulátem. Ten je dobrý v tom, že obsahuje všechno komplet včetně stopových prvků. dodám do substrátu to, co jsem si minulou sezónu vzal.

A BTW: Vážně zkus trošku ubrat v tom zakládání vláken. Na všechno co se ptáš už tady jsou existující vlákna.

Kubanos
Stálý člen
Příspěvky: 111
Registrován: 28 led 2016 23:03
Reputace: 57
Obrázky: 0

Re: Jak s hnojením...

Příspěvekod Kubanos » 01 bře 2018 12:16

OMO píše:
01 bře 2018 11:29
Chápu že jsi zde nový (nadržený), ale netřeba zakládat nové vlákna. Stačí se ptát ve stávajících hnojeni-chilli-paprik/topic1292.html nebo zacatecnicky-koutek/potrebuji-poradit-z ... t2925.html
To ešte len bude Cirkus Aleš :lol:

Aleš-Chilli
Nový člen
Příspěvky: 33
Registrován: 28 úno 2018 20:25
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Jak s hnojením...

Příspěvekod Aleš-Chilli » 01 bře 2018 13:34

OMO píše:
01 bře 2018 11:29
Chápu že jsi zde nový (nadržený), ale netřeba zakládat nové vlákna. Stačí se ptát ve stávajících hnojeni-chilli-paprik/topic1292.html nebo zacatecnicky-koutek/potrebuji-poradit-z ... t2925.html

Dobře s těmi vlákny to už chápu. Nejsem jen začátečník na chilli ale i co se používání fóra týče. Nepochopil jsem nepřehlednost s množstvím vláken. Teď už rozumím. Prostě si najdu vlákno se stejnou tématikou a tam vložím dotaz. Snad to bude ok.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Jak s hnojením...

Příspěvekod chris » 01 bře 2018 14:52

@Kendy: moc hezký souhrn, člověku vůbec nezaškodí si tyhle základy na začátku sezony zopakovat i když už má jednu sezónu za sebou. Už třeba jen proto, že letos mne čeká poprvé oživení loňského substrátu. Dík.

Uživatelský avatar
Lexter
Stálý člen
Příspěvky: 1246
Registrován: 11 dub 2017 08:52
Reputace: 1300
Obrázky: 0
Bydliště: Velké Pavlovice, 150 m n. m.

Re: Jak s hnojením...

Příspěvekod Lexter » 01 bře 2018 16:44

Kendy píše:
01 bře 2018 12:15
Já granuláty používám, protože recykluji substrát. Mám už roky pořád ten stejný. Na konci sezóny si ho schovám a na jaře ho dohnojím granulátem. Ten je dobrý v tom, že obsahuje všechno komplet včetně stopových prvků. dodám do substrátu to, co jsem si minulou sezónu vzal.
Jakým dávkováním ten substrát oživuješ? Na obalech se píše 4-5 lžic na rostlinu, což se mi zdá poněkud ošemetný popis.
No, mě dostane máloco: Bo Burnham - Can't Handle This

Kendy
Moderátor
Příspěvky: 2195
Registrován: 05 kvě 2015 13:46
Reputace: 759
Obrázky: 0

Re: Jak s hnojením...

Příspěvekod Kendy » 01 bře 2018 17:43

:-) já vím. Je to takové matoucí.

Hoštická trojkombinace má dávkování - základní hnojení před výsadbou 1,3 - 2,5 kg na 10 m2. Řekněme, že na volné ploše bys měl zhruba 20 kytek na těch 10 metrech čtverečních. Při nějaké střední hodnotě, která se dobře počítá, z 1.3 - 2.5 kg by to bylo 2 kila na 20 kytek. Deset deka na jednu kytku.

Používám 8 a 15 litrové květináče. do menších dávám o něco méně než těch 10dkg do velkých o trošku víc. Jednou těch 10dkg odvážím v nějakém malém květináči, nebo nějaké misce, podívám se kolik tam toho je a pak už to "vážím" objemově.

Většinu tak 2/3 - 3/4 zamíchám do substrátu. Substrát si takhle hnojím a míchám až při přesazování. Zbytek dosypu při přesazení na povrch a překryju poslední vrstvou substrátu.

Substrátu nedávám až úplně plný květináč. Počítám s tím, že substrát ještě trošku slehne a později uvolní místo pro další vrstvu granulátu překrytou troškou substrátu.

Není to až tak exaktní věda. Stejně nevíš, kolik tam toho hnojiva zbylo po konci sezóny. Je lepší dát radši trošku méně a později přisypat, než to tam nahrnou rovnou. On ten granulát tu kytku až tak moc nepřehnojí. Díky tomu, že se pomalu rozpouští, rozkládá a uvolňuje živiny, tak kytku tak nepřehnojí jako dávka tekutého. Ale přesto... Radši trošku méně a pak přisypat.


Zpět na „Začátečnický koutek“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů