Závlahový systém sazenic

Ptejte se vše kolem semen a sazenic
Majkl1711
Nový člen
Příspěvky: 48
Registrován: 11 dub 2017 19:57
Reputace: 8
Obrázky: 0

Závlahový systém sazenic

Příspěvekod Majkl1711 » 14 úno 2019 15:37

Zdravím Vás,

tuto sezónu jsem se rozhodl pro pár změn. První změnou, která by mi měla ulehčit život by měl být závlahový systém pro sazenice. Dřív než začnu, tak chci podotknout, že to co děláme je pro mnoho z nás koníček a jako ke koníčku by se k němu mělo přistupovat. Tzn. žere to čas, peníze, ale i tak nás to baví a máme z toho radost.

Věc se má takto. Mám kamaráda, který je schopen mi dodat pár trubek, trubiček, kolínek, hadiček atd... Vše co by mělo být k závlaze potřeba. Sazenice mám v regálu, který tu používá mnoho z Vás.

ad.1. Důvodem číslo jedna je čas. Obecně ruční zálivka všeho zabere nějaký ten čas a v konečném výsledku je hodnota kolikrát i poměrně vysoká. Nevadí mi u toho trávit čas, ale chtělo by to prostě pomocníka v rámci techniky... Takže úspora času.

ad.2. Důvodem číslo dve je nepřítomnost. Aneb občas můsí člověk od rodiny, aby se ní zase mohl vrátit. Bohužel v této době není nikdo kdo by kytky hlídal (alespoň tak jak to dělám já :-D ) tudíž se stane, že substrát přeschne, kytky to vydrží, ale dále substrát nedrží vodu jak dřív. Asi to všichni známe. Tvrdý sumstrát na šutr a jediné, jak to zvrátit je to hodně prolít a hlídat. Takže řešení v době nepřítomnosti.

... Má otázka, která nebude asi jednoduchá zní. Kolik vody je potřeba dodat rostlině, aby to bylo ok. Vím, že je to otázka stáří rostliny, teploty, vlhkosti, substrátu, odrůdy, velikosti nádoby a já nevím co ještě. Ale i tak. Potřeboval bych zkrátka systém nějak sestavit a hlavně nastavit, aby zalil dejme tomu jako člověk. Tzn. první část vody a pak zachvilku druhou část vody, rovnoměrně po povrchu (skrze trubičku 3,3 mm případně koncovou jehlu). Jde mi tedy o nějaké přibližné pravidlo. Něco ve smyslu jednou za 3 dny postačí 100ml vody na povrch při pokojové teplotě 21°C. (čísla krom teploty plácám)

Možná je to celé hloupost, ale pomohlo by mi to :) a kdyby měl někdo zkušenost, radu či tip, tak budu samozřejmě neskonale vděčný. Díky a chilli zdar!

Uživatelský avatar
JanaK
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 02 srp 2018 08:41
Reputace: 639
Obrázky: 0
Bydliště: Prostějov

Re: Závlahový systém sazenic

Příspěvekod JanaK » 14 úno 2019 22:38

Tak tohle téma mne taky zajímá - před časem jsem řešila množství potřebné vody u Afrických fialek a Tořivek, které při přeschnutí živoří a při přemokření často hynou - hodně pomáhalo zalévání podmokem ze společné misky nebo knotovou metodou - rostlinky si natáhly to co potřebovaly - oba způsoby však předpokádají rozvinutý kořenový systém, což maličké rostlinky nemají.

Jinak jsem 14 dní před dovolenou měřila kolik vody dávám konkrétním květináčům a pak jsem jim nachystala asi 2/3 dávky s ohledem na předpověď počasí a většinou vydržely v dobrém stavu.

Rostliny krátkodobě snesou i nějakou chybku a vždy si lépe poradí s nedostatkem vody než s přebytkem.
Chce to zkusit a hlavně zpočátku hlídat, nejlíp jen na pár kouskách a pak dej vědět jak to dopadlo :thumbup:

Uživatelský avatar
gyver
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 27 říj 2017 12:16
Reputace: 825
Obrázky: 0
Bydliště: Novohrad 219m n.m.

Re: Závlahový systém sazenic

Příspěvekod gyver » 15 úno 2019 10:18

Ahojte,
ja som to na balkóne riešil takto.
1.verzia:
veľké vedro s vodou pod policami, v ňom som mal fontánkové čerpadlo pricucnuté na dno.
Obrázek
Z neho išla hadička do akváriového vzduchovacieho rozdeľovača, existujú rôzne ...
Obrázek
Obrázek
Odtiaľ išli hadičky do jednotlivých kvetináčov a keďže čerpadlo je dosť silné, na koniec som dával kvapkovače.
Obrázek
Odladené som to potom spúšťal cez časovač a 2x5V nabíjačky z Nokie asi na 5 minút ráno a 5 minút večer
Všetky veci som mal z aliexpressu, ale dajú sa nakúpiť aj tu. Vypadalo to nejak takto:
55558

55557

2.verzia bolo kompletné riešenie z aliexpressu
Obrázek

Ide to na 4 AA baterky a vydržali mi v tom celé leto. Do rozdeľovača pichneš len toľko hadičiek, koľko ti treba, diery majú štople. Čerpadlo je slabučké, takže to polieva bez kvapkovačov. Fungovalo to dobre, ale príde mi to také jednorázové. Keď to pár krát zložíš a rozobereš, asi sa to celé rozpadne...hadičky už dobre nedržia v rozdeľovači, asi ich tam potom treba vlepiť.

Podobné riešenie ponúka aj renomovaná Gardena, avšak stojí asi 4x toľko
Obrázek

Dôležité je, že som takto zalieval do samozávlahových truhlíkov, takže nejaká prebytočná voda pretiekla do spodnej zásobnej nádoby. Keď nebolo moc teplo, tak aj spodná nádoba sa preliala a niečo vytieklo von. Ale mal som to na balkóne, takže žiadna škoda. Aby to nekvapkalo ku susedom, mal som pod tým hodené hrubé rohože, ktoré pretekajúcu vodu popili a cez deň zase vyschli...

3.verzia, ako píše Jana - knôtová metóda
50156

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Závlahový systém sazenic

Příspěvekod chris » 15 úno 2019 16:06

@gyver: koukám že jsi zkončil u systému dosti podobného tomu mému :-)
btw, ten akvaristický vzduchovací rozdělovač je prima nápad.

Majkl1711
Nový člen
Příspěvky: 48
Registrován: 11 dub 2017 19:57
Reputace: 8
Obrázky: 0

Re: Závlahový systém sazenic

Příspěvekod Majkl1711 » 15 úno 2019 17:10

Díky moc za podněty a inspiraci. Asi půjdu zase tou klasickou cestou pokusu a omylu. Takže zkusím co a jak a v době mé nepřítomnosti to raději vždy nastavím na menší množství vody a budu mít jistotu, že aspoň něco a že se kytky nepřechlastaly.

Uživatelský avatar
gyver
Stálý člen
Příspěvky: 383
Registrován: 27 říj 2017 12:16
Reputace: 825
Obrázky: 0
Bydliště: Novohrad 219m n.m.

Re: Závlahový systém sazenic

Příspěvekod gyver » 15 úno 2019 22:59

Presne tak - aj keď málo, aspoň dačo. Výhoda tých samozavlažovacích truhlíkov je, že ich môžeš "nabiť" v spodnom zásobníku vodou a zhora kvapkať a dolaďovať to priebežne, ako sa to míňa. A aj keď to náhodou bude málo, vždy majú dole v zásobníku rezervu. A z mojej skúsenosti na tom vydržali, kým som sa zase vrátil a upravil časovanie zálievky. Ten zásobník pod kvetináčom vyhladí časovacie omyly, takže vždy som ho dopĺňal. A potom som už len kukal cez kameru, či sa to polieva, t.j. či ešte to čerpadielko tlačí a hadičky a kvapkače sa nezapchali a či to nie je príliš zvädnuté. Ďalší rok som doplnil do zásobníka vody aj vzduchovač, lebo stojatá voda vo vedre na prehriatom balkóne sa kazí, rástli tam riasy...

P.S.
Tá bazalka v knôtovej metóde vydržala asi mesiac bez dopĺňania vody, ale nádoba by nemala byť priesvitná, preto mi tam hnedla voda...


Zpět na „Otázky ohledně setí a sazenic“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů