Zdar!

Vaše koníčky, krom pěstování chilli :tiphat:
Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Zdar!

Příspěvekod Blixa » 15 črc 2021 08:40

Zdravím všetkých milovníkov chilli! Môj pálivý "život" sa začal len nedávno. 4-5 rokov dozadu som v sebe objavil tento pôžitok mysle a tela. Vždy som mal rád štipľavé, ale len do istej mieri. Cibuľa, cesnak, chren boli vždy obľúbené, ale akonáhle išlo o papriky, chilli, tá štipľavosť mi vadila, hlavne v mladosti. Ako starnem veci sa menia a nejak sa vo mne prebudil tento chtíč po pálivosti. V istých veciach som až extrémista, takže ma to láka tým viac.
Som zo slovenska, aj tu bývam, v banskom meste Kremnica, blízko stredu európy. S pestovaním ostatnej zeleniny mám aké také amatérske skúsenosti, máme za bytovým domom záhradu s dvorom kde pestujeme každoročne zeleninu podľa chuti, veľa cibule, cesnak, uhorky, papriky, tekvice, cukety, pár zemiakov aj paradajok, nejaký ten hrášok na začiatku leta...
S pestovaním chilli som začal minulý rok, dopadlo to biedne, z troch sadeníc mi ostala jedna, myslím že to bol Jamaican Yellow, ktorého som dokázal dopestovať do plodov. Tento rok som si toho na plecia naložil oveľa viac ale o tom asi v inom vlákne, začína sa to stávať malou katastrofou po úžasnom začiatku... :(
Z mojich ostatných záľub spomeniem zbieranie a počúvanie vinylových platní a muzika všeobecne (hudba mi hrá všade, aj papričkám púšťam keď som pri nich :)), horské bicyklovanie a turistika v našich krásnych horách.

Ešte raz ZDAR! všetkým.
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Zdar!

Příspěvekod radkiii » 15 črc 2021 09:05

Ahoj, je to tak, začiatky bývajú ťažké, obzvlášť, keď sa všetko pokúšaš riešiť podľa nejakých pocitov a skúseností s inou zeleninou. Papričky sú dosť náročné, ale keď zistíš, čo potrebujú, je pestovanie úplná hračka a už len pohoda :)

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

Foto

Příspěvekod Blixa » 15 črc 2021 10:19

Všetko bolo v poriadku... a potom sa začali "problémy" :)
ako som ich podvečer ešte vykladal na trávu kvôli večernému slniečku, začali mi po nich liezť mravce a nanosili mi vošky. stihol som to hneď spozorovať, predsalen ich chodievam obzerať každý deň, takže som to zvládol, vošky som vždy pooberal, prírodnými cestami som obmedzil aby mravce nechodili do črepníkov a následne na papričky a bez akéhokolvek postreku už tento problém nemám.

Najvačšie momentálne problémy mi urobilo počasie, až mi je z toho do plaču po dnešnom ráne...
Najprv som bol dve noci mimo domov akurát v čase keď vonku asi najviac toto leto pieklo slnko, na všetkých rastlinkách mi dosť spálilo listy. Nejak to prežili, všetko začalo ísť do normálu. Následne na to zhruba 5 dní dozadu bol dosť intenzívny dážď, dva dni boli papričky vkuse vonku na tom daždi. nabehli nové svieže lístky po tých spálených, bol som rád. Ale deň potom začali extrémne odpadávať listy :( TMS ostala po dnešnom ráne skoro úplne bez listov :( opadali úplne všetky na hlavnej stonke, a dnes ráno keď som s ňou trošku potriasol opadali ďalšie listy aj z vrchola.

Na TMS mi dnes ráno odpadol aj začínajúci sa nový plod, bojím sa aj o tie dva ktoré už sú dosť velké že odpadnú tiež :(

takto to ostane akoby narezané a v tom reze potom list odpadne:
7503975038

veľa som tu čítal o preliatí, vysokej vlhkosti, zrejme zafungoval tento faktor až extrémne na moje papričky. čo sa týka hnojenia tak som zatiaľ 2x prihnojil Harmavitom.
Neviem či je to len preliatie alebo aj iné faktory, dosť som frustrovaný z toho ako sa mi na začiatku darilo a teraz keď už začínajú papričky tvoriť plody príde takáto pohroma...

Vopred vďaka za každú radu/pripomienku.

Zdar!
Naposledy upravil 6 dne Blixa; celkem upraveno 20x.
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdar!

Příspěvekod Bonebreakers » 15 črc 2021 11:03

Mno za mě spálení od slunce a přehnojení, proč hnojíš, když už máš predhnojeny substrat :bumbl: Jinak vitej do pálivé společnosti.
Mj. nevidim na těch květináčích žádné odtokové díry :dunno: jsou tam nebo ne ?
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 775
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2350
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: Zdar!

Příspěvekod vsezved » 15 črc 2021 11:26

Podobné květináče, jako máš ty, myslím ty čtvercový má žena na kytky. No a samozřejmě nemají díry. Musel jsem vzít vrtačku a nadělat díry, protože měla kytky stále ulitý. Byly utopený tak, že i nad zeminou stála voda.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

Uživatelský avatar
radkiii
Stálý člen
Příspěvky: 225
Registrován: 30 led 2019 23:04
Reputace: 363
Obrázky: 0
Bydliště: Uherský Brod, 251 m n.m.

Re: Zdar!

Příspěvekod radkiii » 15 črc 2021 11:35

Ja by som povedal slnko + preliatie. 15.7. už je IMHO dosť neskoro nehnojiť a spoliehať sa na predhnojený substrát. Že odpadol plod nevadí a možno by som odtrhol aj tie dva. Nech ide energia do rastu.

Uživatelský avatar
Bonebreakers
Stálý člen
Příspěvky: 867
Registrován: 18 črc 2019 15:09
Reputace: 1941
Obrázky: 0
Bydliště: Plzeň 310 m n.m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdar!

Příspěvekod Bonebreakers » 15 črc 2021 11:38

No to by potom vysvětlovalo ty špičky listů co jsou zničené a to krouceni listů je spojení všeho špatného : přehnojení spolu s mšicema, přelitím a může to být ještě Ph nebo šok těch malých sazenic po přesazení, ale spíše všechno dohromady.
Bone-bezzemkova-sezona-2019
Bone-bezzemkova-sezona-2020
Bone-bezzemkova-sezona-2021

:jalapeno: Bone :jalapeno:
„... vypouštením tabákového dýmu do vody zlato nevzniká.“ — Jára Cimrman
Důvod, proč pacifisté a zbabělci dosud díky evoluci přirozeně nevymřeli je ten, že se vždy najdou tací, kteří na jejich ochranu pozvedají zbraně.

Uživatelský avatar
Blixa
Stálý člen
Příspěvky: 404
Registrován: 13 črc 2021 07:50
Reputace: 1310
Obrázky: 0
Bydliště: Stredné Slovensko, 568m n.m.

pre Bonebreakers & vsezved

Příspěvekod Blixa » 15 črc 2021 11:56

Spálené to je, to je pravda.
K tomu hnojeniu, substrát mal popisku: predhnojené na 2-3 týždne. sadenice išli do substrátu koncom mája, prvé hnojenie bolo až po štvrtom týždni t.j. zhruba 2 týždne dozadu, 5ml Harmavitu na liter vody, Ten liter vody som následne rozlial do všetkých 8 kvetináčov rovnomerne. po týždni som to zopakoval.
S polievaním to bolo takto, Zalieval som každé ráno niečo málo pod 2dcl na kvetináč, keď bolo teplo a papričky boli poobede zvädnuté polial som znova, lebo som si myslel že im chýba voda a tým začalo asi prelievanie :( Umocnil to určite ešte aj ten dvojdňový výdatný dážď.
Tie tri okrúhle menšie kvetináče odtokové dierky majú, ale tie štvorcové ako píšeš vsezved nie sú.
Dnes ich od spodu určite navŕtam...

Ešte jedna vec ohľadom polohy, mám možnosť dvoch stanovísk, na jednom svieti priame slnko až od cca 9.00-9:30hod do večera. Druhé miesto má slnečný svit hneď od východu slnka po 13:00-13:30hod, potom sú papričky v chládku a k večeru majú ešte trochu slnka zo západu.
Na prvom stanovisku každý deň zvädnú kým prídem z práce (cca 16:00) a mám možnosť presunúť ich do chládku. Na druhom stanovisku až tak nevädnú ale od obeda už nemajú slnko kým neprídem z práce a nepreložím ich.

Každopádne dnes všetky ostali v chodbe domu kvôli nočnej búrke a dnešným prehánkam ktoré u nás hlásia. Pôjdem ich hneď omrknúť ked prídem domov, koľko ešte popadalo listov :(
(Ráno som trošku zatriasol Aji a opadala asi polovica vsetkých listov na papričke)...
Hudobná výchova no.28 - LEXUS - Jedu si na Slovensko... chaka boom!


Zpět na „Představte se v chilli fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů