L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Naše pěstitelské snažení v roce 2020
L_O_U_S
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 30 kvě 2020 15:02
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Petrovice u Karviné

L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Příspěvekod L_O_U_S » 01 čer 2020 20:12

Prozatím prvních pár beraních rohů, které jsem sklidil a ochutnal. Rostliny jsou pořád nízké a slabé, čemuž odpovídá i velikost plodů. Měly by to být pálivé papriky, pálivá z nich ale byla zatím jen jedna. Je mi jasné, že se pálivost liší rostlinu od rostliny i plod od plodu, ale docela mě ten rozdíl překvapil. Čekám, že s časem a sluncem budou výraznější.

65763

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2237
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3660
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Příspěvekod Bacula » 01 čer 2020 22:15

Nechala bych je dozrát.
Bacula

L_O_U_S
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 30 kvě 2020 15:02
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Petrovice u Karviné

Re: L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Příspěvekod L_O_U_S » 01 čer 2020 22:20

U tak rané úrody bych to asi neřešil, jíst se dají, chci rostliny stimulovat, aby pořád plodily, takže kdybych čekal na červenou, mohly by tam viset ještě měsíc.

vsezved
Stálý člen
Příspěvky: 781
Registrován: 09 pro 2019 22:24
Reputace: 2386
Obrázky: 0
Bydliště: Stod

Re: L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Příspěvekod vsezved » 01 čer 2020 22:23

Takže sis vladtně odpovědě sám, proč každá pálí jinak a méně, než jsi čekal.
Každý máme svoji úchylku. Život je otázkou priorit.

L_O_U_S
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 30 kvě 2020 15:02
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Petrovice u Karviné

Re: L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Příspěvekod L_O_U_S » 01 čer 2020 22:27

V chuti byl rozdíl opravdu výrazný, v barvě a velikosti prakticky žádný, ta pálivá ničím nevyčnívala. No uvidím, co dál, nechám jich pár výrazněji dozrát, ať si to osahám a zmapuju.

L_O_U_S
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 30 kvě 2020 15:02
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Petrovice u Karviné

Re: L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Příspěvekod L_O_U_S » 02 čer 2020 14:07

Tady je aktuální stav zahrady. Než mi někdo řekne, že to vypadá mizerně, chci pár věcí objasnit:
1. Je mi jasné, že ve skleníku by to bylo lepší, ale momentálně barák potřebuje jiné věci než skleník, navíc jsme zatíženi hypotékou a na rozhazování nemáme.
2. Ten záhon vznikl teprve nedávno odstraněním travnaté plochy, v půdě je hrozně málo živin, navíc se tam dost prášilo. Je taky dost přeplněný, ale když vám sousedka donese pár kedlubnů navíc, nebudete kvůli nim hned rozšiřovat.
3. Mezi chyby, kterých jsem se dopustil, patří zasetí a přesazování do obyčejné zahradní zeminy, příliš malé kelímky, ponechání více sazenic v jedné nádobě, možná přelévání a přehnojování v kelímcích univerzálním tekutým hnojivem. Sice jsem rostliny otužoval, ale týden před vysazením vůbec venku nebyly, takže jim nejspíš škodí venkovní podmínky. Teď podlévám jednou týdně hoštickým tekutým hnojivem na papriky a rajčata, občas přidám i vodu s ředěnými slepičinci. Poslední dobou dost pršelo, tak čekám, až záhon víc proschne.
Beraní rohy:
657826578365784
Gutera prozatím vypadá dost bídně, musel jsem spoustu listů odstranit. Ještě jsem jim ani nedal oporu. Ta rajčata vpravo ignorujte, jsou to nejslabší a nejmenší sazenice z té obrovské várky, kdy manželce při setí ujela ruka.
65785
Pokud k tomu máte nějaké komentáře nebo rady, uvítám je. Příště se už hodlám největších chyb vyvarovat.

L_O_U_S
Nový člen
Příspěvky: 24
Registrován: 30 kvě 2020 15:02
Reputace: 6
Obrázky: 0
Bydliště: Petrovice u Karviné

Re: L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Příspěvekod L_O_U_S » 06 čer 2020 19:19

Rád bych znal váš názor na případné škůdce a nedostatky. Pět fotek, u některých tuším vím, o co jde, u jiných ne.
Tady předpokládám, že jde o klasické spálení sluncem (kdyžtak mě opravte):65918
Nejsem si jistý, mšice jsem tam neviděl, ale můžou to být ony?65919
Drobné skvrny na listech - taky spálené?65920
Nejvíce mě v tuhle chvíli trápí to tmavnutí listů u rajčat. I rajčata prošla nejspíš spálením, ale to tmavnutí?65921
Kroucení listů, nejsem si jistý, jestli za to můžou mšice.65922

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: L_O_U_Sovy začátečnické pokusy aneb Chybami ke světlejším zítřkům a větší úrodě

Příspěvekod chris » 06 čer 2020 21:45

1) klasická spálenina po přesazení ven řekl bych
2) -
3) pokud nebyl přítomen savý škůdce na spodní straně listů, tak je to imho zcela jistě spálenina od drobných kapek rosy/zálivky
4) částečně mi to přijde jako když si rajče vytváří ochranný pigment proti slunci. Vypadá to přesně jako reakce na venkovní ostré slunce chilli cgn21500. Ale na žádné orůdě rajčat jsem za ty 3-4 roky takového chování nepotkal, a to žloutnutí konců se mi nějak nepozdává. Dá se to rozhodnout dle výskytu či nevýyskytu vzhledem k orientaci různých listů na různých výhonech vůči slunci.
5) imho spíše né, při napadení mšicemi mi chinesky kroutí listy důsledně dolů, nikoliv nahoru


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2020“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů