Sušené chilli papričky - chilli koření

Jak nejlépe usušit a uskladnit
Uživatelský avatar
tozi
Nový člen
Příspěvky: 30
Registrován: 12 úno 2011 16:35
Reputace: 2
Obrázky: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené chilli papričky - chilli koření

Příspěvekod tozi » 05 pro 2011 16:48

Máte niekto novodobejší mlynček? Túto starú etu už asi nezoženiem a tak hľadám niečo dostupné v tejto dobe... Zatiaľ som nič nenašiel iba maličké mlynčeky (koreničky ktoré melú koreniny).
Obrázek

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2119
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2402
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené chilli papričky - chilli koření

Příspěvekod gandalf » 05 pro 2011 16:55

Já používám prastarej robot s tříštivým mlýnkem. Je mu snad 50 let, ale svou funkci plní. Až na ten jemný prach z chilli, když se to otevře - to je peklo. Určitě v bazaru na něco podobného narazíš.

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2119
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2402
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené chilli papričky - chilli koření

Příspěvekod gandalf » 25 dub 2012 09:24

Jak jsem nedávno chlubil, že používám starý mlýnek, tak dosloužil /rozpadl se "oříšek", který přenáší pohon na tříštivý nůž/.
Neprodleně jsem si pořídil tříštivý mlýnek Caltronic KSW 3306 - cena i s dopravou 395,- Kč je příjemná. Mlýnek jsem hned vyzkoušel a je bezvadný. Z mlýnku neuniká při provozu mikroprach chilli, snadná obsluha pulzním tlačítkem, jednoduché čistění, hrubost mletí je závislá na počtu pulzů. Mohu jen doporučit. Zakoupeno u HyperElektro.cz.

Uživatelský avatar
Seminka-chilli.cz
Mr. Chilli Approved
Příspěvky: 1203
Registrován: 26 úno 2010 15:42
Reputace: 45
Obrázky: 0
Bydliště: Krakonošovo
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené chilli papričky - chilli koření

Příspěvekod Seminka-chilli.cz » 25 dub 2012 10:08

gandalf píše:Jak jsem nedávno chlubil, že používám starý mlýnek, tak dosloužil /rozpadl se "oříšek", který přenáší pohon na tříštivý nůž/.
Neprodleně jsem si pořídil tříštivý mlýnek Caltronic KSW 3306 - cena i s dopravou 395,- Kč je příjemná. Mlýnek jsem hned vyzkoušel a je bezvadný. Z mlýnku neuniká při provozu mikroprach chilli, snadná obsluha pulzním tlačítkem, jednoduché čistění, hrubost mletí je závislá na počtu pulzů. Mohu jen doporučit. Zakoupeno u HyperElektro.cz.
Jak vypadá zrnitost od nastavení na nejhrubší po jemnou?

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2119
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2402
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené chilli papričky - chilli koření

Příspěvekod gandalf » 25 dub 2012 10:43

Je to tříštivý mlýnek, chilli tedy "seká" rotující nůž. Chilli se tam tedy nemele /nejsou tam kameny/, ale tříští. Jemnost se nenastavuje, jako u mlýnku s kameny na kávu, ale je závislá od počtu pulzů, kterými se spouští nůž. Hrubost můžeš vizuálně kontrolovat průhledným krytem. Já osobně chilli nemelu "na pudr", mám radši hrubší. Asi bych doporučil sušené chilli do mlýnku postupně přidávat.

javoryto
Nový člen
Příspěvky: 8
Registrován: 18 lis 2012 22:11
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: Sušené chilli papričky - chilli koření

Příspěvekod javoryto » 11 úno 2013 18:21

k ty susicce, neznehodnotim tak trochu tu susicku.? myslim teda normalne se v ni u nas susi jablka. A asi by mi neproslo kdyby pak vsechna jablka palila.. da se to umejt.? pac prkynko na kterym sem habanerka naposledy krajel dodavalo spravnou palivost vsemu co se na nem krajelo jeste zhruba mesic, a to bylo kazdou chvilku v mycce.:))

Uživatelský avatar
gandalf
Stálý člen
Příspěvky: 2119
Registrován: 20 srp 2011 19:49
Reputace: 2402
Obrázky: 0
Bydliště: Netolice
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušené chilli papričky - chilli koření

Příspěvekod gandalf » 14 úno 2013 16:11

Když jsem po chilli sušil křížaly /plátky jeblek/, tak prý trochu štíply. Mně to tedy chutnalo. Ale dá se to vyřešit omytím sít. Ale protože to chilli tam leží slupkou dolů, tak to fakt pálí jen mírně.

milosKL
Nový člen
Příspěvky: 14
Registrován: 30 čer 2017 18:23
Reputace: 5
Obrázky: 0

Re: Sušené chilli papričky - chilli koření

Příspěvekod milosKL » 31 črc 2017 14:37

Ahoj,
také jsem si poprvé prošel (dle inspirace z úvodu tohoto vlákna) procedurou sušení papriček až do fáze mletého chilli a výsledkem jsem docela příjemně spokojen.

Postup sušení a mletí první letošní várky úrody papriček Bhut Jolokia Red jsem zdokumentoval zde (a směrem dál doprava):
http://milosdvorak.rajce.idnes.cz/Chill ... 121708.jpg


Zpět na „Sušení chilli papriček - koření“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů