tvar květináče

Ptejte se na dotazy ohledně rostlin a plodů
kaizzz
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 03 dub 2019 12:41
Reputace: 0
Obrázky: 0

tvar květináče

Příspěvekod kaizzz » 03 dub 2019 13:09

Ahoj, :jalapeno:

mám tu jednu začátečnickou nezralou úvahu.

Je možné, že se paprička může přizpůsobit tvaru květináče svůj tvar nad zemí?

Pro vysvětlení,

mám papričky (momentálně 20-40cm) předpěstované ve vysokých, relativně úzkých květináčích (čti uříznuté 2L petlahve) a některé se krásně rozvětvili, jiné spíše rostou do výšky, případně se rozvětví až po zaštípnutí atd atd. Asi chápu, že to ovlivňuje spousta faktorů, hlavně genetika, dostatek světla, živin atd atd.

A teď ta teorie,

co kdybych příště zasadil papričky do bonsajových misek, které jsou např 10cm vysoké a plochou 15x30cm, mohl by se tam vytvořit silnější kořenový bal a teoreticky by mohli papričky nerůst tolik do výšky a spíš do šířky, "jako bonsaje"?

P.S.:
Jedná se mi o předpěstování a poté půjdou do skleníku, nechci je v tom mít celý rok aka bonchi.

Uživatelský avatar
padr
Stálý člen
Příspěvky: 359
Registrován: 29 črc 2015 10:13
Reputace: 653
Obrázky: 0
Bydliště: Slavkov u Brna

Re: tvar květináče

Příspěvekod padr » 03 dub 2019 13:26

Nemyslím si, že úzké vysoké květináče výrazně ovlivní tvar rostliny, ale nemám k tomu důkazy. Počítej ovšem s tím, že nízké široké misky zaberou hodně místa a budou rychle vysychat.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: tvar květináče

Příspěvekod chris » 03 dub 2019 20:47

Tvar květináče sice ovlivní rozvoj kořenového systému (jakmile kořeny dorostou k okrajům) ale nikoliv základní tvar kytky nad zemí.
ad široké a ploché "misky": imho to je a není výborný systém.
Proč není: pro nás koníčkáře kteří se pipláme s každou kytkou by to nemělo být potřeba, za ideálních okolností by člověk kytky včas přesadil do většího objemu, klidně několikrát, když se to udělá ve správný moment tak si toho kytka ani nevšimne. Typická zrada je v tom že člověk má při předpěstu velké oči a málo místa a neudělá to, protože by neměl u okna větší nádoby kam dát.
Proč je: viz klasika: https://www.youtube.com/watch?v=2zfDdjMELvg

kaizzz
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 03 dub 2019 12:41
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: tvar květináče

Příspěvekod kaizzz » 04 dub 2019 13:11

supr, díky za odpovědi, je pravda, že misky zaberou dost místa, momentálně je perou bonsaje s paprikama o místo na slunci :D. Přesně kvůli tomuto videu s panem Meislem jsem o tom začal přemýšlet. Na podzim bych chtěl zkusit vypěstovat 2-3 rostlinky indoor, tak to vyzkouším, teď už je na předpěstování do skleníku myslím pozdě.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: tvar květináče

Příspěvekod chris » 04 dub 2019 15:36

Já jsem do toho nešel z jedinného důvodu: mívám jen jednu kytku od odrůdy, protože pěstuju jen pár let = začínám = chci relativně rychle zkusit co nejvíc různých. Když před finálním přesazením rozděluješ, tak prostě škubneš/fikneš něčím tupějším kořeny. Tím pádem chca nechca otevřená rána, byť třeba jen drobná. Když máš desítky či stovky kytek od jedné odrůdy tak tě jedna výjímečná, která by např. chytla virovou infekci, fakt netrápí. Zatímco u mne by to znamenalo ztrátu té odrůdy pro danný rok.

kaizzz
Nový člen
Příspěvky: 3
Registrován: 03 dub 2019 12:41
Reputace: 0
Obrázky: 0

Re: tvar květináče

Příspěvekod kaizzz » 04 dub 2019 15:42

Taky mám pár kousků, pěstuju 3. sezónu a mám vybraných pár odrůd, které mi vyhovují + nějaké "nové", mám cca 1-4 od každé.
Rozumím tomu co píšeš, ale abychom se správně pochopili, psal jsem o možnosti vsazení paprik do misek samostatně, ne jak popisuje pan Meisl.

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: tvar květináče

Příspěvekod chris » 04 dub 2019 16:50

Tak to jo, máš-li rozumnou šanci že to někdo pravidelně a v přiměřené míře zaleje, jdi do toho a dej vědět výsledky :smart:
Když nic jiného, tak tím omezíš šanci že někdo z rodiny brutálně přeleje velký květináč který by zabíral stejnou plochu ale měl klidně i o řád větší objem :-)


Zpět na „Otázky týkající se rostlin a plodů“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů