Sezóna 2019 - BigVD

Naše pěstitelské snažení v roce 2019
Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Sezóna 2019 - BigVD

Příspěvekod BigVD » 03 led 2019 21:59

Sezóna 2019 - BigVD

Předmluva
Zdravím Vás a vítám ve svém vlákně o pěstování chilli v letošní sezóně 2019.
Snižování počtu rostlinek pokračuje, a to z vícero nespecifikovaných důvodů. Každopádně to není lehká záležitost a aktuální představa může být za měsíc úplně jiná. Původní plán počítal s počtem 56 rostlin chilli, 30 rostlin sladkých paprik a 14 rostlin rajčat. A to celé jsem osekal na 28 chilli, 14 sladkých a rajčata jsou zatím ještě v plánu (prozatím mám jen semínka Green Zebry).

Substrát jsem letos ještě neřešil, množství hnojiv musím překontrolovat a úpravu osvětlení také ještě nemám hotovou.. :dunno: Další problém je počet odrůd. A tak pořád váhám jestli vysadit vícero odrůd po jedné rostlince, nebo vzít polovinu odrůd po dvou? Tudíž seznam odrůd je spíše předběžný.

Seznam odrůd
Spoiler!
Hybridi
OdrůdaRodPoznámkaPočet
BBG Apocalypse F2C. chinenseApocalypse x (BBGxSRTSL)2x
Devil Nagabrain F2C. chinenseDevil's Brain x Nagabrain Chocolate2x
Monster Apocalisse F?C. chinenseApocalypse x Brain Strain Chocolate2x
Piri-Piri x Brown Bhutlah F1C. baccatum x C. chinenseMůj pokus o cross, mám jen 3 semínka, tak snad se chytne2x
Purple Tiger x Jalapeno F?C. annuum 2x
Reaper Orange Cross F?C. chinense?Blíže nespecifikovaný cross2x
Stalactite White F2C. chinenseNeznámý cross Coyote Zan White2x
Pálivky
OdrůdaRodPoznámkaPočet
TSM YellowC. chinenseTSM mne moc nebere, žlutá varianta bude takové spestřeníčko2x
Peach Ghost JamiC. chinenseJiná varianta JPGS2x
Antillais CaribbeanC. chinense 1x
Habanero White LongC. chinense 1x
Cheiro RoxaC. chinense 2x
Kathumby BlackC. chinenseČerná varianta Kathumby Red2x
Cayenne RedC. annuum 1x
Cayenne YellowC. annuum 1x
Cayenne GoldC. annuum 1x
CayennettaC. annuum 1x
Aji AyuyoC. baccatumVelmi vzácná divoká odrůda z Peru1x
Aji ChalluaruroC. baccatumTaké z Peru, sladká jako jablko se slušným palem. 1x
Duke AjiC. baccatumDuke University, USA1x
Brazilian Red OliveC. baccatumStředně pálivé plody velikosti oliv1x
Sladké
OdrůdaRodPoznámkaPočet
Alma PaprikaC. annuum4x
Golden MarconiC. annuum4x
PequanteC. baccatumTrochu pálí, ale více se mi hodí sem4x
Španělská Špičatá??Kdysi dávno čerstvé z Lidlu2x
Rajské
OdrůdaPočet
Green Zebra4x
Cherokee Purple4x
Ildi1x
Býčí Srdce1x

Způsob pěstování
Alespoň na 18 hodin naložím semínka do Magnesie. Poté 2 - 4 mm hluboko do výsevního substrátu Rašelina Soběslav A při teplotě 28 °C (vloni se mi dařilo držet teplotu +- 2 °C). Pro klíčení mám květináčky 4x4x4 cm, takže po vyklíčení jednoduchý přesun pod světlo do 18 °C. Při dvou párech pravých lístků přesun do 2dl směsi substrátu Soběslav A, Soběslav B a perlitu. Jakmile velikost přestane stačit, tak šup s nimi do 1l (nadpočetním rostlinkám bude muset stačit 0,5l). Finální přesun v půlce května na slunnou a větrnou zahradu v cca 300 m.n.m.

Závěr
Uvidíme jak se letošek vydaří a kolik změn ještě přinese.
Přeji vám všem úspěšnou sezónu. :wave:

Edit_1:// Úprava seznamu odrůd a přidání odstavce "Způsob pěstování".
Naposledy upravil 1 dne BigVD; celkem upraveno 18x.
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Bacula
Stálý člen
Příspěvky: 2224
Registrován: 26 lis 2016 15:57
Reputace: 3634
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, zahrada Oleška,370 m.n.m.

Re: Sezóna 2019 - BigVD

Příspěvekod Bacula » 04 led 2019 18:35

Krásný seznam, většinu vůbec neznám, určitě budu sledovat. Co se týká rajčat, mám celkem zkušenosti, mohu nasdílet, jde jen o to, jaká preferuješ.
Bacula

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Sezóna 2019 - BigVD

Příspěvekod BigVD » 05 led 2019 10:51

Bacula píše:
04 led 2019 18:35
Krásný seznam, většinu vůbec neznám, určitě budu sledovat. Co se týká rajčat, mám celkem zkušenosti, mohu nasdílet, jde jen o to, jaká preferuješ.
Je to taková objevitelská sezóna, jen jak koukám na seznam, tak mi tam chybí něco okolo 300k SHU, ale nechci nahrazovat nic ze seznamu. :dunno:

Rajčata preferuji spíše na přímí konzum, takže mi jde o chuť za syrova (masitější, nemoučnaté, jemnější slupka?). Omáčky také dělám, ale nepotřebuji kvůli tomu extra obry. Green zebru jsem již měl a byla excelentní, naneštěstí další 2 sezóny to byly falešné zebry a ani moc dobře nechutnali, tak letos mám ze stejného zdroje jako prvně. Pravděpodobně si pořídím Cherokee, které předloni příjemně překvapilo. Každopádně bych chtěl najít stabilní náhradu za Tornádo, kterého jsem už přejeden.
Například vloni jsem zkusil Japonski Trifel a Super Marmande, což byl fajn odrůdy, ale do stálého seznamu je v plánu zařadit nemám, snad jen jednou za dva až tři roky jako zpestření. Red Zebra a Black Zebra nenadchly, Blue Bayou měla bezva chuť, ale velikost plodů a tuhost slupky jim zablokovala cestu na mou zahradu. :D
Za případné doporučení děkuji. :tiphat:
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Sezóna 2019 - BigVD

Příspěvekod BigVD » 07 led 2019 13:19

Zjistil jsem že Rašelina Soběslav má výrobní závod s prodejnou asi 20 minut autem od mé práce, tak se tam ve čtvrtek po noční stavím. Objednal jsem si Áčko pro výsev a Béčko univerzální. Počítám tedy, že 14. - 15. započnu s klíčením, akorát mi ještě chybí dokoupit perlit pro pozdější přesazování. :thumbup:
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
stankar
Stálý člen
Příspěvky: 1364
Registrován: 06 dub 2012 18:16
Reputace: 1311
Obrázky: 0
Bydliště: Nový Jičín, 285mnm

Re: Sezóna 2019 - BigVD

Příspěvekod stankar » 14 led 2019 19:04

BigVD píše:
03 led 2019 21:59
Další problém je počet odrůd. A tak pořád váhám jestli vysadit vícero odrůd po jedné rostlince, nebo vzít polovinu odrůd po dvou? Tudíž seznam odrůd je spíše předběžný.
Ja mam tohle dilema kazdy rok, nastesti mi to usnadnuje resit seznam na dalsi sezony s predstihem. Muj hlavni problem spociva s neuspechem donutit vsechny rostliny zaplodit, takze kdyz zasadim jednu rostlinu od jednoho druhu, tak mam asi 20% sanci, ze proste nezaplodi nebo to bude stat za houby, ale s tim jsem se letos smiril a od letosniho roku si budu zapisovat i vynos kazde rostliny, jen pro prehled.
Kazdopadne preju hodne zdaru, at mas ten seznam jakykoliv :thumbup:

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Sezóna 2019 - BigVD

Příspěvekod BigVD » 18 led 2019 01:41

Tak se mi pomalu rýsuje finální plán pro letošek (brzy provedu update seznamu v úvodním příspěvku), byť pro pár menších překážek jsem ještě nezapočal, ale snad už to půjde, nerad bych letošní sezónu ukončil klíčením.

Byť jsem si určil hranici 28 chilli rostlinek, tak jsem se snažil vymyslet jak tento počet ještě snížit, ale nakonec jsem počet zvýšil na 32 rostlinek. :dunno:

Do seznamu přidávám Habanero White Long a Antillais Caribbean, se kterými jsem byl vloni více než spokojen (pal přesně pro mne, bezva chuť a dobrá výnosnost). Dále dám vyklíčit navíc Uchu Cream, které budou jako dárek pro pár lidí na pikantní ozdobu jejich bydlení.

Žádnou z vypsaných odrůd nevyškrtnu, protože to prostě nedokážu. :D Počet rostlinek tedy rozdělím takto.
Po dvou rostlinkách: Hybridi, TSM Yellow, Peach Ghost Jami, Cheiro Roxa, Kathumby Black
Zbytek odrůd bude po jedné rostlince
Rajčat bude 10 rostlinek, hlavně Green Zebra a Cherokee Purple. Dále mám býčí srdce a Ildi, ale ty dám asi po jedné rostlině na zkoušku.

Výsev provedu následovně:
Alespoň na 18 hodin naložím semínka do Magnesie. Poté 2 - 4 mm hluboko do výsevního substrátu Rašelina Soběslav A při teplotě 28 °C (vloni se mi dařilo držet teplotu +- 2 °C). Pro klíčení mám květináčky 4x4x4 cm, takže po vyklíčení jednoduchý přesun pod světlo do 18 °C. Při dvou párech pravých lístků přesun do 2dl směsi substrátu Soběslav A, Soběslav B a perlitu. Jakmile velikost přestane stačit, tak šup s nimi do 1l (nadpočetním rostlinkám bude muset stačit 0,5l). Finální přesun v půlce května na slunnou a větrnou zahradu v cca 300 m.n.m.
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
BigVD
Stálý člen
Příspěvky: 334
Registrován: 29 led 2015 13:54
Reputace: 626
Obrázky: 0
Bydliště: Most

Re: Sezóna 2019 - BigVD

Příspěvekod BigVD » 21 led 2019 20:59

První opravdový počin v této sezóně. Máčení v minerální vodě Magnesia. Zítra odpoledne půjdou "prdět do hlíny". :thumbup:
55079

BBG Apocalypse 5x
Devil Nagabrain 5x
Monster Apocalisse 5x
Piri-Piri x Brown Bhutlah 3x
Purple Tiger x Jalapeno 5x
Reaper Orange Cross 5x
Stalactite White 5x
TSM Yellow 5x
Peach Ghost Jami 5x
Antillais Caribbean 5x
Habanero White Long 8x
".....A tak jako při kousnutí do Nagy, jsem při prvních pokusech o pěst chilli zažíval blaženost, jakési uspokojení, které žádná jiná činnost nepřináší. Záhy na to mne chytla ona závislost, která neustále stoupá, tak jako pal Nagy....."
Sezóna 2019, 2018, 2017, 2016

Uživatelský avatar
Quentin_Bull_89
Stálý člen
Příspěvky: 1465
Registrován: 09 kvě 2018 17:58
Reputace: 1963
Obrázky: 0
Bydliště: Kypr, Oroklini

Re: Sezóna 2019 - BigVD

Příspěvekod Quentin_Bull_89 » 21 led 2019 21:56

V Magnezii? Jak moc bohaté zkušenosti s tím máš?
„Chilli je jako plamen: jakmile neroste, zhasíná.“ :chilli11:


Zpět na „Co jsme pěstovali v roce 2019“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti