čierne bodky na listoch

Choroby rostlin paprik, škůdci, identifikace, likvidace!
mato151
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 01 říj 2018 18:55
Reputace: 101
Obrázky: 0

čierne bodky na listoch

Příspěvekod mato151 » 24 říj 2018 11:37

Obrázek
Obrázek
na listoch paprik sa mi zacali po presadeni tvorit taketo cierne bodky. pestujem to v izbe pod ledkami. škodcov som si tam zaniesť nemohol určite ziadnych, netusim co to moze byt.
Zároveň na dalsej rastlinke red peter sa po presadeni zacali tvoriť svetlezelene az zlte vrchné lístky. pripajam foto.
Obrázek
Obrázek
vdaka za rady a riešenia.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: čierne bodky na listoch

Příspěvekod Tea Racer » 24 říj 2018 11:53

Většinou plíseň, nekdy vysoká vlhkost, může to byt také treba po ošetření proti škůdcům.

mato151
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 01 říj 2018 18:55
Reputace: 101
Obrázky: 0

Re: čierne bodky na listoch

Příspěvekod mato151 » 24 říj 2018 12:14

neosetroval som nič.. odkedy to vyklicilo v jiffy, je to stale v izbe... rastlinky ktore som zatial nepresadil a su v malych kelimkoch su uplne zdrave, a tieto po presadeni do 3litrovych kvetinacov sa takto pokazili. Tak neviem ci to nechat tak, a čakať ako sa to vyvynie alebo nejak zakročiť?


chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: čierne bodky na listoch

Příspěvekod chris » 24 říj 2018 18:04

imho:
- první fotka: plíseň
- druhá a třetí fotka: nedostatek nejspíš síry, případně počínající nedostatek železa. Chybějící dusík by dal sice stejnou barvu ale na to mají starší listy příliš správnou barvu.

Takto dohromady (pokud je to po přesazení do nového substrátu s dostatekem živin):
Muže to být sice i přechodný stav po přesazení, ale spíše bych řekl že to je přílišná zálivka, přemokřený substrát a tím pádem mírně dusící se kořeny nestíhající dodávat živiny. Mám pocit že na první fotkce vidím mimo teček plísně i intumescenci = bouličky z přílišné zálivky/vlhkosti.

Tuhle chybu člověk udělá velmi snadno, taky k ní mám sklon, stačí nepočkat po prvním prolití při přesazení dostatečně dlouho aby substrát měl čas přiměřeně vyschnut a začít příliš brzy zalévat standardním způsobem a frekvencí.

mato151
Nový člen
Příspěvky: 47
Registrován: 01 říj 2018 18:55
Reputace: 101
Obrázky: 0

Re: čierne bodky na listoch

Příspěvekod mato151 » 24 říj 2018 20:45

može byť...substrat som nenechal po prvom zaliati od presadenia preschnuť, kedže som zakratko išiel na 3 dni z domu, tak som to poriadne zalial a ked som sa vrátil, našiel som toto ...
- čo sa tyka plesne, čo odporučaš ? len nechat preschnuť poriadne a napadnute listy otrhat ? ( je ich dost, zostali by mozno 4-5 nenapadnute listky ) alebo nejaky pripravok ?
- čo sa tyka tych žltnucich listov. mám ešte doma hnojivo na citrusy, ktore by mohlo doplniť zelezo. Ak však, len dusiace sa korene nestihaju podľa teba prijimat ziviny, tak si asi nepomoze

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: čierne bodky na listoch

Příspěvekod chris » 24 říj 2018 22:46

ad plíseň: tady nepomůžu, pěstování mám jako zábavu jejíž výnos mne neživí, takže tvrdé pesticidy nepoužívám žádné. Ale přiznám se, že v případě nějaký skutečně masivní plísňové krize u valné většiny kytek a brzo v sezóně bych nejspíš s nechutí ustoupil k použtí něčeho s mědí jako maximum toho co jsem ochoten zkousnout. Čistě proto, že by se mi nechtělo zahodit celou jednu sezónu.

ad přihnojení: no právě, pokud je primární příčina stav kořenů, tak by přihnojení nového substrátu spíše uškodilo. Nejdřív bych zkusil omezit zálivku. A pokud něco k tomu, tak případně jen jednorázově slabý lignohumát na list. A počkat minimálně týden jak se to bude vyvíjet.

Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5414
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9082
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: čierne bodky na listoch

Příspěvekod Tea Racer » 25 říj 2018 09:27

Může to byt cokoliv, ted proste málo zalévej, nehnoj, maximalne vitality kompex, lighnohumát v polovicní dávce.... a chce to čas, uvidis, jestli to bude mizet nebo pribyvat.


Zpět na „Choroby a škůdci chilli paprik“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů