Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Naše chilli papričky v roce 2018
Uživatelský avatar
Tea Racer
Stálý člen
Příspěvky: 5407
Registrován: 17 dub 2016 11:00
Reputace: 9067
Obrázky: 0
Bydliště: Šumava, u Lipna 775 m n. m.
Kontaktovat uživatele:

Re: Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Příspěvekod Tea Racer » 28 zář 2018 22:14

Tak jsi na tom stejně jako já :-( sice o pár dní pozdeji, ale uplne stejně...

Bullets
Stálý člen
Příspěvky: 1010
Registrován: 01 bře 2015 20:51
Reputace: 643
Obrázky: 0
Bydliště: kajsik v Goralii

Re: Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Příspěvekod Bullets » 05 říj 2018 08:50

Taky jsem obral plody na sušení a nechal ještě nedozrálé zbytky na rostlinkách a minulý týden to dostalo takovou šlehu... Tento víkend jsem doma, takže proběhne fáze vyhazování :( ještě že jsem otrhal všechny zralé papriky 2 dny před osudným mrazem. Sere mě ale to že jsem si chtěl zkusit přezimovat Cumari a mám takový pocit, že to už nerozdýchají :/

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Příspěvekod Holu » 14 říj 2018 14:27

Tak alespoň psaný kraťoučký update.

Jediné, co mi přežilo mrazíky bylo Flexuosum + část Tovarii (+ pár rostlin, které jsem měl v květináči). Rozhodl jsem se přes ně udělat provizorní fóliák, aby mi mrazem nepošly. Teďka se zbarvují jako o život. Dneska jsem vypreparoval přibližně 300 semínek a ještě plno dalších mi při tomto počasí čeká. Jsem z toho docela vyřízený, protože preparovat plody o velikost 2-4mm je po pár plodech na zblbnutí a nejde to tak lehce, jako rozpůlení Bishopa nebo čehokoliv jiného. I tohle je osud letošní sezóny s kterým se musím smířit.

Jediná věc, kterou bych chtěl ještě v letošní sezóně zkusit je ta pověstná odolnost Flexuosum proti mrazu. Mám 3-4 rostliny, které se zdatně drží venku a nezacloumala s nimi ani ta zima (což jste mohli vidět na obrázcích na předchozí stránce). Chtěl bych je přezimovat venku na záhonu s co minimálním zásahem. Je mi vcelku jasné, že se mi to z 99% nepovede, ale zkusit to můžu.

Teď ale elaboruji sám se sebou, tedy konkrétně rozmýšlím, co (a hlavně kolik) toho chci/nechci příští sezónu pěstovat. Letošní byla taková trošku náročnější a na chilli zbylo méně času, než bych původně předpokládal. I to se ve finále projevilo na úrodě, která sice byla lepší než loňská sezóna, ale ani z daleka se nepovedla natolik, jako ty nejlepší. Holt každý rok není posvícení, i když tomu letos počasí hodně nahrávalo. Veliká škoda těch mrazíků, která mi vcelku zaskočila a už se s tím pak nedalo nic dělat. Na druhou stranu si opět říkám, že asi to tak má být.

Tohle vlákno se samo o sobě jmenuje "Oddychovka". Bohužel se to tomu ani neblížilo. Začínal jsem s více semínky na klíčení, než loni, ale věděl jsem, že z těch divošek určitě určitě nebude tolik rostlin. Tady v tomto bodě jsem měl pravdu a doopravdy jich moc nebylo. Co jsem ale neočekával bylo, že vyleze všechno ostatní. Já pak nevěděl, co s tím. Většina známých, kterým jsem rostliny nabízel má zásoby z minulých sezón a div mi ty rostliny neotřískali o hlavu. Mně nezbylo nic jiného, než si je teda zkusit nechat, což byla velká pitomost. Příští rok už to neudělám. Doopravdy budu razit tu chytrou větu: "Někdy méně znamená více." Jen musím ještě vykoumat, kolik že přesně je to méně ..

Rocoto Guatemala Orange
53940

Rocoto Riesen Yellow
53941

chris
Stálý člen
Příspěvky: 2491
Registrován: 31 kvě 2017 22:15
Reputace: 3908
Obrázky: 0
Bydliště: Praha, 255 mnm, USDA 7b

Re: Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Příspěvekod chris » 14 říj 2018 23:06

Čeče řešim stejný problém, vím že příští roku prostě musím obětovat na to dát málo kytek aby jedna každá měla podmínky blížící se optimálním. Ale to u mne na balkóně znamemá jen několik málo kytek, každá neduživá nebo mrtvolná bude znamenat velký výpadek. Takže přemýšlím kdy a jak udělat ten tvrdý filtr, v kterém okamžiku rozhodnout to nemilostrdné "tebe šmiknu, ty můžeš pokračovat směrem k létu a vrcholu sezóny".
Je mi jasné že to musím udělat někdy pár týdnů po přesazení ven, ale kdy a jak, toť velká neznámá a každá rada vítána.

Uvažuju že bych tak na 4-5 týdnů po přesazení ven udělal něco co by mělo status "záložní nedostatečné květináče" kde by sazeničky na které nevyšlo místo žily před popravou coby peloton záložních kytek, prostě odkud by se dalo vzít a přesadit pokud by se některá z A-teamu jevila neživotaschopná. A někdy okolo 1.-10. června pak všechny nepoužité náhradnice nemilosrdně daroval nebo popravil.
Protože letos jsem tu hromadnou popravu zdaleka nedokázal, nedalo mi to a leckterou kytku jsem zasadil na zcela nouzové pozice (např. dozadu ke stěně za přední kytky atp.), a výsledky, či spíše nevýsledky, tomi u nich pak odpovídali.

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Příspěvekod Holu » 15 říj 2018 12:46

Tak tak. U mě je ale hlavní problém v tom, že chilli byla pro mě oddechová aktivita číslo 1. Letos ale nebyla tou nejhlavnější. Začínám se přeorientovávat na jiné aktivity, které mi naplňují více. Je to ale přirozený vývoj a já určitě nechci psát, že s chilli končím. Jen ho omezím tak, aby v tom byla nějaká rovnováha.

Uživatelský avatar
lobo
Stálý člen
Příspěvky: 2156
Registrován: 30 srp 2013 19:52
Reputace: 2160
Obrázky: 0

Re: Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Příspěvekod lobo » 15 říj 2018 13:38

Ahoj Holu,

Úvodem bych ti chtěl pochválit tvojí luxusní úrodu Rocoťáků, je to fakt Topovka!! :respect:

K té tvojí úvaze a plánování kam se dál ubírat v tomto odvětí, můžu snad jen říct, že vidím jak s tímto každoročně bojuješ. Pořád chceš redukovat a ono to pořád nejde podle představ ale tak to je život. Člověk si něco plánuje a život mu to stejně vždycky tak nějak upraví, což si myslím, že je ale dobře. :dunno:

Já taky každý rok přemýšlím nad tím jak redukovat a zároveň ukojit tu potřebu vlastnit co nejvíc odrůd. Tento rok byl pro me jednoznačně nejhorší. Z dvojnásobného počtu rostlin jsem sklidil poloviční úrodu než loni s polovičním počtem rostlin. to že to z velké části bylo způsobenou letošním extrémně parným létem je věc jedna, stim člověk nic moc neudělá ale taky to bylo hodně ovlivněné tím vysokým počtem rostlin, prostě tolik rostlin už potřebuje hodně péče a času a ten sem bohužel neměl.
Dal jsem si tedy tvrdý cíl zredukovat počet odrůd ze 150 na 50 a počet rostlin na maximálně 100 a souseřidt se tedy spíše na maximální výnos - míněno (100 plodů ++ na každé rostlině). Rozepsal bych se víc ale nechci ti plevelit vlákno
:tiphat:

Holu
Moderátor
Příspěvky: 1224
Registrován: 02 led 2015 15:59
Reputace: 1027
Obrázky: 0

Re: Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Příspěvekod Holu » 15 říj 2018 15:12

Rozepsat se klidně můžeš, mně to nevadí a budu jen rád.

Problém je v tom, že já si troufnu říct, že jsem ten počet zredukoval a to docela výrazně. Furt to ale není dostatečné. Příští rok to vypadá tak, že si udělám ještě hodně radikálnější redukci a dám si rok voraz. Zaplodily Bishopy, tak něco zavaříme, nějakou divošku přidáme a bude to snad OK.

Uživatelský avatar
honzek86
Stálý člen
Příspěvky: 918
Registrován: 21 zář 2017 12:13
Reputace: 761
Obrázky: 0
Bydliště: Újezd u Uničova

Re: Holu 2018 - Oddychovka s raritkami

Příspěvekod honzek86 » 18 pro 2018 13:32

Hoj Holu, chtěl jsem jako okrasku do květináče ke vchodu Aji Charapitu, potom jsem našel na stránkách Fataliiho Orange glow ... ze všech na fóru jsi ji zkoušel zřejmě jen ty. Nemáš fotku celého keříku? Hodilo by se to jako modelka před vchod, nebo jsou ty plody spíš větší a kytka samý listí?
"Failure is simply the opportunity to begin again, this time more intelligently." (Henry Ford)
honzek86 2018 - první sezóna
honzek86 2019 - druhá sezóna
https://www.chilli-forum.cz/vnitrni-galerie-pestovani-chilli/honzek86-2019-druha-sezona-t7683-40.html


Zpět na „Co jsme vypěstovali v roce 2018“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů